• yeni hiç işleri bakanı.
  • iyi parti'deki cemaatçileri geniş kesimlere duyurması ve ülkeye kaçak girenleri gündeme taşıması gibi faydalarının karşısında temel hatalar yapan politikacı.

türkmenleri, arap ve kürtlerden ayırmadan yaptığı "suriyeli" vurgusundan daha önce bahsetmiştim.

(bkz: #137054248)

(bkz: #92542577)

parti kurma sürecini başlattığından beri "sarı muhalefet" dediği tarafın yanında konumlanması açıklanamaz. bu onu, bütün ideolojik iddialarından koparıp kuru bir "muhalif" yaptı. üstelik "altılı masa seçilirse fetö hortlar." diyeli daha birkaç ay olmuştu. özdağ, seçime günler kala imzaladığı prokolün mürekkebi kurumadan müttefikini tabir-i caizse satmıştır. "stratejide yapılan hata taktik başarılar ile düzeltilmiyor" diyerek akademisyen ve siyasetçi olarak, destek olduğu ittifakın hatalarını görmediğini itiraf etmiştir. tespitim hatalıysa, yani bunu görmüş ve bile bile lades demişse, rasyonel bir tercihte bulunmadığı açık seçik ortadadır.

(bkz: #152942203)

"türk milliyetçileri ve atatürkçüleri kilit noktaya getirdik" avuntusu ise gülünç. aynısı sinan oğan için de geçerli... yani beş katı oy almış mhp'yi yok sayan dernek başkanından hallice özdağ neler başarmış! eski chp hizipleri gibi mızmız özdağ'ın tek derdi koltuk: bakan olaimak için her yol mübah. bir de psikolojik harpten bahsedip sürekli hdplilerin seçimlerde önemli rol oynadığını anlatıyor. böyle pasif, özgüvensiz milliyetçilik mi olur?

(bkz: #96647684)

gelelim 66. madde meselesine... özdağ, kılıçdaroğlu ile imzaladığı protokole 66. madddeyi eklemesini bir başarı olarak hikâyeleştirdi. üstüne, resmi twitter hesabından şu mesajı yayınlamıştı:

--- spoiler ---

türk vatandaşları ne kadar az oy kullanırsa çakma türk vatandaşları suriyeli, mısırlı vs. ülkenizin, sizin ve çocuklarınızın kaderini o kadar çok etkileyecek. haydi sandığa gidelim, kaderimizi elimize alalım.

--- spoiler ---

işte özdağ'ın "çakma türk" dedikleri, savunduğu 66. madde sayesinde (bence yüzünden) türk olarak anılmaktadır. siz türklüğü, vatandaşlığa indirgerseniz; bir gün gelir, o "türk vatandaşlarına" çakma dersiniz!

1967'de dönemin cumhurbaşkanı cevdet sunay'ın, işçi ahmet barak'la yaşadığı diyalogu özdağ'a hatırlatmam gerek. barak, sunay'a "gelişinizi dört gözle bekliyorduk. buradaki idareciler araplara toprak dağıtıyor, türkler’e vermiyor” demiştir. bunun üzerine sunay kendisine “türk topraklarında yaşayan herkes türk’tür. türk, arap diye bir şey yoktur. türk olmayan varsa gidebilir” cevabını vermiştir.

atsız bey'in yorumu şöyledir: "devlet başkanı bu cevabı ile türkiye’deki halkın tek millet olduğunu belirtmek istemiş olsa gerekir. fakat bu cevap gerçeğe uymadığı gibi türkleri yani vatanın asıl sahiplerini kıracak ve arapları şımartacak niteliktedir. 'türk topraklarında yaşayan herkes türktür' demekle iş bitseydi bunu tesbih çeker gibi milletçe her gün tekrarlar, dururduk, fakat gerçek şudur ki türk topraklarında yaşayan herkes türk değildir."

(bkz: #152638940)

özdağ'ın ideolojik ve politik bunca hatadan dönmesi kolay olmayacak. tabii bunlar hataysa... ya kasıtlıysa, bilinçliyse?
  • son 4 günde yaptıklarını chp'ye dönüş olarak yorumlamamak gerektiği kanaatindeyim. 2. turu da zaten rte'nin kazanacağını siz tahmin etmemiş olabilirsiniz, ama siyaseti azıcık takip eden, 90 iq ve üzeri herkes bunun böyle olacağını biliyordu.

hayarı bu işlerle geçen siyasilerin bunu bilmeme ihtimali yok yani, ümit özdağ da kripto ermeni piro'nun kazanamayacağını biliyordu, aynı kripto ermeni piro gibi. peki neden yaptı? bence;

1) aylardır gerek sarı muhalefet medyası gerek de akp medyası tarafından boykotlanıyordu, kendisi milyarlarca tl harcasa bile yapamayacağı siyasi propagandayı bu son 3-4 günde yaptı.

2) y-chp'yi ve de kripto ermeni'yi seve seve, chp'nin kuruluş değerleri olması gereken değerler için protokol imzalatmak durumunda bıraktı. bir örnekle açıklamak gerekirse, biri evli olduğun eşine, eşime sadık olacağım diye protokol imzalatmaya zorluyor ve eşin de bu protokolü o kişiyle kameralar önünde somurtarak imzalıyor. "lan zaten sen benimle evlenerek bana sadık kalacağına dair kontrat imzalamamış mıydın, hayırdır olm?" diyebilirsiniz.

3) son turda kk'nın oy artışını kendisine tahvil etmek için. 2. tura bizim sayemizde kaldınız propagandasından sonra da bizim sayemizde tarihi hezimet yemediniz propagandası...

4) hdp seçmeninin öneminin çok olmadığını kitlelere göstermek.

5) bir ihtimal sinan oğan'ın kendisi, partisi ve atatürkçü milliyetçilerde yaptığı tahribatı azaltmak, veya daha iyimser olasılıkla, plan dahilinde birinin cumhur ittifakı gündemini tepeden girerek meşgul etmesi, diğerinin de millet ittifakı seçmeni gündemine tepeden girerek meşgul etmesi.

henüz özdağ'ın oğan'ın bu değişimi aleyhine kendi tercihidir dışında bir yorum yapmamış olması, bunu destekleyen tek kanıt.

6) ve gelelim neden kripto ermeni piromuz bu işe ok verdi, o da ümit özdağ kadar zeki ve donanımlı olmasa da iyi kötü siyasetin 20 yıldır içinde, bisürü danışmanı var, ortalama bir zekaya sahip sonuçta, o böyle bir hataya niye girsin?

ümit özdağ desteği ve onayı olmadan girseydi tarihi hezimet ile yenilme ihtimali çok yüksekti, özdağ sayesinde hezimet olmadı, en yüksek oyu ben aldım argümanını kullanacak şeyi oldu, imkanı.

7) ümit özdağ vatanını çok seviyorsa, neden bu cumhuriyet düşmanı yarı ermeniyle aynı masaya oturdu, neden lehine bir iş yaptı sorusunun şahsi cevabı: bunca tiyatrodan sonra hala y-chp'ye oy atacak koyunlar için yapabileceği bir şey şimdilik yok. onları kk gütmeye devam edebilir, ama uyanacak kitleyi kendi sancağı altına çekme konusunda önemli bir adım atmış oldu.

sadullah ergin'i oylarıyla meclise sokmuş, pirolarının ilk turda %55, 59 ile falan seçileceğini sanan veya 2. turda az farkla da olsa rte karşısında kazanacağına inandırılmış chp'li npc atatürkçü saflığındaki koyunlar bu konularda özel mesaj atmasın bi zahmet. ya cevap vermiyorum ya da küfür ederseniz şikayet edip sonra da lanetli olmanızı zevkle takip ediyorum.
  • benim anlamadığım chp yi atatürkçü çizgiye sokmaya çalıştı ise neden ittifaka katıldı? ittifak "atatürk" programından çok çok çok uzaktı.
    akp nin bile çok daha fazla vurgusu vardır ittifaka göre.

her gün "sığınmacı" tweetleri atmak "atatürkçü" çizgimidir.

ekonomi berbat iken,çevremizde o kadar sıcak gelişmeler varken bunlara dair bir programı, bir planı, bir geleceği yokmudur yau partisinin? hakikaten sığınmacı tweetlerini görmekten sıkıldım. ona dair etkili bir program da yok üstelik. mancınık ile siyaset olmaz. populist olur ve kitlelere ulaşamazsın

seçenek olmadığı için insanların gözünde büyüyor. ben de istiyorum kendilerini geliştirsinler atatürkçü çizgide ama o çizgide olmak için çok daha fazla çaba gerekiyor. nacizane beklentim onlardan budur. insanlar bir arayış içinde ve insanımız hayal kırıklığını hak etmiyor. insanlara ümit olmak gerekiyor. y-chp o kadar başarısız ve programından saptı ki sığınacak bir liman oldu zafer partisi insanların gözünde
  • atatürkçü uluscu seküler milliyetçi artık ne derseniz insanların büyük arayışta olduğunu görüyorum, seküler milliyetçiler ülkücülükten ve siyasal islamdan nefret etmiş durumdalar.
    seküler milliyetçilik vaad ettiğinde oy oranı dramatik olarak artacaktır. önünde mhp 2.0 olmak yerine alevilerin yahut inançsızların kafayı din ile bozmamış her grup insanın da temsilcisi olma yolunu izlerse, bu sosyal yapıyı arkasına aldı mı chpden yüzde 5 iyipten yüzde 4'e yakın oyu alıp patlatır bu partiyi yüzde 12'lere ulaşır. profesöre cahilce öneri vermek hadsizlik ama ben toplumda bunu görüyorum. mhp'ye gidecek oyları çelebileceği gibi kıyı hattında görünür hale gelebilir. bugünun lise öğrencileri sıradaki genel seçimin seçmenleri gençlerde bu dünya görüşüne oldukça yatkınlık var. chp de lider değişimi yaşanmazsa 3. parti konumuna gelmesi mümkün.
  • bugün haber sitelerine yazdığı bir tweet düştü. kendisi "bu sığınmacıları eğer devlet yollamaz ise millet yollayacak" yazmıştı. bunu bazı haber siteleri kışkırtıcı bulmuş. aslında tam tersi, olaylar o raddeye gelmeden bitirilsin diyor ümit özdağ ve bunu da yeni söylemiyor, uzun zamandır dillendiriyor.

bu sözün çıkış noktası da şöyle bir olaydı:

ümit özdağ suriyelilerin bıçaklayarak öldürdüğü bir türk gencinin ailesine taziye ziyaretine gidiyor. baş sağlığı dileklerini iletip, aileyle tokalaşırken merhum gencin bir akrabası ümit özdağ'ın koluna yapışıyor ve şöyle söylüyor:

"bu işi siz mi bitireceksiniz, yoksa biz mi bitirelim?"

ümit özdağ yıllardır bu iş buraya gelmesin diye uğraşıyor. suriyeli araplar neden türk olsunlar ki? neden entegre olsunlar bizim toplumumuza? böyle bir istekleri de yok zaten.

özellikle ak parti seçmeni aklını başına almalı. "yine göçmen sorununu da çözerse reis çözer" modundan bir an önce çıkmalı.

eğer bu gerçeklikten uzak göçmen politikası böyle sürdürülmeye devam edilirse, birden alevlenen sokakları bir reis değil, on tane reis olsa bile söndüremez.
  • şu anda tele 1'de hakan aygün'ün sorularını yanıtlamaktadır.

https://twitter.com/…isi/status/1664918180572061696
  • yasin aktay'ın geçici sığınmacılar için yakın tarihte "türkiye'ye entegre edilmeleri gerekir" demesi üzerine az önce tele 1'de;

"yasin aktay türkiye'ye entegre olabilmiş mi acaba?"

diyerek lafı oturtmuştur.

yasin aktay denen herif geçtiğimiz günlerde şöyle demişti;

(bkz: sığınmacıları göndermek yerine entegre etmek)
  • çok zeki adam. verdiği cevaplar vs. bunu gösteriyor. ırkçı deniyor ki bence değil. ülkede 20 milyon şüpheli militan var ve bu arttıkça artıyor. normal olan bu adamın tepkisi zaten bizim uyuşukluğumuz anormal olan. işgali ne kadar sessizce karşılıyoruz. bu adam ulus milliyetçisi. ülke içindeki etnik kimliklerle derdi yok. kaçak, sığınmacı ve sınır güvenliği konusunda haklı olarak tepkili. bu ülkenin öncelikli sorunu ekonomi falan değil tam olarak budur.
  • kendisine akıl vermek belki bize düşmez ama olur da buraları okuyorsa veya birileri okuyup da kendisine iletiyorsa eğer;

üstteki birkaç yazar arkadaşın da belirttiği gibi, şu anda seküler milliyetçiler kendilerine parti arıyor. eğer bu boşluğu görüp de, buna uygun siyaset yaparsa büyük bir boşluğu doldurur ve oy sayısını katlar.

tabi bunu yapmak, zafer partisi içindeki kimilerine göre islamcı, kimilerine göre aşırı islamcı bazı kişiler ile bu pek mümkün değil. twitter'da zafer partisi üyesi kimlerin ne yazdığı mevcut.
hesabın var mı? giriş yap