• eski bir kitap arasında kalmıştı aşkı, daha sonra çevir çevir bulamadi o sayfayı..
  • "böylece değil saniye ve dakikaları bilmek, cahiliyye öncesi mi sonrası mı, hangi yıl ve asırda yaşadığına bile aldırmayanlar dükkanı doldurdu."

hastası olduğum bir cümle. kısaca; daha fazla para kazanmak amacıyla, dükkanda saat tamirinden silah tamirine geçildiğinde yazılan cümle.

ihsan oktay anar - kitab-ül hiyel
  • "onu, o korku dolu gecenin şafağında tanıdım. o gece sınırı arkamızda bırakıyorduk. yüzümüzü uğura çevirmiştik, sırtımızı feleğe..."

mehmed uzun-yaşlı rind'in ölümü
  • - hayatımın en güzel anıymış, bilmiyordum.

orhan pamuk - masumiyet müzesi

keşke bütün roman böyle güzel olsaydı.
  • "gazete yöneticisi başını eğdi: 'biraz geveze. ama bunun dışında, sevimli bir kız!'
    'evet, sevimli,' dedi havel. 'ama bir köpek, bir kanarya, ya da bir çiftlikte badi badi yürüyen bir ördek de sevimli olabilir. hayatta önemli olan, herkesten daha çok sayıda kadına sahip olmak değildir, çünkü bu yalnızca görünüşte bir başarıdır. daha çok insanın kendi beğenisini eğitmesi söz konusudur, çünkü insanın kişisel değeri bu beğenide ifadesini bulur. çünkü unutmayın ki dostum, gerçek bir balıkçı küçük balıkları suya geri atar." '
    (bkz: milan kundera)
    (bkz: gülünesi aşklar)
  • "ama bu yalnızca bir hayaldi, benden başka kimsenin bilemeyeceği bir hayal, herkesin böyle sıradan kurguları yok muydu? kendini bir başkasına dilediği gibi anlatmak için duyduğu delice bir istek, sözcüleri seçmeden, aklına geldiği gibi, hissettiği gibi, hiç korkmadan, çekinmeden, bütün örtüleri kaldırarak... böyle biri yok muydu?(...)yaşamından başka bir şeyi olmayan biri. ama yaşam çabuk kaybedilebilen bir şeydir."

(bkz: sen olsaydın yapmazdın biliyorum)
    (bkz: kürşat başar)
  • "ağaçların bile sıhhatine imrenerek yürürdüm.."

peyami safa - dokuzuncu hariciye koğuşu

ben de bir zamanlar ağaçların bile sıhhatine imrendiğimden olsa gerek, unutamadım.
  • ve sonunda tanrı sıkıntıdan patlamıştır. buna da big bang denir.
    azil - hakan günday
  • "seni sevdim,ama artık yoruldum...gitmekten mutlu değilim,ama yeniden başlamak için mutlu olmak gerek."
    albert camus-veba
  • "kendimden kaçmak için her yolu denedim. hatta svahili dilini öğrenmeye bile kalktım, bu dilin her şeye karşın bana çok uzak kalacağını düşünerek. çalıştım, çok uğraştım; ama boşuna, svahili dilinde bile kendimi anlıyordum, ait oluş yakamı bırakmıyordu."

(bkz: yalan roman) nam-ı diğer pseudo
    (bkz: emile ajar) nam-ı diğer romain gary
hesabın var mı? giriş yap