aynı isimdeki diğer başlıklar:
şükela:  tümü | son 24 saat
 • film ichin kim novakı secmesının dıger bır nedenını de "masum ve klas suratının altında yatan orospu ruh ıfadesıne sahıp olması" olarak achıklamıshtır hitchcock

  ayrıca bu fılmde yukseklık korkusunu yansıtmak ıchın kullandıgı ılerı gerı kamera zoomları da hitchcock tarzı olarak yer etmıstır sınema tarıhıne

  fılmın konusu, ıshleyıshı ve chekımler acaıp ıyıdır.
 • alfred hitchcock'un vertigo'sunda kim novak ve james stewart başrolde oynamaktadır.
 • filmde kullanilan, geri giden kameranin zoom yapmasi teknigi, sinema tarihine vertigo hareketi olarak gecmis ve gunumuzde pek moda olmustur.
 • film donemin* seyircisine agir gelip de gise basarisi kazanamayinca, hitchcockun boku james stewarta* ve kim novaka* attigi soylenir. halbuki kendisi tam da bu nedenlerden secmistir soz konusu oyunculari.
 • vertigo, alfred hitchcock abimizin inanilmaz filmi.
 • alfred hitchcock'un en güsel filmlerinden biridir.
 • filmde bakış, sonsuza kadar yansıtılır. bakış dedektifin ölümden korkan; fakat aynı zamanda onu arzulayan geçmişe dönük bakışından yola çıkar ve zaman ile mekan içinde düşsel bir hareket halini alır.

  hitchcock, madeleinea benzerlerini uzun çekimlerle veya birdenbire kameraya dönen ya da benzerliğin ortadan kalkacağı kadar kameraya yaklaşan gizli yüzlerle göstermek için tekrar tekrar melodram öğelerine başvurur.

  filmde, imgesel olan erkek arzusunun dişi nesnesi olarak tekrar tekrar hayali olana dönüştürülen gerçeği öncelenmiştir.

  filmin en ünlü sahnesi olan deniz kenarında kayalıkların üzerindeki öpüşme anı, dalgaların haşmetli çarpışıyla bütünleşmiştir. bir doruk anını ya da birleşme anını dalgaların çarpışmasıyla anlatmıştır.
 • klibiyle nedense bana 13 ghosts ile contact filmlerini hatırlatan ve daha önce hiç duymadığım harika bir vokali duymamı sağlayan u2 şarkısı... nakarat kısmında grup üyelerinden arkaya doğru uzanan trail'lar tam anlamıyla muhteşem... sanırım bono'ya olan nefretim yavaş yavaş geçmeye başlıyor bu single ile...
 • televizyonda sabah akşam ailecek severek izlediğimiz birçok reklam filmine sağladıkları teknik destek olsun, efekt olsun, dublör olsun... bir şekilde renk katan, tat veren, olmazsa olmaz, güzide kuruluş. vakti zamanında "cam silicisiniz olm siz, camsilsiniz!" diyenleri şaşırtmış ve şaşırtmaya devam edecek, çıtaları yüksek elit insanlar topluluğu. *
 • hitchcock 'un kanımca en çirkin sarışını kim novak 'ın ( http://www.youtube.com/watch?v=re5msmzfzmi ) , hele ki sonlara doğru gerçekleşen final öpücüğü sahnesinde çok ama çok evde çocukları teslim ettiğimiz alman dadılara benziyor, ve james abi 'nin oynadığı güzel film. yayınlandığında pek beğenilmediği söylenir durur, ama james abi'nin son sahnede psikopatlaştığını izlemek için bile izlenir. (pis cümle oldu bu.)

  kesitler:
  http://www.youtube.com/watch?v=kab_9wphvgg
  http://www.youtube.com/watch?v=ffxngcrdbvi
hesabın var mı? giriş yap