• güzel günlerdi.
    20-25 yaş arası bu kadar çöp değildi.
    20 yaş altı da bu kadar boş değildi.
  • üç kuruş vergi iadesi için günlerce vergi iadesi zarfi doldurmak ile uğraşan nesildir.
  • hesap makinesini annem bana uzatır şimdi söylediklerimi topla derdi. o kadar kasılırdım ki yanlış bir tuşa basacağım her şeyi baştan alacağız diye. basardımda. sonra ağlayarak tekrar yazardım. gözyaşımdan rakamları net göremediğim için tekrar başa alırdık. sonsuzluğa doğru giderdi bu böyle.
  • çocuktum, oyun zannederdik. yüksek olanları bulma yarışı yapardık abimle.
  • rahmetli dedem ve hazırlayacak kimsesi olmayan bir komşumuz için zarf üzerine hesap yapmışlığım var. şimdi düşünüyorum da kuruşu kuruşuna neyse onu yazardık. şimdi olsa bu işi üç kağıda vurup kim kontrol edecek bunu diyen de çok olur.
  • babamı hatırlatır. ne kadar çok doldurdum ben onu anlatamam.
  • asgari geçim indirimi müessesesine kurban gitmiş uygulama. zarfın doldurulması vakti yaklaştığında herkes, özellikle memurlar önüne gelen herkese "fazla fişin var mı" ya da muhasebecilerin kapıları aşındırılırdı, market ya da giyim tarzı işletmelerin stok fazlalıklarının eritilmesi amaçlı fatura kestirilmesi amaçlı olarak. bir de bunların zarfları satılırdı aynı milli piyango bayileri gibi ama bakkal, kırtasiyelerde rahatlıkla bulunurdu. ip yumağına dönmüş fişler önce güzelce tasnif edilirdi ve daha sonra hesap makinesi ile en az 3 kez sağlama yapma yoluyla sütunlar toplanır,zarf yetmez ise nakli yekünler itinayla diğer zarflara aktarılırdı. finalde ise ön yüzüne toplam yazılır ve oranların hazır olduğu sütunlardan, işverenin stopaj mükellefiyete göre ya ay ay ya da üç ayda bir bu para kişinin bordrosundaki gelir vergisinden mahsup edilirdi.
  • vergi iade fişi toplamakla kalmayıp yılbaşı gecesinde, sınav nedeniyle kaldığım yurtta güvenlik görevlisinin fiş iade işine yardım etmişliğim bile vardır.
  • fişlerin fotokopisini çeken gördü bu gözler. hey yavrum hey.
hesabın var mı? giriş yap