şükela:  tümü | son 24 saat
 • 1602’ de kurulan hollanda’ nın en meşhur anonim şirketlerinden.
  hisse satışından elde ettiği gelirleri, gemiler inşa edip asya’ ya yollayarak çin, hint ve endonezya ürünlerinin ticaretinde kullandı. aynı zamanda ticaret gemilerinin rakiplere ve korsanlara karşı giriştiği askeri faaliyetleri de finanse etti.en sonunda sermayesi endonezya’ nın fethini finanse etti.

  dünyanın en büyük takımadası olan endonezya’ nın binlerce adası, 17. yüzyılın başlarında yüzlerce krallık, prenslik, sultanlık ve kabile tarafından yönetiliyordu. verenigde oosindische compagnie tüccarları 1603’ te ilk kez endonezya’ ya vardıklarında, amaçları sadece ticariydi, fakat ticari çıkarlarını korumak ve hissedarlarının karlarını artırmak için, yüksek gümrük tarifeleri uygulayan yerel otoritelerle ve avrupalı rakiplerle mücadele etmeye başladırlar. verenigde oosindische compagnie bu yüzden ticaret gemilerini toplarla donatıp avrupalı, japon, hintli ve endonezyalı paralı askerler istihdam ederek, kaleler inşa etti ve normal ordular gibi savaşlar ve kuşatmalar yaptı. bu girişim bize garip gelebilir ama erken modern çağda özel şirketlerin asker, hatta amiral ve general istihdam etmesi, toplar, gemiler ve düzenli ordular beslemesi yaygın bir durumdu. uluslararası kamuoyu bu durumu kabullenmişti, özel bir şirketin imparatorluk kurması garipsenmiyordu.

  verenigde oosindische compagnie’ nin paralı askerleri adaları bir bir ele geçirdi ve endonezya’ nın büyük bölümü kolonisi haline geldi. endonezya’ yı 200 yıla yakın bir süre boyunca yönetti; hollanda devletinin endonezya’ nın kontrolünü eline alması 1800’ de gerçekleşti ve sonraki 150 yıl boyunca da hollanda kolonisi olarak kaldı. bugün bazı insanlar, 21. yüzyıl şirketlerinin çok fazla güçlü olduğunu öne sürüyor. erken modern tarih, kontrol edilmedikleri takdirde şirketlerin kendi çıkarlarının peşinden olayları nerelere kadar vardırabileceklerini gösteriyor.

  hayvanlardan tanrılara sapiens sf 317- 318.
 • kısaca "voc" diye geçer. türkçe anlamı birleşik doğu hindistan kumpanyası'dır

  *oost indische, doğu hint anlamına gelmektedir.
 • prusya ordusu için nasıl devleti olan ordu tabiri kullanılıyorsa bunun için de devleti olan şirket denilebilir.
 • 1602'de, hollandalılar ispanyol boyunduruğundan kurtulmak üzereyken —hatta ispanyol topçularının gümbürtüleri amsterdam'ın kale duvarlarından işitilebiliyordu— kuruldu. voc hisse satışından elde ettiği gelirleri gemiler inşa edip asya'ya yollayarak çin, hint ve endonezya ürünlerinin ticaretinde “kullandı. aynı zamanda ticaret gemilerinin rakiplere ve korsanlara karşı giriştiği askeri faaliyetleri de finanse etti.

  sapiens
  yuval noah harari
hesabın var mı? giriş yap