• soyluluk belirtisi...
 • cryrano de bergerac, christiansen von bergebar seklinde cevirilebilir mesela. bilmemnerenin, bilmemnereye ait anlaminda bir baglac. turkce'de soyadlarinin sonuna gelen
  -gil veya -oglu seklinde karsimiza cikar.
 • almanca soyadlarda aılenın soylu oldugunu belırten tekdıshı kalmısh canavar kullangacı
 • satanic blood isimli demolarini dinledigim bir boka benzetemedigim ne yaptıklarını kavrıyamadıgım baya bir gereksiz black metal grubu.vokalleri özellikle enterasan.devil pig,veinen,lamb demolarinda yer alan kötünün kötüsü şarkıları ayrica von bu demodaki kapanış şarkısı.

  kneel before me
  show no face
  for the flames in my eyes
  the giant flames burn dark and deep
  red the bleeding, the blood streams
  blood von
  kneel before me
  show no face
  for thy cross awaits thy healing
  punishment... yes
  thou soul shall staple
  for i kill those to be punished
  blood von
  kneel before me
  show no face
  for thou blood tears show thy suffering
  blood von
  von...
 • sigur rosun sadece izlanda'da yayinladigi ilk albumu. gercekten cok basarili ambient calismasi olmasinin yaninda sigur ros resmi web sitesinin adi olan 18 sekúndur fyrir sólarupprás (gundogumundan onceki 18 saniye) sarkisina da sahiptir. myrkur disinda gitar sesi ve sigur ros soundunun onemli bir kismi olan cello yayila calinan bas gitarin duyulmamasi ilginctir.
 • sigur ros'un bu ilk albümü, yeryüzünde duyabileceğimiz en korkunç seslere ev sahipliği yapmakta. panik-atak hastalarının filan uzak durması gerekli. anksiyete tetikleyici, huzursuz edici. ambient'tan ziyade biraz fazla deneysel bence. gereksiz bir deneysellik diyebiliriz. amaç belki rahatsız etmekti; zira bu müzikten keyif alma olayının önünü tıkıyor gibi. albümden alabileceğiniz ve albümün yaşatabileceği tek duygu korku. geçen gün bunların bir röportajını izliyordum; "ulan ne cins adamlar bunlar" dedim. bugün uzun bir aradan sonra (dediğim gibi pek dinlenesi bir albüm değil) von'u dinlediğimde, böyle bir şeyi düşünerek abesle iştigal ettiğimi anladım. şimdiki naifliklerinden de korkuyorum zira artık. sadako gibi müzikleri bu adamların.
 • bir gün bir yerlerde aurora borealislerle beraber bana denk düşesice şarkıdır.
 • -den, -dan (bkz: from) anlamina gelen almanca ek.
  misal hans von duisburg, duisburg'lu hans (hans from duisburg) anlamina gelir. soylu hans falan anlami tasimaz.

  (bkz: van)
 • izlanda dilinde umut anlamina gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap