sorunsallar (5)
8506 entry daha
 • bu uğraşla ilgilenenlerin, doğuştan gelen özel bir yetenekleri yoksa veya herhangi bir branşta eğitimleri yoksa, çok iyi bir dövüşçü olma gibi iddiaları da yoktur veya olmamalı. evet bu uğraşla ilgilenenler sedanter bireylere göre daha kuvvetli, kondisyonlu, dayanıklı vs olabilir ama dövüşmek ayrı bir meziyetler kombinasyonu gerektirir. bu uğraşın sonucunda vücudun geldği nokta bir illüzyondur ve başka insanların zihninde oluşturduğu imajla çoğu zaman alakası yoktur. kas kütlesi fazla olanlar daha iyi dövüşür diye düşünmek bir yanılgıdır. en azından % 100 doğru değildir.

  sosyal medyada çoğu kişi olduğu gibi değil olmak istedigi gibi davranıyor. bu yüzden ordaki showları önemsemeyin ve gerçek hayatla kıyaslamayın. orası ayrı bir dünya ve ayrı kuralları var. o kurallara uyarak devam ederseniz sorun olmaz show devam eder, uymazsanız...
 • bel fıtığı olmakla sonuçlanabiliyor bazen.
 • şuna dikkat ederek hareketlerinizi yaparsanız kısa sürede ciddi gelişim sağlarsınız:
  çok duymuşsunuzdur hareketin negatifini yavaş yapmak lafını. 3-5 saniyede negatif yapıyorsunuz ancak bu kısımda şuna odaklanmalısınız. hareketin pozitifini hızlı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra negatif kısımda ağırlığın kendi doğasından kaynaklanan inişine direnç göstererek yapmalısınız. işte zihin kas bağlantısı bu noktada en üst seviyede oluyor.
  yani sadece yavaş indirmek değil ağırlık inerken ona karşı koymaya çalışacaksın. böyle yapınca istemsizce o kas sıkıca kasılmış oluyor. bu da tam istediğimiz şey.
 • savaş cebeci olayından sonra hala buna para ve zaman harcayanların olduğunu görmek, türk erkeğinin ne kadar egoist ve kendini beğenmiş olduğunun bir kanıtı adeta.

  söylesenize bodybuilding yapan biri, 1.60 boyundaki birinden bile tekme tokat dayak yiyip kanlar içerisinde yerde kalabiliyorsa, o zaman vücut geliştirmenin amacı ve mantığı nedir?

  silahlı birine karşı savunmasızsın. silahsız, 1.60 birine karşı savunmasızsın. o zaman spor salonuna, protein tozuna ve alınan onlarca kilo ete, tavuk kanata vs. harcanan para, ego şişmesi haricinde ne işe yarıyor?

  edit : alttaki barbie girl demiş ki, bu spor dayak atmak için değil vücudu geliştirmek için yapılıyor.

  ben de diyorum ki, tamam vücut geliştirmek için yapıyorsunuz da, icabında 160'lık adam seni tekme tokat dövebiliyorsa, vücudun tam olarak neresi gelişiyor?

  bir de "bodybuilding yapan kişilere zekası gelişmiyor denir halbuki tam tersi" yazmış.

  hayır oğlum tam tersi falan değil. salaksınız işte. aynalara bakmaktan kendinizi bir halt sanıp kör olmuşsunuz. aslında içi boş, bomboşşşşş adamlarsınız.
 • en güzel spor, siz bakmayın ekşi deki koca götlülere onlar anca oturdukları yerden bok atıp ağlamakla mükellefler.

  vücut geliştirme en güzel sporlardan biri, özellikle kasların gelişmeye başladığında gelen öz güven o görüntü anlayamazsınız :)

  yanlış anlaşılmasın benim lafım buradaki mıy mıy buna bok atan koca götlüler ve zarganalar için :)
 • vücut geliştirme olarak bakıldığında 10 kişiden 1 kişi uzun vadede devam eder bu hedeye. onlar da öyle olmak istedikleri için aldıkları steroid etkisiyle kas yığını olarak gezer ve 50-60 yaşlarını da göremeden ölür.

  kasların şişmesi için aldığınız ilaçların, protein tozlarının sizin sağlığınızla falan alakası yok, evde hareketsiz yatmanız karaciğere böbreğe daha az zarar verir.

  sıradan bir birey olarak odaklanmanız gereken esas şey kasların şişmesi ve aşırı belirgin olmasından çok vücut yağ oranını kontrol edip fit ve sağlıklı kalırken, hareket etmeyi, ağırlık kaldırmayı hayatınızın bir parçası olarak kabul etmek. ve bunu tercihen amatör olarak devam ettiğiniz bir sporla harmanlamak. ben basketbol ile yapıyorum. bir başkası yüzebilir, voleybol oynayabilir.
 • savaş cebeci olayından sonra insanların bir anda aydınlanmasına neden olmuş spor. vg'nin estetiğe yönelik olduğu zaten uzun yıllardan beri biliyordu ve daha önce sözlükte de bu konu konuşuldu.70 kg'lik bir boksörün 90 kg'lik bir vücut geliştirmeciyi döveceğini buradaki yazarlar 4-5 yıl önce yazdılar tekrar tekrar dile getirdiler. hatta amele bile(küçümsemek amacıyla söylemiyorum) vücut geliştirmeciden daha güçlüdür. köyde saman balyalarını kamyona yükleyen, tarla çapalayan, inşaatta çalışan bir adam vg'ciyi yere indirir.
  fakat; steroidle vücudunu şişirmiş adamlar kendilerini dev aynasında görüyorlardı. sokakta 70 kiloluk insanları ezeceklerini zannediyorlardı savaş cebeci olayı bir anda herşeyi değiştirdi.

  edit: altta ezik, dingilin bir tanesi laf atmış. ameleler vgcilerden daha güçlüdür. bu konu işledi burada bak.

  (bkz: amele kası vs salon kası)

  spor salonunda vücut yapan adam buzdolabını kaldırıp taşıyomıyor ama 70 kiloluk bir amele sırtına yükleyip götürüyor.
 • estetik gorunum kazanmak ve korumak icin yapilan bir takim eylemler butunu.

  yukarida yapilan yorumlara ithafen; estetik gorunumle kavga ne alaka amq? neyse.

  herkes iyi gorunmek ister ama cok az insanda o goruntuye kavusulana kadar gecilen yollari yuruyecek got vardir.. yoksa her yanimiz yunan heykeli abiler ablalarla dolu olurdu dimi? durum oyle degil.

  bu is, spor salonunda gecirilen kan ter gozyasi dolu binlerce saate ek olarak tatsiz tuzsuz bi dunya sik gibi yemekle hayati gecirmeye bakar.. millet hamburgerin pizzanin dibine vururken evde hasladigin tuzsuz tavuk gogsunu ve lapa pilavi yemek celik gibi irade ister.. o iradeye sahip adamla mucadele edemezsiniz..

  “omo mma'ci vocotcoyo dovdo!” o dover. ama sen dovemezsin. profesyonel dovuscu bi adamla kendini neden kiyasliyorsun? bu vucutcular da koftiymis diye gidip duvara carpmayin amq.. pro dovuscuyseniz ztn boyle bi ise girismemeniz gerektigini bilirsiniz. degilseniz, cok buyuk ihtimalle o adam sizi paspas yapar yer siler. salak salak ego mucadelelerine girmeyin.
 • spor değil ameleliktir.

  gel inşaatta iki çimento çuvalı taşı desen burun kıvıracak adamlar havasız salonda ağırlık kaldırmayı övüyor.
 • cigerleriniz bitikse (hayvan gibi sigara icmekten mesala) yapabileceginiz en guzel spordur.

  niye?

  cunku bir yuzme gibi oksijen istemez. akciger kapastesi istemez.

  kaldirirken al, indirirken ver. gerisi kasin isi.

  ayrica salla patiden biraz daha ciddi yaparsaniz. durusunuz diklesir, enerjiniz yukselir, vucut daha cok dopamin salgiladigi icin piskolojiniz pozitife kayar, sevisiyorsaniz (kondisyonun artmasindan) performansiniz artar.

  tabi son olarak hayvan gibi yeseniz de kilonuzu kontrol altinda tutabilirsiniz.

  adam dovecem ben diyorsaniz boks filan yapin. manyak misiniz?
42 entry daha
hesabın var mı? giriş yap