• newsgroup filan olayinin mekani.
 • unix işletim sistemini kullanan bilgisayarlar arasında e-posta, ve buna dayalı elektronik tartışma listesi hizmetleri için kullanılan network.
 • internet kullanıcılarının ilgi duydukları konularda özgürce tartışabilmelerine olanak sağlamak için tasarlanmış, ancak zamanla gönderilen mesajlara binary dosyaların da ilave edilmesiyle ufaktan dosya alış veriş ortamına doğru evrim geçirmiş olan network. nitekim günümüzde usenet'de en son filmlerin divx'lerinden en yeni işletim sistemlerinin cd image'lerine dek herşey mevcuttur. ama bu dosyalar paralı server'larda bulunmaktadır. o ayrı. (bkz: easynews)
 • akla gelebilecek her sorunun sorulmuş ve çoğunun cevaplanmış olduğu mekan. problem hakkında kara kara düşünmek yerine önce http://groups.google.com/ 'a bakılmalıdır.
 • genis bir server listesi http://www.slyck.com/ng.php?page=2 adresinde özellikleri, fiyatlari ve kullanici yorumlariyla birlikte mevcuttur
 • icine girilince cikilamayan hadise. insan dinleyemeyecegi, izleyemeyecegi kadar dosya indirmek istiyo, geceleri bilgisayar(lar)ini acik birakiyor, surekli yeni seyler arayip begeniyor ve tatminsiz oluyor. ama muthis bisiy canim.
 • 1998-99'da, anet newsserver'dan önce takıldığımız news mekanı idi..
  news'ı okumak serbestken, bir$ey postalamak için bin takla atardık..
 • hali hazırda kullanmaya başlayalı yedinci ya da sekizinci yılımı doldurduğum sistemdir. türkiye'de maalesef az bileni bulunmakla beraber gerçekten inanılmaz miktarda -kesinlikle mecazi değil- malzeme bulunmaktadır. isteyen binary kısmına takılır, film müzik vs indirir, isteyen ise -anet hastası bir şahsiyet olarak- sadece mesajlaşmak için kullanır.

  üzülerek söylüyorum ama mesajların kalitesi kullanıcılarının çok daha fazla olmasına rağmen türkiye'deki bir çok forumdan, news serverdan çok daha iyi durumdadır ve edindiğim en ufak bir kelime bilgi bile usenet kullanmak için ödediğim paranın her kuruşuna değmektedir. amatörlerin yanı sıra çok fazla profesyonel de bulunur. google groups kullanılarakta takip edilebilir fakat yazılabilir mi bilemiyorum.
 • eğer hızınız 1mbit ise server olarak astraweb'i önerebileceğim sistemdir.

  astraweb'in kampanyası sonucu aylık 10 dolar karşılığında hızını sürekli 1mbit olarak ve rapidshare gibi kota koymadan sınırsızca download yapabilirsiniz.

  diğer hızlar ve keyfinize uygun diğer seçenekler için buraya bakabilirsiniz.

  http://www.news.astraweb.com/plans.html diğer hızlar ve keyfinize uygun diğer seçenekler için buraya bakabilirsiniz.

  bunun yanında usenet keyfini en üst düzeyde yaşamak istiyorsanız kombo olarak kullanacağınız liste şöyle olabilir.
  (bkz: astraweb)
  (bkz: newsleecher)
  (bkz: newzbin com)

  tabi bu kadar şeyden sonra tb'larca hdd almak farz oluyor insana.
hesabın var mı? giriş yap