şükela:  tümü | son 24 saat
 • 24 yaşında, ingiltere'nin en genç başbakanı olan kişi (1783).

  amerikan bağımsızlık savaşı'nda, amerika'yı desteklediği için fransa'dan intikam almak amacıyla fransız ihtilali'ni finanse ettiği söylenir.
 • osmanlı devleti'nin ingiltere tarafından korunarak parçalanmamasını diğer adıyla denge siyasetini ortaya çıkaran devlet adamıdır.
  "tahtın arkasında, kraldan daha kudretli birşey vardır" gibi bir sözü vardır.
 • ingiliz başbakanları.
  biri genç diğeri yaşlı ünvanıyla tanınır.
 • ingiltere'de dış ticaretin liberalleştirilmesi bu dayının 1786'da fransa ile yaptığı anlaşma ile başlar. bu da böyle dursun bir köşede.
 • (bkz: brad pitt)
 • napolyon'un en amansız düşmanı. 18. yüzyılda ihtilalin verdiği ideolojik heyecanla da bütün avrupa'yı etkisi altına almaya başlayan fransa'ya karşı pitt denge politikası gütmek zorunda kalmıştır. napolyon'la başedebilmek için rus çarı i. alexandr ile zoraki bir ittifak kurmuştur. bizim hünkar iskelesi muhabbeti gibi denize düşüp bir nevi yılana sarılmıştır. rusya'yı avrupa'nın hakemi yapmadan kendi çırağı yapma yolunda uğraş vermiştir. yeterince güçlü bir orta avrupa yaratarak hem rus hem de fransız genişlemesini engellemeyi planlamıştır. başarılı da olmuştur arkadaş.
 • ingiltere'nin 1791-1878 yılları arasında osmanlı'ya dair güttüğü denge siyasetini yani onun toprak bütünlüğünü savunma politikasını oluşturan ingilterenin en genç yaşta başbakanı olmuş kişidir. napolyon savaşları esnasında hem fransa ile hem de osmanlı imparatorluğu ile savaşa tutuşan rusya bir anlamda iki cephe arasında kalmış, bunu gören ingiltere ise rusya'nın isteklerini kabul ettirmek ve osmanlı-rus barışını sağlamak adına 18 şubat 1807 tarihinde nara burnu'nda osmanlı donanmasını yakmış, ingiliz donanması adeta elini kolunu sallayarak çanakkale boğazı'ndan geçmiş ve istanbul önlerinde demir atmıştır.tabi bütün bu yaşananlarda 1806 yılında william pitt'in ölmesinin derin bir etkisi olmuştur. rivayete göre bundan tam 108 yıl sonra donanmasını çanakkale önlerine gönderen ve hiç beklemediği bir direnişle karşılaşan ingiltere'nin bu küstah özgüveni 1807 yılında yaşananlardan aldığı söylenir.
hesabın var mı? giriş yap