• dürzü zenginler toplanmışlar, çok rahat yaşayabilecekleri, robutların, bilgisayarların kontrolünde bi mekân yaratmışlardır. sonra bu bilgisayarlar, klasik olarak kontrolden çıkar, terör estirirler...

  robut kovboy rolünde, yul brynner ile aklımda kalan -ki teqrar izleyebilmek için tawşanla yarışmaya hazırım- filmde, nası da gömülmüştüm koltuğa, korkmuştum gerçekten... o zamanlar bilmiyordum michael crichton kimdir, ama sonradan öğrendik ki, faydalı bi adamdır, o yapmıştır filmi...

  futureworld diye de dewamı çekilmiştir bunun, ciddiyim...
 • ben kucukken izlemiştim filmi fena halde tırsmıştım mevzudan...
 • (bkz: westwood)
 • risksiz macera yaşamaya gelen zenginlerin istediklerinden alasını buldukları, maceraya doydukları film. parası olanlar için yaratılmış sentetik fantezi dünyalarında ki antik romadan vahşi batıya uzanan bir skala söz konusudur, yul bryner'ın çizdiği obsesif android tiplemesi, senaryoda kendine biçilen rolü daha bir canlı oynaamaya başlayınca terör estirir. aslında tüm korkunçluğuna karşın, başkaldıran robot köleler bir anlamda cyber-spartacus'leşmektedirler.

  zannımca terminatör'den ziyade parayla satılan ve beyne yüklenen programlarla yaşatılan fantezi dünyaları yüzünden total recall filmini çağrıştırmaktadır.
 • 1973 yapimi, osuruktan nem kapip manyaklasan android'lerin sactigi dehseti konu alan film. yul brynner film boyunca adeta erken donem dart vader'i gibi dolasmakta*.
 • çocukken izlenince psikopatlaştıran unsurlardan...
 • tek kanallı dönemde çocuk olanların bölük pörçük hatırladıkları, "abi sayko bir robot kovboy vardı" diyerek efsane şeklinde anlatılan filmlerden. bir sürü kişi gibi benim de aklımda kalan, filmin sonuna doğru yul brynner'ın robot olduğunun anlaşılması, suratının kopup altından elektronik devrelerin çıkması ve yaşanan şok.. neyse ki internet çıktı, indirdik seyrettik. robot olayının sır değil baştan beri olayın temeli olduğunu gördük. nostalji yaptık, yul brynner'in karizmasını tasdikledik, hataları söyleyenleri "1973 lan hayvan" deyip susturduk.

  duyduk ki michael crichton abimiz tarsem singh ile birlikte filmi tekrar çekecekmiş 2007'de. ayrıca, mister no'nun senaristleri de, mister no'nun süper bir macerasında, çok benzer bir senaryo ile westworld'de selam çakmışlardır.

  terminatör'ü andırdığı muhakkak hatta biraz zorlarsam ilk isyan eden yapay zekanın işlendiği the second renaissance'den girip, matrix'den çıkarım ama bana yakışmaz. süper bir filmdir deyip bitireyim.
 • bu filmde android yilan da mevcuttur. ben de cocukken izlemistim ama ismini cismini hicbiseyini hatirlamaz, o android yilani hatirlardim. bayaa bi zaman once goldmax'te denk geldip izledim de anladim nedir ne degildir...
 • dvd'sine kadıköy the end'de rastlayınca hemen aldım, yıllar sonra yeniden izledim merakla. o zamana göre çok başarılı ve ütopik bir film bence. arşivde kalsın bakalım...
hesabın var mı? giriş yap