• eiffel kulesini hurdacıya satmakla ünlenmiş dolandırıcı..
 • eyfel kulesini 2 defa satmis
 • eyfel kulesi 1925 yilinda harabe halindeymis, paris belediyesi kulenin bakimini yapamaz olmus, kule zaten daha yapildiginda 1909 yilinda sökülüp baska bir yere götürülmesi planlanliymis.

  victor lusting, sahte evraklar düzenleyip 6 büyük hurdaciyla parisin en lüks hotelinde gizli bir toplant organize edip kendisini devlet görevlisi olarak tanitiyor. adamlari kiraladigi limuzinle eyfel kulesine götürüp kesif bile yaptiriyor. halk galeyana gelmesin diye bu bulusmanin son güne kadar gizli tutulmasini söyleyip eyfel kulesinin demirleri icin bir gün sonra teklif vermelerini istiyor.

  adamlar herseyin bukadar gizli ve acele yapilmasindan süphelenmis ama lusting sonraki gün kendisinin zor gecinen bir devlet görevlisi oldugunu, o yüzden bu ihalede belli bir gizlilik aradigini, yani aradan para ic etme pesinde oldugunu "itiraf" etmis.

  tabi hurdacilar olayi adam rüsvet istiyor olarak anlamis, bir tanesi hem yüklü bir rüsvet vermis hem de eyfel kulesinin hurda parasini lusting'e ödemis. tabi lusting parayi alir almaz sehirden kacmis, dolandirilan adam utancindan sikayette bile bulunmamis.

  sadece 1 ay sonra geri gelen lusting, eyfel kulesini ayni yolla bir daha satmis ancak bu defa yakalanmis.
 • al capone olayi da söyle;

  demis ki, gel bilmemne hissesine 50 bin $ yatir, deli para var bu iste. al capone de kabul etmis, lustig parayi bir kac ay sonra "malesef bu is olmadi" diyerek iade etmis, dürüstlügünden etkilenen al capone da kendisine 5000$ vermis.
 • bir de para basma makinasi numarasi var ki, o da pek bi güzel.

  6 saatte tipkisinin aynisi 100$'lik banknot basabilen bir makina yapip bunu millete gösteriyor, ac gözlülükten gözü dönen birine makinayi 30,000$ a satiyor. makina daha 2 tane 100$ basip kagit cikarmaya basliyor cünkü makinanin icindeki 100'lükler tükeniyor. tabi lustig bu sirada coktan sehri terk etmis oluyor.
 • kurallari:

  * iyi bir dinleyici ol (basariyi süslü cümleler degil, sabirla dinlemek getirir).
  * asla sikilmis gibi görünme.
  * karsindaki politika hakkinda görüslerini söyleyene dek bekle ve hepsine aynen katil
  * karsindaki dini görüslerini belirtmesini bekle, sen de ayni dinden ol ve her noktasina aynen katil
  * kadinla konusurken cinsellik imasinda bulun ama karsi taraf acikca ne istedigini göstermeden asla harekete gecme
  * kisisel konularda karsindakinin agizindan laf almaya asla calisma(zaten kendileri söyleyecektir)
  * asla böbürlenme, nekadar önemli bir kisi oldugun davranislarindan, giyiminden kusamindan belli olsun
  * her zama sik ol
  * asla sarhos olma
 • (bkz: sülün osman)
 • eyfel kulesi'ni 2 ayrı hurdacı şirkete satarak tarihteki muazzan fraud olayları listesinde yer bulmuştur.
 • peşindeki ajanlardan birinin onun hakkında "onu yakalamak, sigara dumanını yakalamaya çalışmak kadar zor ve adamın öyle bir cazibesi var ki tam anlamıyla genç kızların rüyası dediklerinden biri” diye defterine not düştüğü, büyük ihtimalle gelmiş geçmiş en iyi dolandırıcı.

  40' tan fazla kez tutuklansa da her seferinde ya mahkeme gününü beklerken hapishaneden, ya da polisleri yanlış kişiyi yakaladıklarına inandırıp karakoldan kurtulmayı başarmış.

  hayatı hakkında her şey için: calpazan.com
hesabın var mı? giriş yap