6471 entry daha
  • eğer aşk varsa, ihtiyaçlarının karşılanmasına, nesnesinin yakınlığına bağlı olamaz. aynı şekilde insanoğlunun da yalnızlığa, toplumun tekdüze sesinden uzaklaşmaya, kavramlardan ve sahte zorunluluklardan arınmaya, sessizlikte ve karanlıkta kendi özgün doğasını, saf ve yıkılmaz olanı bulması için ihtiyacı vardır.

    mesafenin aynı zamanda arındırıcı bir işlevi de vardır, çünkü aşk tam olarak kişisel arzuyu aşan, arzuyu nesneleştiren, ihtiyaçların öteki aracılığıyla tatmin edilmesidir. zira dünyada, yer çekiminden çok hafifliğe daha yakın, görünen, parlak bir doğal ışıkla gösterilen şeylere, aç gözlülüğe, şehvetlere boyun eğmeden aşık olabilen bir varoluş tarzı vardır. bu yol belli bir mesafeyi, nesneye fazla kapılmamayı, ona sahip olmayı istememeyi, onu farklılığıyla sevmeyi ve kendi başına var olmasını istemeyi gerektirir. simone weil'in söylediği gibi: “salt sevmek, mesafeye rıza göstermektir, kişinin kendisi ile sevdiği şey arasındaki mesafeye tapmaktır.".

    bana göre yakınlık ile uzaklık, karşılaşma ve ayrılık arasında bir dans var. neden biri ya da diğeri arasında seçim yapasınız ki? dansı gerçekleştiren sadece seçmek değil, sadece dikkat etmek ve beklemektir, sonsuz oyunun iki kutbunun eyleminin tüm görkemiyle, muazzam acısı ve muazzam varoluş sevgisiyle bir arada bizlere sunulmasıdır. çünkü weil'in bildiği gibi, hayatın yaraları olan acı, aynı zamanda büyük açıklıklardır, kırılganlık anlarıdır; eğer direnç ve kişinin iradesini kabul ettirme arzusu yoksa, aşkın diğer ortağı olan bilgeliğin ışığı başlayabilir bizi evi yapmak için.
  • internet ortamında tanışıp, hiç buluşmadığın ilişkiye uzak mesafe ilişkisi değil; sanal ilişki deniyormuş. uzak mesafe gidip gelmeli ya da yakında tanışıp bir zaman sonra araya mesafenin girdiği yine gidip gelmeli ilişkiymiş. bu minvalde bir yorum, geçenlerde bir yerde okumuştum, mantıklı geldi.
    kulağa ne kadar ezikçe geliyor? fake gibi. ki realde bulduğun saygının fazlası bunda yoktur. bu topa girmemize hiç ihtiyacımız yok hiç. davulun sesi uzaktan hoş gelir ayrıca. atomun da kuantumun da... ayrıca.
  • dört kişinin bildiği sır değildir
  • biz ne yakın mesafe ilişkileri gördük. kişilerin arası taş çatlasın yarım saat mesafeler. ve o kısa yarım saatlik mesafelerde ne büyük uzaklıklar ve büyük umarsızlıklar gördük. ve gün geldi uzak mesafe ilişkisini de gördük. arada yarım saat mesafeyi bırak tayyare ile gitsen üç beş saatlik uzak mesafe ilişkileri. onca sınır ve ülkelerin arasında uzak dediğinin yanıbaşında olduğunu, sesini duymadan bir gün uyumadığını bildik… velhasıl kelam olmaz olmaz demeyiniz. bazen yakın sandığınız çok uzak, uzak sandığınız çok yakındır. ek olarak; aşk engel tanımaz…
hesabın var mı? giriş yap