• hürriyet gazetesinin taşra baskısında karşıma çıkan ilginç ilan: ekran görüntüsü

hor görme
    saygısızlık etme
    saçı uzun aklı kısa deme
    taciz etme
    çocuk yaşta evlendirme
    hakkını çalma
    dövme sövme
    laf atma eve kapatma
    susturma
    eğitim hakkını elinden alma
    yok sayma
    el kaldırma
    özgürlüğüne dokunma
    gazoz olma
    adam ol.

edit: debe editi değil sakin olun. "o saatte taşra baskısını nasıl buldun?", "kaç para aldın?" gibi sorulara muhatap oldum. basit cevabı şudur: hürriyet'in e-gazetesine aboneyim. playstore'dan edinilebilen bir uygulaması var ve bu uygulama yeni baskı çıktığında uyarı gönderiyor. ben de yeni baskıya bakarken (ki taşra baskısı diyordu.) ilanı gördüm ve sizinle paylaştım. bu.
  • adam ol diyene kadar çok iyi giden ilandı.

insan ol deseydi keşke.

edit:

ne "adam"ın anlamını bilmediğimiz kalmış, ne feminizmden beynimizin yandığı... şiddet yerine saygı göstermek, yok saymamak, özgürlüğü kısıtlamamak gibi insan olmanın en temel haklarını ifade ederken, "insan ol" demekten önce "adam ol" demek geliyorsa aklınıza, adamlığınızı da alıp siktirin gidin zaten.
  • leş.
  • adamın insan demek olduğunu bilmeyenlerce eleştirilen ilan. açın tdk'dan bakın: ilk anlamı insan demek.
  • erkeklere hitap etse erkek ol der ki o bile ardında hepimizin bildiği anlamları içeriyor, biyolojik yaklaşımdan ziyade. bazı fransız beyefendileri gelmiş semantik kasıyor.
  • düpedüz erkeklere sesleniyor lan, daha neyin feminizmini yapıyorsunuz?
    erkeklere de mi seslenmesinler sizin sürekli "cinsiyetçilik" suçlamalarınızdan dolayı.

bir erkek bir erkeğe sesleniyor, nasihat veriyor diye düşün,
    neden "illa ben yokum bunun arasında" diye sorgulama,
    sanma ki sen cinsiyetçilik olarak göreceksin diye kimse "erkek", "adam" kelimelerini kullanmayacak.
    sakın böyle olacağını sanma,
    adam kelimesi adem'den geldi, milyonlarca yıllık bir döngüyü saçma sapan argümanlarla değiştrebileceğini sanma.
    komikleşiyorsun böyle yaptıkça.

hem; bütün erkekler taciz eder,
    bütün erkekler kötüdür,
    bütün erkekler kakadır diye sürekli goygoy yapın,
    hem de erkeklere "adam olun" diye seslenen bir ilana "cinsiyetçilik" yapıyorlar diyin.
    cinsiyetinizi bilmem ama sizin kafalar fena yanmış.

adam olmak sadece cinsiyetçi bir yaklaşım olmadığından gayet yerinde bir tercih olmuştur.

saygılı, hoşgörülü, efendi erkekler için kullanılır.

edit: düşündükçe sinir oluyorum bu tiplere arkadaş ya,
    babalarına ve annelerine de baba, anne yerine "insan" diye mi sesleniyor bu insanlar,
    çünkü baba dediğinde bunlara göre cinsiyetçilik yapılmış oluyor.
    ne tuhaf, ne enteresan insanlarsınız.

edit2: "insan ol" denmez böyle bir ilanda.
    kimin insan olup olmadığına kişisel tepkiler ve karakterler değil, varlığın biyolojik ve fizyolojik özellikler belirler.
    dünyanın en şerefsiz, en haysiyetsiz insanı olsa bile o fizyolojik olarak insandır malesef.

bu reklamın sonuna "insan ol" dendiğinde
    şunları yaparsan insansındır, yapmazsan insan değilsindir gibi salakça bir arguman çıkar ortaya.
    insan olmak, iyi de kime göre?
    senin feminizmle yanmış beynine göre mi? yoksa fizyolojik özelliklerine göre mi belirlenecek insan olabilmek.

mesela bu durumda ben de her fırsatta erkek düşmanlığı yapan beyni yanmış insanları "insan olmamakla" suçlayabiliyormuyum?
  • kadın ol dese daha isabetli olurdu. kadın gibi ol, kadın gibi düşün, empati kur anlamlarını barındırırdı. olmamış sıfır.
  • kadinlar gunu icin verilen bir ilani 'adam ol' diyerek bitererek tarihe gecip kinayeli bir sekilde - kendi deyimleriyle efsane olacak - ilandir..

ha ulkemin ataerkil yapisinda, kadina kotu davranan erkeklere konusmak mantikli gibi gozukse de kadinlari daha da aciz duruma dusurmus. gunun sonunda kadinlar kendileri icin bir sey yapamazlar, anca erkekler onlara merhamet gosterirlerse durumlari iyilesir gibi bir resim cikmis..
hesabın var mı? giriş yap