• kemal sunal'in $aban serisi filmlerinden biri. sanirim politikaya atiliyodu kahramanimiz $aban bu filminde.*
  • şenol güneşin dünya kupasında taraftarları mahkum ettiği hazin son.herkes hakan a mahkum oldu.
  • ''7 kişiyi öldüreni adalet bakanı bile kurtaramaz'' gibi çok anlamlı bir repliğe sahip olan film. 1979 yapımdır. yani 9 ekim 1978den sonra çevrilmiştir. bugün show tvde gösteriliyorken söz konusu replik birden voink voink diye kulakta yankılanmış ve bir takım çağrışımlara yol açmıştır.
  • şaban kendini ringo adında bir kovboy sanmaktadır. otobüste giderken birinin şaban'ın sakız çiğnemesinden rahatsız olması üzerine şaban:"-biz vahşi batıda çiklet çiğneriz." repliğiyle yarar. daha sonraları şaban hapise düştüğünde, koğuş ağasına tespihi fırlatıp boynundan geçirince, mahkumlardan biri: "bunun manası, ben adama bilezik gibi geçiririm demek" der. bir diğeri de: "fesleğeni saksısına oturturum anlamı da çıkar" diyerek şaban filmlerinde aslında derin manalar olabileceğini su yüzüne çıkarırlar.
  • turgut özatay ve nejat gürcen'ın patron rolunde oldugu ve ringo $aban'ın mahalleliyi evlerinden atmak isteyen bu insanlara kar$ı mucadelesidir.
    o dönem icin cok gecerli bir slogan olan ''umudumuz ecevit'' ten esinlenerek film bu adı almı$tı.
  • film'de turgut özatay'ın kızı rolunde serpil nur adlı bir hanımefendi oynamaktadır. ye$ilcam'da ondan güzel gazoz icen olmadı.
  • seks filmlerinin tüm piyasaya hakim olduğu bir dönemde (1979) pek manalı bir ada sahip film..
  • tamamını seyretmek için (bkz: http://video.google.com/…?docid=7079885774523219193)
  • sadece ecevit'e değil demirel'e de gönderme yapan film.
    şaban'ın seçimden sonra kürsüden yaptığı konuşma:

şimdi ben buraya neden çıktım?
    niçin çıktım? nasıl çıktım?
    bunu izaha gerek yok
    gördünüz, yürüdüm çıktım!
    ama, çıkmamış da olabilirim.
    çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır.
    görünen köy... uzakta değildir
    buraya çıktıksa sonradan çıkmadık mı dedik?
    bunlar bi takım uydurma laflardır...
    sahi ya ben buraya neden çıktım?
    kim çıkardı lan beni buraya?!
    kalabalık: biz çıkardık!!!

aslında süleyman demirel'in siyasi hayatını şu nutuktan daha basit ve güzel özetleyebilecek başka bir konuşma düşünemiyorum.
  • kemal sunal'ın en komik filmlerinden biri. baştan sona çok eğlenceli bir şaheser.

"ringo bu, ne bok yiyeceği belli olmaz"

"biz vahşi batı'da sakız çiğneriz"
hesabın var mı? giriş yap