• rob reiner'in yönetmiş olduğu film. ilginç bir anektod da, meg ryan'ın yemek yerken yalancıktan orgazm olduğu sahnenin (bkz: kucuk dile de klitoris kampanyasi) orijinal senaryoda olmayışıdır. meg abla kendisi önermiştir böyle bir sahne koymayı filme. ayrıca o orgazm taklidinden sonra cafe'de diğer bir masada oturan ve 'o kadının yediğinden ben de istiyorum' diyen yaşlıca kadın da yönetmen rob reiner'ın annesidir. ben yönetmen olsam ve anneme böyle bi rol teklif etsem terliği yerdim kafaya her hal. sonra türk sineması gelişemiyo! gelişemez tabe. peh.
  • en yakın arkadaşlarından birine aşık olup, anlamsızca aşk acısı çeken kişinin (ki bu ben oluyorum) kafasını duvarlara vurarak izlediği filmdir...filmin en güzel yanı da, yıllar sonra sevdicekle birlikte tekrar seyretmek ve "bunu bilmem kaçıncı izleyişimde hep aklımda sen vardın, beni sevmediğini düşünüyordum" diyerek eski günleri yad etmektir...
  • kış mevsimine yakışır bir film. sıcaksüt ve bir battaniye eşliğinde.
    ama hakkında söylenen onca şeyin hepsinie itirazım var...

--- spoiler ---
    orgazm sahnesi mesela. başarısız bir orgazm taklidi sergiler hanım kızımız. hatta belki de bilerek abartılı bir biçimde orgazm olur ki, erkek kısmına verilmek istenen mesaj, "bu kadar şehvetli orgazm oluyorsa bir kadın, inan ki rol yapıyordur"... ama tabi, bu sahnenin bence önemi şudur; filmin başında sally ile harry bir cafeye girerken, sally sinirli bir biçimde ve yüksek sesle; "elbette ki çok iyi sevişmelerim oldu" der, ve bütün cafe ona bakar. tani, daha o zamanlar kişiliği oturmamış olan sally için bu büyük bir utanç kaynağıdır. ancak yıllar sonra kendi kimliğini bulan, bağımsızlığıyla övünen sally için bir lokantada orgazm taklidi yapmak küçük düşürücü birşey değil, sadece komik bir anıdır.

filmin, "dost ayağı göt ayağı" kısmına gelirsek, harry ilk andan itibaren sally'e iskele olduğu için, "kadın erkek dost olamaz" diye bir mesajı da yoktur filmin. zaten harry'nin ilk andan itibaren tek amacı sally'le yatmaktır. ancak sally'i tanıdıkça, "bir 10 dakikalık sevişme deneyimi için bu dostluğu bozmaya değer mi" diye düşünmeye başlar. zaten yatak sahnesinden sonra da sally'nin öyle huzura kavuşmuş halinin yanında harry'nin panik olmuş gözleri de bunun bir göstergesidir. haa, burda sally'nin mayışık tavrı da lokanta sahnesinde harry'i haklı çıkarmaktadır, o ayrı. adam ne demişti, "ben iyi sevişirim"....

filmin en güzel sahnelerinden biri bence, sally'nin çocuklu olmanın kelepçeli olmak anlamına gelmediğini, modern hayatın seni zaten her türlü kelepçelediğini itiraf ettiği andır. der ki, "sevgilimle hep övünürdük, istediğimiz zaman mutfakta sevişebiliriz, istediğimiz an paris'e uçabliriz diye. ama sonra farkettim ki, biz hiç mutfakta sevişmedik, mermerler çok sertti çünkü"... evet, filmin en güzel ikinci cümlesi budur şahsımca. ilki ise, "ben onu evlenmek istemiyor sanıyordum, oysa o benle evlenmek istemiyormuş". tabi bu cümlenin nesi güzel diyenler, hayatlarında bu cümleyi gerçekten hiç söylememiş olanlardır.

--- spoiler ---

güzel film işte, komik, eğlenceli ve 90'ları anlatıyor... saçlar, vatkalı kazaklar ve göğse kadar yükselen o iğrenç pantolanlarla 90'ların çalışan kadını bir yandan da aşkı arıyor.

haaa, eklemek vicdan borcudur, nerdeyse bütün "kanka"larıyla "duygusal" yakınlaşma içine girmiş insanlar için` : misal ben` en güzel günah çıkarma aracıdır. insanın doğası bozuk, ben napiimmmm....
  • sally'nin (meg ryan) restorandaki muthis orgazm taklidi sonrasinda yan masada oturan ve yonetmen rob reiner'in annesi tarafindan canlandirilan karakterin "i'll have what she's having" diyerek izleyenleri kopardigi film.

(bkz: i'll have what she's having)

bu unlu orgazm sahnesi denir ki iki uc seferden sonra istenilen gibi cekilebilmis. ilk seferlerde meg ryan, rob reiner'in istedigi sekilde oynayamamis. dilinde tuy biten rob reiner, masaya gecip orgazm taklidini aynen meg ryan'in oynamasini istedigi sekilde oynamis. bu esnada yan masadaki teyzeyi canlandiran rob reiner'in annesi de hazir bulunuyormus. rob renier atesli bir sekilde orgazm olduktan(!) sonra billy crystal'i (harry) kenara cekmis ve aralarinda su diyalog gecmis:

-rr: inanamiyorum! az once annemin karsisinda orgazm oldum!
    -bc: sacmalama, cok guzel oynadin, iyi oldu.
    -rr: hayir hayir, gercekten orgazm oldum!...

(kaynak: when harry met sally dvd extras)
  • sally'nin harry'e zirlayarak eski erkek arkadasindan bahsederken "ben onu evlenmek istemiyor saniyordum, meger benimle evlenmek istemiyormus" dedigi sahne bitirmistir beni.*
  • meg ryanin dillere destan orgazm taklidi cok basarilidir, komiktir. komik oldugu kadar da gayet guzel bi filmdir.
  • kadın ve erkeğin asla dost olamayacağını iddia eden yüzyılın en iyi romantik filmidir. senaristinin de bir kadın olduğunu ve bu iddianın erkek yaklaşım açısı olmadığını belirtmekte fayda var.

--- spoiler ---
    filmin ana teması bu diyalog üzerine kuruludur.
    gerçi filmin ilk 10dksında olduğu için spoiler sayılmasa da belirtmekte fayda var.

sally - yalnızca arkadaş olacağız, tamam mı?
    harry - harika. arkadaş. en iyisi...
    5dk sonra
    harry - asla arkadaş olamayacağımızın farkındasın.
    sally - neden olmasın?
    harry - söylediğim şey şu ve bu asla kur yapma değil. erkekler kadınlarla arkadaş olamazlar çünkü sevişme yanı hep engel olur.
    sally - bu doğru değil. benim bir sürü erkek arkadaşım var ve işin içinde seks yok.
    harry - erkek arkadaşın yok
    sally - evet var
    harry - hayır yok
    sally - evet var
    harry - sen var sanıyorsun
    sally - ben farkında olmadan mı seviştim yani?
    harry - hayır, ama onların hepsi seninle sevişmek istiyor.
    sally - istemiyorlar
    harry - istiyorlar
    sally - istemiyorlar
    harry - istiyorlar
    sally - nereden biliyorsun?
    harry - hiçbir erkek, çekici bulduğu kadınla arkadaş olamaz. hep onunla sevişmek ister.
    sally - yani sence, bir erkek yalnız çekici bulmadığı kadınla arkadaş olabilir.
    harry - hayır, onlarla da sevişmek istersin tabi ki.
    sally - ya seninle sevişmek istemiyorlarsa?
    harry - farketmez. sevişme denen şey oradadır ve olan arkadaşlığa olur.
    sally - o zaman sanırım arkadaş olamayacağız?
    harry -sanmam
    --- spoiler ---
  • kesinlikle bir romantik komedi klâsiğidir. hattâ son birkaç romantik komedi klâsiğinden biridir.

--- spoiler ---

h: uzun uzun düşündüm ve şunu anladım: seni seviyorum.
    s: buna nasıl cevap vermemi bekliyorsun?
    h: sen de beni sevdiğini söylesen?
    s: ben gidiyorum desem?
    h: söylediklerim senin için hiç mi bir şey ifade etmiyor?
    s: kusura bakma harry. yılbaşındayız ve kendini yalnız hissediyorsun, biliyorum ama böyle karşıma dikilip beni sevdiğini söyleyerek her şeyin yoluna girmesini bekleyemezsin. bu işler böyle yürümez.
    h: nasıl yürür o zaman?
    s: bilmiyorum ama böyle değil.
    h: peki buna ne dersin? ben senin hava 22 dereceyken üşümeni seviyorum. bir buçuk saatte anca bir sandviç sipariş etmeni seviyorum. bana deliymişim gibi bakarken iki kaşının arasının kırışmasını seviyorum. günümü seninle geçirdikten sonra kıyafetlerimde hâlâ senin kokunu duyabilmeyi seviyorum. ve gece uyumadan önce konuştuğum son kişinin sen olmasını seviyorum. bunun sebebi ne yalnızlığım ne de yılbaşı gecesinde olmamız. bu gece buraya geldim çünkü bir insan, hayatınn geri kalanını biriyle geçirmek istediğini anladığı vakit, hayatının kalanının bir an evvel başlamasını ister.
    s: bak gördün mü? işte sen busun harry! böyle şeyler söylüyorsun ve senden nefret etmemi imkânsız hâle getiriyorsun. oysa senden nefret ediyorum harry. gerçekten nefret ediyorum. senden nefret ediyorum...

--- spoiler ---
  • kopi peystin ustasıyımdır evet, o ayrı. amma şunca şahane bir diyalog burada olmalı. ya da ben bee olmamalıyım. buyrun:

"harry: i love you.
    sally: how do you expect me to respond to this?
    harry: how about you love me, too?
    sally: how about, i'm leaving.
    harry: doesn't what i said mean anything to you?
    sally: i'm sorry, harry. i know it's new year's eve. i know you're feeling lonely, but you just can't show up here, tell me you love me, and expect that to make everything all right. it doesn't work this way.
    harry: well, how does it work?
    sally: i don't know, but not this way.
    harry: how about this way? i love that you get cold when it's seventy-one degrees out. i love that it takes you an hour and a half to order a sandwich. i love that you get a little crinkle above your nose when you're lookin' at me like i'm nuts. i love that after i spend the day with you, i can still smell your perfume on my clothes. and i love that you are the last person i want to talk to before i go to sleep at night. and it's not because i'm lonely. and it's not because it's new year's eve. i came here tonight because when you realize you want to spend the rest of your life with somebody, you want the rest of your life to start as soon as possible.
    sally: (feeling manipulated but also melting) you see. that is just like you, harry. you say things like that, and you make it impossible for me to hate you, and i hate you, harry. i really hate you. i hate you."*
  • 90'ların başında çekilen bir rob reiner filmi, romantik komedi filminin yeniden doğuşunun sağlayan, 90'larda izlediğiniz tüm romantik komedi filmlerinin özeti olan film. başrollerde estetiksiz halini görebileceğiniz meg ryan ve billy crystal var, ayrıca prenses leia'ya ne oldu diyen star wars severler sorunun yanıtını bu filmle alabilirler.
    romantik komedinin cılkını çıkarmış olan nora ephron ablayı üne kavuşturan senaryo, ama diyaloglar ve senaryo gerçekten güzel.
hesabın var mı? giriş yap