• damarın genişlemesi.

  ısı iletimi kolaylaşacağı için serinletir.

  (bkz: #17768849)
 • damarların genişlemesi anlamına gelir. genişleyen damarlar daha fazla kan taşır, yani vazodilatasyona uğrayan damarın çevresine gelen kan artmıştır. vazodilatasyon karşımıza inflamasyon gibi fizyolojik yanıtlarda çıkabildiği gibi -ki bunu histamin sağlamaktadır-, parasempatik uyarımlarda ve atrial natriüretik peptid gibi bazı hormonlarla da çıkabilmektedir. ayrıca parakrin etki gösteren prostosiklin (pgı2) ve nitrik oksit de yine bu etkilere sahiptir. damarın dilatasyona uğraması sonucu kan basıncının, yani tansiyonun düşmesi beklenir. sempatik sinir sistemi çoğunlukla damarlara vazokonstriksiyon yaptırsa da, çizgili kas damarlarına vazodilatasyon yaptırır ki, bu işlerge "kaç veya savaş" olayına uyum sağlatır. zira kaç veya savaş olayında çizgili kaslar oldukça çalışmak durumundadır. bu sebeple de, çizgili kasların kaç veya savaş olayında oksijen ve besin ihtiyacı artmaktadır. bu da ancak artan kan akımıyla sağlanabilir.
 • her şeyin başı gibi bir şey. damar genişlemesi demek inflamatuar(özellikle akut) durumlar dışında sağlık demektir. damarın genişlemesi daha fazla kan demek. daha fazla kan, daha fazla besin ve daha fazla oksijen demek. oksijen demek canlılık demek, üretim demek, yenilenmek demek.
  bu damarsal genişlemeyi sağlayan temel organik bileşik histamin adında bir biyojenamindir. histaminin salgılanması da sanıldığının aksine çok basit yöntemlerle mümkündür. belinize orta parmağınızın distal interphalangeal eklemine fleksiyon, interphalangeal eklemine de ekstansiyon sağlamaya çalışıp birkaç hareket yapmanız bile bunu sağlayabilir. siz yine de kafanıza göre böyle hareketler yapmayın. sistemik, birbirini takip etmeyen ve hedefsiz hareketler yarardan çok zarar verir.
 • arterlerde kan basıncının azalması yüzeysel damarların genişlemesine yol açarak kan akımını arttırılmasidir.endoterm lerde derinin ısınmasını sağlar.
 • vazodilatasyon damar duvarındaki çizgisiz kasın gevşemesiyle damarın genişlemesidir. böylece, kan akışı için daha fazla yer açılır, kan basıncı (yani tansiyon) düşer.
 • kan basıncının artması sonucu homeostasinin sağlanması için vücudun verdiği tepki de olabilir. basıncı düşürme yollarından biridir.
 • damarların gevşeyerek genişlemesidir. sonucunda kan basıncı azalır.
 • az önce finallere çalışırken notlarımda kanda oksijenin azalması durumunda vazodilatasyon gerçekleştiğini gördüm ve aslında sanki tam tersi etki* olması gerekiyormuş gibi hissettim. sonra yattı tabi kafaya.
  benim gibi düşünenler için, canlarım şöyle düşünün:
  vazodilatasyon damarların gevşemesi durumudur. damarlar gevşeyince de buraya kan dolar. eğer oksijen az ise gelen tertemiz oksijence zengin, ak pak kanımız bu oksijensiz kalma durumunu da ortadan kaldırır.
  edit: sınavda bu soru çıktı. buraya yazmasam asla aklımda kalmazdı herhalde.
hesabın var mı? giriş yap