• eurovision 2004'te ilk dinlediğimde aklımda kalan tek şarkı olup, kesin dereceye girer dediğim şarkıdır.
  evde "valla bakın bu şarkı değişik bişiy, bu yarışma konseptinde ilk üçe girer" deyip de kimseye inandıramadığımdır.

  haklı çıkarmıştır beni.
 • sözleri yazılırken evrivey deday ken adlı eserden oldukça esinlenmiş parça.
 • christina milianın mtv de rastlanabilen dip it low adlı güzide eserine fena halde benzettiğim şarkı.
 • tasidigi yogun folk ogelerin yaninda arka plandaki elektro gitar ile ilk dinledigimde bende hafiften folk-metalimsi bir hava yaratan ruslana sarkisi... biraz daha distortion ile daha guzel bir malzeme cikabilir bundan. ayrica athena'nın for real'ı ile birlikte favorim olan parcaydi.
 • yıllar sonra eurovisionda dinledigim en guzel sarkı
 • uyku acıcı sarkı. dinledikce odanin icinde anlamsızca kosturup kafamı ve kollarımı rasgele saga sola savurasım geliyor. aynı etkiyi bırakan baska bir saheser icin (bkz: sude)
 • aslında bir karadeniz türküsüdür. kalkan avı için ukrayna kıyılarına yaklaşan balıkçılarımızın dilindeki bu ezgileri ruslana isimli kız araklamış bi de utanmadan eurovisiona katılmıştır.
  sözleri "day-na day-na wanna be loved" değil "hoy-ra rinanay rinanay nay" dır.
 • edindiğim 2004 eurovision şarkı yarışması dvdsini defalarca izledikten sonra sonunda koreografisini anlayabildim.

  bakıp da "ne güzel dans ediyorlar ya ben de istiyorum" diyorsanız size tavsiyeler:

  -dansa başlamadan önce dvdyi edinip iyice izlemeniz size yarar sağlar.

  -yeteri kadar izlediğinizi düşündüğünüzde bu sert hareketleri yapmadan önce ısınma hareketleri yapmalısınız.

  -önce bacakları sonra kolları çalışın. ardından ikisini birleştirmeyi deneyim. başarabiliyorsanız gövdenize hareket sağlamayı deneyin. zor değil.

  -önce hazırol'un daha rahatı bir pozisyonda duruyorsunuz. ilk dörtlükte kolları paralel bir şekilde havaya kaldırıyor, bu sırada ayaklarınızı aralıyorsunuz, tekrar başa dönüyorsunuz.

  -ikinci dörtlükte ise başı yine aynı ama sonra kollarınızı indirmiyor, havada bir daire çizdirecek şekilde çevirip sol yanınıza dönüyorsunuz.

  -üçüncü dörtlükte yere çömeşip aniden zıplıyorsunuz bacaklarınız açık olarak yere düşmeniz gerekiyor, "hey" kısmında da eller yanda omuzlarınızı silkeleyin.

  -dördüncü dörtlükte sol yandan bir tur dönün "hey" kısmında ellerinizi havaya kaldırıp "hey" diyin.

  -sonrasında ise bol miktarda hoplayın zıplayın, çevrenizde dönün, eğilin kalkın, ama estetik bir şekilde yapın tabii.

  -şi-ri-ki-tay kısımlarında cha cha yapar gibi ayağınızı bir öne bir geriye atın, sonra diğer ayakla aynısını yapın. (sadece kızlar)

  -day-na-day wanna be loved kısmında sağ tarafınız seyirciye bakacak şekilde yan dönün, ellerinizi belinize koyun ve önce seyirciye doğru olmak üzere ritme uygun şekilde kalçanızı sallayın. ama öyle oryantal yapar gibi değil,ufak bir kıvırım yeter. bu sırada kalçanızla paralel olarak kafanızı da sallamanız gerekiyor sağa sola. sonraki sekizlikte diğer ayağınızı öne alın. dört sekizlik gidiyor bu böyle. ayağı öne atma işlemi sırasında öne attığınız ayağı biraz havaya kaldırın, haraket kendini göstersin. (bu haraket de sadece kızlar için)

  -en son "hey"ler en eğlenceli kısmı. dizden bükmeden, belden eğilerek ilk iki "hey" de sağdan sola doğru kafanızı sallayın. üçüncü hey'de kolunuzu sağa açıp kafanızı da sağa savurun (eğilmeden tabii), dördüncüde sol, beşte tekrar sağ. altıncısı yani sonuncusu ise ruslana'nın kendisinin mi yoksa dansçılarının mı taklidini yapmak istediğinize göre değişir.
  eğer "ruslana'yım ben" diyorsanız kafanızı sola çevirip büküp sağ kolunuzla gizleyin. sağ kol sol omzun üzerinden arkaya doğru gitsin yani. şarkının son dörtlüğünde sağ kolu sert bir şekilde açıp kafanızı yukarı kaldırın.
  eğer "ben dansçı olmak istiyorum, sesim çirkin zaten" diyorsanız da son dörtlükte kolu sola atar gibi yaparken yere yatmanız gerekiyor.

  -koreografiyi ruslana'nın kendisinden veya dansçılarından daha iyi sergiliyor olsanız bile bir aile büyüğünün, eurovison'la ilgisi olmayan, dansı latin veya oryantalden ibaret sanan insanların yanında yapmayınız. size bakıp bir "hadi leeen" çekebilirler. hoş bu onların sorunudur, ama olsun tatsızlık çıkmasın mutlu mutlu, vahşi vahşi dans ederken.

  gördüğünüz gibi kendimi aştım yine. dvd'den izleyince anlayabilirsiniz hareketleri gerçekten. eğer hala anlamıyorsanız, gelin bana öğreteyim. *

  (bkz: online dans dersi verilir)
 • gta 4 soundtrack'inde de yer almaktadır. sanırım sözleri tamamen ukraynaca bir versiyonuyla.
hesabın var mı? giriş yap