aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • filmde kullanilan, geri giden kameranin zoom yapmasi teknigi, sinema tarihine vertigo hareketi olarak gecmis ve gunumuzde pek moda olmustur.
  • --- spoiler ---
    bir insanın nasıl olup da kendisini kıskanabileğini de görebilirsiniz filmde. (judy - madeleine)
    ilham verici bir film.
    --- spoiler ---
  • filmde bakış, sonsuza kadar yansıtılır. bakış dedektifin ölümden korkan; fakat aynı zamanda onu arzulayan geçmişe dönük bakışından yola çıkar ve zaman ile mekan içinde düşsel bir hareket halini alır.

hitchcock, madeleinea benzerlerini uzun çekimlerle veya birdenbire kameraya dönen ya da benzerliğin ortadan kalkacağı kadar kameraya yaklaşan gizli yüzlerle göstermek için tekrar tekrar melodram öğelerine başvurur.

filmde, imgesel olan erkek arzusunun dişi nesnesi olarak tekrar tekrar hayali olana dönüştürülen gerçeği öncelenmiştir.

filmin en ünlü sahnesi olan deniz kenarında kayalıkların üzerindeki öpüşme anı, dalgaların haşmetli çarpışıyla bütünleşmiştir. bir doruk anını ya da birleşme anını dalgaların çarpışmasıyla anlatmıştır.
  • --- spoiler ---

psycho ve rear window kıvamında iki saatlik 58 senesialfred hitchcock yapımı.

yalnız olduğumdan mıdır nedir son sahneleri yeterince gerilim hissini yaşattı bana, filmin ilk dakikasından itibaren pis bir şeyler olacak gibi duruyordu lakin kim novak nam-ı diğer judy neden atladı o kuleden aklım ermedi bir türlü, tamam insan önüne fırlayan koca bir fareyi ya da karanlıkta bir gölgeyi görünce irkilir ama kuleden atlanır mı beya?
    --- spoiler ---
  • bir alfred hitchcock şaheseri film.

--- spoiler ---

kadın mektup yazıyordu ve yırtıp attı ya orada, işte o kadının gerçekten aşık olduğunun kanıtıydı. o şekilde çekip gitse john 'scottie' ferguson yani james stewart onu rol icabı sevdiğini düşünecekti. birkaç yerde hata yaptı. scottie adını öldüğünü sandığı kadının benzerine söylememişti. ama judy barton tıpkı madeleine elster gibi giyindiğinde ve kolyeyi de görünce işi çözdü tabi.

sonunda kendisini öldürmesi bana pek mantıklı gelmedi kadının. yani pişmanlık duyuyor tabi ki ama rahibeden daha doğrusu gördüğü büyük bir gölgeden korkup atlaması drama bağlansın diye zorlama geldi bana.

edit : scottie ismini daha önceden söylediğine dair mesajlar aldım. filmi tekrar izleyeyim bir ara ben atlamışımdır muhtemelen. uyarı için teşekkürler.

--- spoiler ---

filmin acayip bir kurgusu var. dedim film bitti heralde bir de baktım daha yarısına gelmişiz. daha ne anlatacak ki dedim ve lafı ağzıma çok güzel tıktılar, bravo. film içinde film dönüyor şerefsizim çok iyi.
  • renklerle yakından alakası olduğunu düşündüğüm filmdir.

--- spoiler ---

james stewartkomplonun farkında olmadığı zaman diliminde ne zaman kim novak ile karşılaşsa kırmızı rengin ağırlığını görebiliriz. ilk karşılaştıkları restoranın duvarları kırmızıdır, kim novak intihar etmeye çalışırken golden gate köprüsü dünyaca ünlü kırmızı rengiyle kadrajdadır . james stewart kim novak'ı kurtardıktan sonra onu eve getirir ve ıslak kıyafetlerini çıkartır ve ona kırmızı bir bornoz verir. ertesi gün novak mektup vermek için geldiğinde stewart ile kapının önünde karşılaşır, kapı kırmızıdır. son olarak ormanlık alanda yerlere dökülmüş yapraklar kırmızı renktedir.

malum olayından sonraki karşılaşmalarda ise yeşil ağırlıktadır. kadının elbisesi genelde yeşil yada tonlarındadır. ayrıca kadının odasına yeşil neon ışıklar vurmaktadır. son final sahnesinde kim novak siyah renk giyer ve olaylar gelişir.

--- spoiler ---
  • sinemaya vertigo çekim sahnesini kazandırmış muhteşem ötesi film.

--- spoiler ---

son sahnedeki rahibenin ta amk. beni oturduğum yerden tırsıttı ya.

--- spoiler ---
  • hakkında yazılan şeyleri biraz okuduktan sonra finali başta olmak üzere pek çok noktası daha fazla anlam kazanan filmdir. işbu film üzerine yapılan psikanalitik film okumaları filmin başarılı bir gerilim filmi olmaktan öte bir "erkek" olarak var olmaya çalışan bir adamın bunun için tabulaştırdığı fantezileri ve saplantılarının peşinden koşması ve bu çerçevede ilerleyen bir kimlik savaşından galibiyetle çıkıp bunu korumaya çalışması gibi bir altmetni olduğunu iddia ediyorlar. hatta bir yerde başkarakter scottie'nin vertigosuna vurgu yapılan sahnelerin etraflarına göre hep çukurda kalan yerlere odaklanmalarından hareketle hastalığının da bir tür "anti-fallus korkusu" ndan kaynaklandığını okuyordum ki başımın üstünde bir el, annemin sesi: "oğlum kalk da yerine yat"...
  • zamanının ötesinin de ötesinde, 1958 yapımı bir hitchcock filmi.

film san francisco'da geçmekte. insanda akut bir 50'lere dönme isteği uyandırır, ama san francisco'nun 50 yıldır bozulmadan kalan birçok bölgesi olduğunu gözler önüne sererek bir yandan da sevindirmiştir.

--- spoiler ---

filmin çekildiği çoğu yer, ernie's restaurant harici, bugün de san francisco'ya gidip görülebilir. bunlardan birkaçı şöyle:

golden gate köprüsü'nün güney ayağında bulunan fort point

nob hill'de top of the mark adlı otelin hemen karşısındaki brocklebank apartments, aynen filmdeki haliyle 2015 senesi san francisco'sunda da görülebilir.

presidio'daki california palace of the legion of honor,

mission dolores kilisesi,

filmde judy'nin kaldığı empire hotel, (filmin ardından hotel vertigo olarak sutter street üzerinde varlığını sürdürmekte imis)

scotty'nin evi, lombard street'te halen var, ama filmdeki halinden epey farklı bugün

--- spoiler ---

filmde görülen san francisco manzaralarının sıralı tam listesine de buradan ulaşılabilir.
  • kim novakın yarım daire kaşları da sanırım filmin döngü, daire, spiral sembolleriyle uyumlu olmuş.
hesabın var mı? giriş yap