• guney amerika'da bir ulke.
 • guzellik yarismalarinda birincilik kursusunu tekeline alan ulke
 • venezüela denince aklıma gelen en hoş şey de venezüela'nın ispanyolca'da "küçük venedik" anlamına gelmesidir. bu isim maracaibo gölü kıyısına gelip de orda selden korunmak amacıyla direkler üstüne inşa edilmiş su üzerindeki evleri gören ve bunu venedik'e benzeten conquistador'lar tarafından verilmiştir ülkeye.
  latin amerika'nın kaderini değiştiren adamın, el libertador lakaplı simon bolivar'ın vatanıdır bir de venezüela, ki mesela para birimlerinin bolivar olmasının, ya da caracas'ta bir simon bolivar üniversitesi'nin var oluşunun sebebi de budur.
  diğer latin amerikalılar arasında neşeli, eğlence düşkünü ve açıkçası biraz da ciddiyetsiz bir imajları vardır venezüelalıların. ekonomilerinin petrole aşırı bağımlı olması, kolombiya sınırındaki uyuşturucu ticareti, bir de yağmur ormanlarının yok olması en temel sorunlarındandır bu aralar. türkiye yerine içinde doğmuş olabileceğimiz yüz doksan civarı ülkeden biridir.
 • son darbe girisimiyle gundeme giren ve darbeyle yıkılan amerikan karisiti eski baskanin (chavez) geri dönmeyi basarmasiyla gundemden çıkarılan ülke.
  latin amerikada gerceklesen bu olay cok önemli olmakla birlikte nedense dikkate sokulmamaktadır.

  cünkü amerikan karşıtı, halkcı olduğu söylenen bu baskana yapılan darbenin arkasında amerikanın olduğu açıkça ortadadır.
  konuyla ilgili olarak ntvmsnbcdeki bir yazıyı okumanızı tavsiye ederim. (yalnız bu yazı söz konusu baskanin dönmeyi basarmasından önce yazılmıştır)
  (http://www.ntvmsnbc.com/news/146569.asp)
 • muhtemelen tarihe gececek bir olayi hemde bir guney amerika (abd nin arka bahcesi) ulkesi olarak basaran ulke ve halkı.
  amerikaya ragmen darbeyle gorevden alinan baskanlarını (chavez) 48 saat icinde tekrar iktidara tasiyan halk.
  ve bu ozelligi itibariyle yakın donem dunya tarihinde adindan sıkca soz ettirecek ulke.
 • kadinlarina ilkokul ikinci siniftan itibaren isve cilve naz derslerinin zorunlu olarak verildiginden suphelendigim ulke. ne demis atalarimiz: "ev yap tugladan, kiz al venezueladan".
 • erkeklerinin de zorunlu maço kavramı ve edebiyatı dersleri aldığı oldukça açık olan ülke...binbir çeşit deniz böceğini, tavuk ve bezelye ile birlikte sarı pirincin üzerine koyup bundan paella diye halk yemeği uydurmuş topluluk..
 • petrol ihrac eden ulkeler siralamasinda (bkz: opec) ilk beste yeralan guney amerika ulkesi.
 • (bkz: chavez)
 • su gunlerde gene savasin esigine gelmis ulke. petrol uretimi ve onemi goz onune alinirsa abd* orayi da mi karistiriyor dusuncesi akla geliyor**.
hesabın var mı? giriş yap