sorunsallar (3)
 • artık fransa vizesi için hizmet vermeye başlayan aracı kurum. eskiden istanbul vize'nin yaptığı hizmeti şimdi onlar yapacak.

  web sitesi işte budur

  ilk intiba;

  - ücretsiz call center hizmetlerine ne yazık ki ulaşılamıyor. ulaşsanız bile ses kesik kesik geliyor randevu alamıyorsunuz.
  - internet sitelerindeki randevu kısmı ne yazık ki hata veriyor sürekli.
  - call center'da karşınıza çıkan kızın sesi çok güzel. eminim kendi de öyledir.
 • kendilerini konsolosluk zanneden, isveç ve fransa vize işlemlerine aracılık eden kuruluş. kapıdaki 1 metreden hallice güvenlik görevlisi bağyan* sizi içeriye alırken bir dövmediği kalır. üstelik bir güvenlik önlemleri var, akıl almaz. kapıda çanta kontrolüne milletçe alıştık ama laptop'un bataryasını sökmek ne oluyor?

  içeri girersiniz saatlerce sıra gelmek bilmez. sıra geldi diye sevinirsiniz, bankodaki işbilmez memureler üç dakikalık işleminizi yap(a)mazlar, bir soru sorarsınız affalayıp kalırlar. üstelik verdiğiniz evrakları kontrol ederken daha elektronik uçak biletini bile tanımakta zorlanırlar.

  tüm bu işlemler için bir de üzerine 30 euro aracılık bedeli talep ederler. tam eziyet bitti ödeyip paramı çıkıcam dersiniz ödemeleri yalnızca euro olarak kabul ettiklerini söyleyip sizi en yakın döviz bürosuna* yönlendirirler.
 • fransa ve isveç istanbul konsolosluğuna ortak ait olduğunu düşündüğüm "acente". acente demeye dilim varmıyor, çünkü ne uçak ne de otel rezervasyonu yapıyorlar. banka gibi application center'ı var ve gidip her evrağınızı verip geri dönüyorsunuz. üstelik eksik evrak diyip konsolusluk sizi geri çağırabiliyor bütün belgelerinizi vermenize rağmen, aynı belgeleri geri istiyor. call-center'ı hiçbir zaman açmazlar, açsalar da dakikalar sonra tam kapatacakken ses duyarsınız. verdiğiniz hizmet bedeli neyin ücretidir hiç kimse bilmiyor.

  referans takip numarımı yanlış vermeleri ve vize görüşme randevumu benim istediğim günden bir önceki güne almaları, benim konsolosluğa gidince dımdızlak ortada kalmam, burası hakkında yeterli bilgiyi verir. eğer yeni bir sorun daha çıkacaksa kendileri hakkında hukuki süreç başlatacağımı da buraya yazarım. 3 gün işten zamanımı çaldılar.

  ne fransa ne de isveç'ten vize alırım, bu da ilk ve son olsun. schengen alacaksanız gidin kendiniz hiçbir acenteyle anlaşmadan başka ülkelerden yapın. sakın ola ki buraya bulaşmayın, paralarınızı öyle havalara savurmayın. hırsızlık.
 • fransa vizesi için sitesinde "mp3 çalar, telefon, bilgisayar sd kart vb getirmeyin, burada emanet yeri yok, almayız, gelirseniz karışmayız" tarzında uyarı ifadeleri mevcut.

  işten çıkıp gittiğimiz için laptop, ipod, telefon, kamera ne varsa çantada olacak şekilde gitmek zorunda kaldık. aynen girdik. ne bir batarya söküldü ne giremezsiniz dendi. üstelik 15'teki randevuya 14:30'da gittik, gene de evraklarımızı teslim edebildik. madem alacaktınız niye o uyarıyı yazıyorsunuz, insanları telaşa koyuyorsunuz. işten gelen insanlar ne yapsınlar, laptoplarını nereye koysunlar hiç düşünüyor musunuz? sonra bir bakıyorsunuz ki yalanmış.

  3 gün sonra vizemiz çıktı. 9 günlük seyahate konsoloslukla görüşmeye bile gerek kalmadan 2 ay çok girişli vize alınmıştır. önceden schengen olmamasına rağmen hem de.
 • okuduklarım ve beklentimin aksine fransa kısmı ile ilgilenen taraftaki calısanların gayet kibar olan vize danısmanlıgı veren kurum. evraklarınız eksik degilse 2 is gununde vizeyi almak mumkundur.

  edit: ispanya bolumune bakanlar icin aynı seyleri soyleyemiyecegim, cok takıntılı ve sorunlular. fotografınızda ufak bir cizik varsa basvurunuzu kabul etmiyebilirler.
 • şimdiye kadarki vize deneyimleriyle kıyaslandığında usa vizesinden sonra alınan en kolay ve rahat vizedir. başvurudan 6 gün sonra 4 ay süreli, çift girişli ispanya vizesi alındı.
 • ankara'daki ofisi cinnah caddesi no:64'tedir. ispaya vizesi için başvurumda yaşları 25-26 olan güleryüzlü yardımsever çalışanlarla karşılaştım.
  verdiğim 50 tl ücrete söve söve gitsem de en azından elçiliğin o iğrenç havasından kurtarmaları iyi oldu.
  bir de vize çıkarsa öpüjem.
 • okulunuz ankarada, ikametiniz istanbuldaysa mesela, orda belgeler arasında yazmıyorsa da ikametgah ve fatura goturmelisiniz. yoksa benim gibi ebesine kadar gider geri dönersiniz.
 • ortalama telefona cevap verme süreleri 6 dk. olan kurum.
 • niyetinize dair dilekçe yazın, yazmamışsınız, yazmalısınız demeyen ve sırf boyle bır sebepten 84 euro, toplamda 15 saat istanbul trafiği girdiren gerizekalı kurum.
hesabın var mı? giriş yap