• her ticari urunun bir yukselme, olgunla$ma ve bir gerileme doneminin olacagini, sonra da birgun bu urune pazarda gerek kalmayabilecegini ongoren egri.
 • internet için;
  f(x)= { (x<0 , 0) , ( 0<x<1 , x=y ) , ( 1>x , x=1) }
  şeklindeki parçalı fonksiyon 'u düşünebiliriz.
 • uretilen urunun izlediği hayat seyri.giriş,büyüme,zirve,azalma ve silinme şeklinde bölümlenir. ürün piyasaya girişi sürecinde kar elde edemez ,içinde bulunulan sektöre göre yeni bir ürün ise rekabet düşük olacak kar marjı ilerleyen dönemlerde birden artacaktır.bu dönemde uygun fiyatlandırma politikası izlenir.büyüme döneminde ise karlılık artar başa baş noktası' na
  yaklaşılır,rekabet artar ve fiyatta değişim başlar.
  olgunlaşma döneminde ise yoğun bir rekabet söz konusudur. satışlara azalarak artar.bu dönem içerisinde marka bağımlılığı oluşabilir.fiyatın düşmesi söz konusu olabilir.bu dönem içinde tanıtım faaliyetlerinde tekrar arttırılmalıdır.olgunluk aşaması firmanın yeni ürün geliştirmesine imkan tanır,ürünün dağıtımı yaygın bir hal alır,üründeki değişiklikler radikal değildir.
  düşme döneminde ise doğal olarak satışlar ve fiyatlar düşer cannibalizasyon yani yamyamlık etkisi artar.bu dönemde ne olursa olsun tanıtıma devam edilmelidir.
 • http://www.marketingteacher.com/…ons/lesson_plc.htm
  adresinde karsimiza cikan egri..
  bir urunun dayanikliligi ile yapacagi kar in dogru orantili olduguna barnak basar..
  maturity den decline a gecis yapildigi noktada urun bir yenisiyle degistirilmeli veya modifiye edilmelidir..
 • ürün hayat eğrisi de denir.

  ayrıca

  (bkz: teknoloji hayat eğrisi)
 • firmalar tarafından üretilen mal ve hizmetlerin tıpkı canlılar gibi doğup, gelişip, yaşlanıp ölmesidir. ekonomik açıdan gelişmiş bir ülkede ortaya çıkan ürünün sırayla gelişmiş ülkeden gelişmiş ülkeye, gelişmiş ülkeden gelişmekte olan ülkeye doğru ilerleyerek ve azalarak yaşamını sürdürmesidir.

  son evrede gelişmekte olan veya az gelişmiş bir ülkeden ana ülkeye-menşei ülkeye de ihraç durumları karşımıza çıkabilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap