• decompression'un halk arasindaki adidir.
  basinc altinda soludugunuz hava da ayni basincdadir. yani bir nefeste soludugumuz havanin miktari artmi$tir (10 metre derinlikte yakla$ik normalin 2 kati). böylece havada %78 oranında bulunan azot gazini vucut kullanmadigi icin daha yüksek miktarlarda kana kari$ir.
  vucut üzerindeki basinc normale indiginde kandaki azotun hacmi büyür ve kilcal damarlari tikiyarak kan dola$imini engeller. sonuç kangren, kismi felc gibi hastaliklardir.
 • parayı kırma'nın halk arasındaki adıdır. üstün zekalı ithalatçı ayakkabıların bir tekini izmirden bir tekini istanbuldan ihaleye sokup ucuza kapatır ve paranın allahını kırar...
 • aşık, sevdalı, -görünürde yarası olmadığı halde acayip acı çeken canlı-, düşlerin evlisi, "bol temkin" zırhlısı...
 • muazzez abaci'nin soyledigi bir sarki.
 • hırsızlıgın büyük çapta olanına da denir..
 • basinc altinda n2(azot) kana sature olur yani kan icinde cozunur ve dokulara sivi hale gecerek yayilir.dokularda ve kanda, doymus orana erisen n2 ciksta azalan basincla, tekrardan kan akcigerler yoluyla gaz halinde disari atilir(desaturasyon). eger hizli cikis yapilir ve n2 ‘nin akcigerler yoluyla atilmasina zaman taninmazsa, n2 dokularda ve kanda gaz haline gecer ve rahatsizliga neden olur.

  yag dokusu fazla olan insanlar bu konuda daha dikkatli olmalidir.çunku yag doku daha kolay n2 tutabilir.bu tur kisiler deko tablosunda bir sonraki basamaga bakmalidir.ayrica su sicakliginin dusuk olmasi durumunda da ayni islem uygulanir.

  belirtileri: deride kizarikliklar, kasinti, ellerde ve ayaklarda uyusmalar ve karincalanmalar, eklemlerde agrilar, eger beyinde kabarcik olustuysa duyularda bozulma meydana gelir.

  tedavisi: iki adet aspirin ve bolca su icirilir(kanin sulandirilip, azot kabarciklarinin takilmasini onlemek icin).saf o2 tedavisi uygulanir ve deniz seviyesinden basinc odasi sevk edilir.

  önlem olarak dekosuz dalis yapilir ve her dalis sonrasinda emniyet dekosu olarak 3 m.’de 1 dak. deko yapilir. ayrica eskiden uygulanan hasta su yuzeyine ciktiktan sonra, tekrar dibe indirme yontemi olan rekompresyon tedavisi uygulanmaz.
 • konuyla ilgili olarak ayrıca;
  (bkz: emboli)
  (bkz: hipervantilasyon) ve
  (bkz: derinlik sarhoşluğu)
 • guftesi cemal safiye aittir.
 • gözlerim uykuyla barıştı sanma
  sen gittin gideli dargın sayılır
  ben de bir zamanlar sevildim ama
  seninki düpedüz vurgun sayılır

  ne kadar zulmetsen ah etmem sana
  her iki cihanda gül kana kana
  seninle cehennem ödüldür bana
  sensiz cennet bile sürgün sayılır

  muazzez abaci sarkisi.
  yalan mı söyledin göz göre göre
  ne zaman dolacak verdiğin süre
  gönülden gördüğüm takvime göre
  aldığım her nefes bir gün sayılır
hesabın var mı? giriş yap