• tanıtılmıştır.

öncelikle araba harika görünüyor, volvo güvenliği, şıklığı, sportiflik, her şey bir arada gibi. daha fazla yazamayacağım ulan bakın işte.

bu da ilk gördüğüm türkçe haber.

volvo xc90 çıktığında gaza gelip "bir gün benim olacaksın!!!111" demiştim. ondan sonra xc60 çıktı, oha lan süper keşke bundan alsak dedim.

şimdi de xc40 çıktı.

susuyorum.

volvo sanki ben alayım diye sürekli daha iyi seçenekler (ulaşılabilirlik anlamında) sunuyor fakat ben şimdi xc40'ın fiyatını duymaya bile korkuyorum.

çünkü sen yeni model tanıttıkça ben fakirleşiyorum volvo. kazandığım para gittikçe değer kaybediyor anlıyor musun ? belki volvo xc01 filan çıkartırsan olabilir:/
  • hayalimdeki aracın vücut bulmuş hali. xc90 ve xc60 muazzam tasarımlara sahip ancak istanbul trafiğinde hacim olarak büyük kaçıyorlar. kaldı ki xc90 görünüm anlamında fazlasıyla dikkat çekiyor ki bu bence rahatsız edici bir durum. xc60 da hoş ama daha kompakt bir şey yapsaydılar keşke demiştim ve adamlar xc40’ı satışa sundular. daracık istanbul sokaklarında ve lanet trafiğin içinde gerek yüksekliği gerekse de makul boyutuyla ve farklı duruşuyla check-list’imdeki bütün boşlukları dolduruyor xc40. sportif bir duruşu var, iç dizayn dışarıdaki agresifliğin aksine oldukça dingin ve kalabalıktan uzak. konsolun ortasındaki ekran ise harika, bir de cam tavanlı versiyonunda bir yaz tatili için uzun yola çıkarsanız... daha fazla yazamayacağım. göcek’e 10 günlük tekne tatiline giderken sabaha karşı xc40’ımla yola çıkmak istiyorum artık kesin kararımı vermiş bulunmaktayım. böyle marmaris’e inerken o virajları xc40’la döneceksin, ege’yi tepeden görürken cam tavandan güneş vuracak hafiften, harman kardon’lardan one by one geliyor böyle jabbar abimizden sonra düzlüğe çıkınca sevdiceğin de yanındayken jay-z abimiz “look for me, young b cruising down the west side high-way doing what we like to do, our way” filan... böyle hayaller kuran bir manyak ben miyim yoksa size de oluyor mu?
  • anahtar tesliminin yapılmış olması ile günümüze neşe katmış, dertlerimizi unutturmuştur. bu değerli ve hepimizi ilgilendiren bilgi için ne kadar teşekkür etsek azdır.
  • bu coğrafyada doğmuş olmanın nasıl bir şanssızlık olduğunu yüzüme bir kez daha çarpan otomobil. deli gibi karı koca çalışmamıza rağmen bu arabayı almayı hayal dahi edemiyoruz. yukarda bi yazarın paylaştığı linkten tüm opsiyonları doldurdum. kano taşıyıcı 21inç jantlar vs ne varsa. 52.000 birim para etti. 52.000 birim para ile bu ülkede 10 yaşında eli yüzü düzgün c sınıf hatcback alamıyosun.

çok üzülüyorum halimize. bu kaderden sıkıldım.
  • volvo arazi araçlarına hiçbir zaman 2000 cc'nin altında motor koymadı diye biliyorum. yeni xc40'a da koymaz.

yani %110 ötv'yle birlikte 250-300 bin civarı bir fiyat is coming.

http://www.volvocars.com/…odels/xc40/specifications

edit: 1,5 motor gelecek diyorlar: https://forum.donanimhaber.com/…-gorundu--127977878

yalniz dh’de 7 ileri diyor ama aisin’in xc60’ta da kullanilan tork konvertorlu 8 ileri sanzimaniyla gelecek. powershift’le gelmemesi guzel olmus.

dusuk hacimli, 4x4, aisin’li 200 bin tl alti bir fiyatla ortaligi yikar gecerler.

edit2: gelen 1,5 motorlu araç önden çekişli, 4x4 değil.
  • fazlasıyla şık ve boyutlarıyla insanı üzmeyecek volvo suv modeli. volvo da tasarım ve insan odaklı kullanım açısından artık kendini aştı. lafa söze gerek yok, adamlar on numara araba yapmış, lakin sen ben alamıyorsak bu arabayı, sebeplerine bakacaksın. sonrada bi dönüp vergi sisteminin arabaya getirdiği yüke. vs vs off yoruldum artık bu vergi sistemini konuşmaktan.

elin oğlu dünyalar güzeli araba yapıyor, sadece volvodan bahsetmiyorum her araç için bu böyle, sende bu benim yemeden içmeden şu kadar yıllık maaşım diye hesap yapıyorsun. bıdı bıdı anlayacağınız.
  • lan küçük sınıf sik gibi arabalar bile 400bin tl.

vallahi nasıl bi delilik hali oldu ülkede.

ülke dacia, fiat, reno çöplüğü oldu. yazık günah ya. dacia duster denen tekerli tabuta biniyor insanlar çoluk çocuk fiyatlar yüzünden.

bu arada konsolun ortasının çöp kovası ağzına benzemesini saymazsan dizayn olarak güzel olmuştur.
  • 1 aya yakın süredir 2019 t4 r-design awd 190hp modeline sahip olduğum suv.

detay okumak istemeyenler için özetleyecek olursak: çok çok iyi. blind buy yapılabilecek cinsten.

detaylara gelirsek;

tasarım: araç kaslı ve büyük. xc60 ve xc90'dan küçük olmasına rağmen kesinlikle küçük bir araç değil. r-design donanım paketinin gerek iç gerekse dış görünüşe katkısı çok büyük ve aracı özellikle tavan, jant, ön ızgara ve koltuklar başta olmak üzere çok sportif bir görünüme sokuyor ama standard momentum paketi ile de aracın hem iç hem de dış görünümü oldukça iyi. momentum pakete yapılan küçük eklemelerle oluşturulan momentum adv. paketi de incelemeye değer.
    gerek standard donanımla, gerekse r-design donanımla hem içten hem de dıştan görünüş olarak çok güzel, modern, dinamik ve genç bir araç. ınscription paketi ile gelen ve isveçli orrefors firması tarafından üretilen kristal vites kolunu ise fazlasıyla gereksiz bulduğumu eklemek isterim. deri vites kolu zaten oldukça şık.

teknoloji & güvenlik: araç ile beraber volvo'nun güvenlik sistemelerinin büyük çoğunluğu intellisafe standard adı verdiği güvenlik paketi ile beraber standard geliyor. bir üst paketi olan opsiyonel intellisafe surround paketi ile de ek güvenlik sistemlerini satın almanız mümkün. opsiyonel sistemlerin listesini tam hatırlamamakla birlikte standard paket ile bile başta x1 olmak üzere incelediğim alman rakiplerinden çok üstün olduğunu söyleyebilirim. 360 derece kuşbakışı görüş ve park kamerası, yan ayna üzerindeki blis uyarı ışıkları, şerit kontrol sistemi, acc, yarı otonom sürüş, otomatik fren sistemi, büyük hayvan algılama, alkolmetre gibi sistemleri ilk bakışta göze çarpan güvenlik sistemlerinden fakat tamamının standard olmadığını tekrar hatırlatmak isterim.
    güvenlik teknolojileri dışında orta konsoldaki tablet benzeri kontrol ekranı ve infotainment sistemi, direksiyonun arkasındaki ghost screen ve buradaki göstergeler -özellikle navigasyonu burada da görebiliyor olmanız- vb. çok kullanışlı.
    araçta anahtarsız giriş-çıkış ve çalıştırma, ayak hareketiyle bagaj açma, elektrikli bagaj açma ve kapama gibi detaylar da mevcut.

konfor: aracın ön koltukları çok rahat, sırtınızın ve bacaklarınızın temas ettiği bölgelerin çoğunu istediğiniz şekilde diğer bölgelerden bağımsız olarak ayarlayabiliyorsunuz. arka koltuklarda uzun yol gitmediğim için ne yazık ki fazla tecrübem yok. hem ön-arka koltuklarda hem de direksiyonda ısıtıcı opsiyonları mevcut.
    küçük eşyalar için ayrılan yerler çok fazla ve kullanışlı. kablosuj şarjı destekleyen telefonlar için kablosuz şarj olanağı sunması çok pratik ve güzel bir özellik. opsiyonel olarak ekletebileceğiniz açılabilir panoramik cam tavan ve harman&kardon ses sistemini de bütçeniz elveriyorsa mutlaka düşünün derim.

yakıt tüketimi: aracı 2. el aldım ve şu an 20 bin km'de. bu haliyle bilgisayar 7.4lt/100km gösteriyor. büyük ölçüde (%80) uzun yol gidiyorum. aracın t4 motor ve 190 hp olduğu, buna ek olarak boyutları ve ağırlığı göz önüne alınırsa 7.4lt bana makul görünüyor, ilerde de çok değişeceğini sanmıyorum.

şimdilik aklıma gelen özellikler bu şekilde olmakla birlikte, araçla ilgili yazılacak pek bir olumsuz yön bulamıyorum. 2018 yılında yılın otomobili seçilmesi de bence olumsuz yönlerinin zaten büyük ölçüde olumlu yönleri ile unutturulduğunu kanıtlar cinsten bir detay. bunun dışında sorularınız ya da yorumlarınız olursa yeşillendirebilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
  • 2018'den beri sitesine girip çeşitli şekillere sokmak suretiyle hayalini kurduğum, yaklaşık 6 ay önce de kendisiyle kavuştuğumuz arabadır.

nereden başlayayım bilemedim açıkçası, bu araca jeep renegade ve audi q2'den geçiş yaptıktan sonra resmen çağ atlamış gibi oldum. teslim aldıktan sonra bir süre hız yapmadan sakin sakin kullanmam gerekti çünkü kullandığım diğer araçlarda genel olarak yol hissiyatı ön plandayken xc40 kesinlikle bunu hissettirmiyor.

benim için multi media ekranı inanılmaz bir özellik, dev gibi olmasının yanında araçla ilgili her şey burada kontrol edilebiliyor, direksiyonun hafifliğini bile kontrol edebildiğiniz 11” bir ipad resmen. kendi sürüş zevkinize göre yaptığınız ayarları anahtarınıza atabiliyorsunuz. eşiniz için ayrı sizin için ayrı sürüş modları ve koltuk mesafesi gibi şeyleri anahtarlarınıza yükleyebiliyorsunuz.

arabanın içerisinde her bir köşeyi öyle bir değerlendirmişler ki kullanılmayan en ufak bir alan bile kalmamış. kapı içleri inanılmaz geniş ve bu alanları kullanmaya başladığınızda nasıl bir rahatlık sağladığını görüyorsunuz. bagaj da bizim için oldukça yeterli büyüklükte.
    arabanın kullanılabilir o kadar çok kompartmanı var ki istesem de hepsini anlatamam. orta bölümdeki çöp atma kısmı bile dev gibi tasarlanmış, bu kısmı çıkarıp çöpe boşaltımı rahatlıkla yapabiliyorsunuz. her bir alan ince düşünülmüş ve gerçekten çok kullanışlı.

benim için kablosuz şarj özelliği de çok yerinde oldu ancak kablosuz car play özelliği maalesef yok. 2020 modeli olduğu icin de olabilir, yeni kasalarda bu özellik var mı bilmiyorum. bir de böyle ufak tefek özellikleri; tüm pencereler ve tavan camı açık olsa bile kumandadaki kilitleme tuşuna uzun bastığınızda herseyi kapatıp aracı kilitliyor, işte ayakla bagaj açma, otomatik yağmur sensörü vs.

ilk başlarda otomatik el frenini yokuş kalkış sistemiyle karıştırıp kullandım ancak otomatik el frenini açtığınız zaman yokuşlarda durma ve kalkmada ani hareketler yapmasına neden oluyor. el frenini orta bölümdeki (a) butonunu kapatarak, otomatikten manuele aldığınızda, sorunu giderebilirsiniz. araçta hali hazırda yokuş kalkış desteği mevcut, otomatik el frenini yokuşlarda kullanmasanız da olur.

araçta kısmen otonom sürüş mevcut ancak 5 saniyeden fazla direksiyondan ellerinizi tamamen çekmenize izin vermiyor. cruise control şahane çalışıyor ve özellikle benzin tasarrufu için çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. ben t3 benzinli modelini kullanıyorum ve ayağımın ayarı biraz kaçtığında 100 km'de 11-12 litre yaktığına şahit oldum. ancak cruise control ile sakin bir şekilde kullanıldığında 8 litrelere kadar düştüğünü gördüm. şehir içi max. 9 litre ve şehirler arası 8 litrenin altını bile gördü. özellikle uzun yolda adaptive cruise control sayesinde gaza ve frene basmadan tek seferde 400-500 km gitmişliğim var, inanılmaz rahat ve keyifli bir deneyim sunuyor. trafik işaretleri tanıma özelliği açıkken cruise control kullandığınızda trafik işaretlerine göre hızını ayarlıyor. burada trafik kameraları ve radarlar dahil herseyi algılıyor. bu araba 180'den fazla hız yapmıyor da büyük bir yalan onu söyleyeyim. 240 görmüşlüğüm var kendisiyle.
    bir kaç kere öndeki aracın ani fren yapmasıyla ön uyarı sisteminin beni kurtardığı da oldu. ancak bu ön uyarı ve fren desteği yayalarda çalışmıyor (geri vites kamerasında sadece bir kere çalıştığını gördüm). ön uyarı sisteminin ince ayarları da mevcut, belki de bununla ilgili bir durumdur…

araçtaki sürüş modları da kesinlikle bir fark yaratıyor. dynamic moda aldığınızda sanki bir spor araba edasına bürünüp altınızda 300 beygirlik bir araba varmış gibi hissettiriyor. dynamic mod ile gaz alması ve hızlanması tepkisel bir hal alıyor. bu denli bir fark olması gerçekten inanılmaz. özellikle otobanda çok rahat 200 kmlerin üzerini görebiliyor. eco modunun bir fark yarattığını söyleyemeyeceğim, hatta aracı hızlandırmak için yüksek devirlere çıkmanız gerekiyor, o yüzden sürekli comfort modunda kullanıyoruz.

özellikle benim aracımda karşılaştığım tek sorun ön fren disklerinin fazla ısınması oldu. bunun nedeninin adaptive cruise control olduğunu düşünüyorum. acc açık olduğunda fren yapmaktan kesinlikle çekinmiyor, her hızda, duruma ayak uydurmak için ani frenler yapabiliyor. disklerin ısınması benim aracımın kusuru da olabilir, genel bir sorun da olabilir bilemiyorum. genellikle araçla ilgili kalıtsal bir sorun olarak da turbonun işlevselliği görünüyor. ben daha bir sorun yaşamadım ancak turboyla ilgili sorun yaşayan çok fazla paylaşım gördüm.

sürüş hissiyatı oldukça keyifli, ne çok büyük ne de küçük bir araç kendisi. 3 kişilik bir aile için fazlasıyla yeterli alana sahip şahane bir yol arkadaşı kendisi.
  • 2020 kasımından bu yana kendisiyle seviyeli bir beraberliğimiz var.

çıldırmış durumdaki istanbul trafiğinde 9.5 lt yakıyor.

yine çıldırmış durumdaki istanbul trafiğinde sağdan soldan dalan kurye motorları ve allahına kurban yola saçılan yayaları algılayıp birkaç defa otomatik frenleme sistemini devreye aldı. haliyle arkadan gelen araçlar için tatlış bir heyecan oldu. gerçi aracı isveç'in modern trafik davranışlarına göre ayarlayıp türk karayollarına salınca bu kadar karışıklık normal... elin isveçlisi hayatında kaç türlü fantastik trafik ihlali görmüştür ki yaya kaldırımından tam gaz gelen kurye motorunun yola aniden -enlemesine- dalabileceğini hesap edip onu aracın algılama sistemlerine düzgünce kodlasın?

geri kalan hemen her konuda gayet başarılı...
hesabın var mı? giriş yap