• merhabalar. yıllardır burada yazarım ama sanırım ilk başlığım oldu. yeterince ilgi gösterirseniz de sesimizi duyurabilirsek çok mutlu olurum.

  üst edit: ben mi anlatamadım bilemiyorum ama bir kaç arkadaş bu bakterinin hep olduğunu korku ve paniğe sebep olduğumu yazmışlar. antibiyotikle geçebilecek bir bakteri demişler. ben de onu diyorum işte. ama bu hafif belirtiler vatandaşı da doktorları da yanıltmasın basit soğuk algınlığı diye düşünüp iburaminle geçmesini beklemeyin diyorum. çocuğumu öğlen götürdüğüm hastane özel bir hastane ve kendi takipli doktoruydu.. ne kadar zor olabilir ki bunu anlamak.. 100 yıldır böyle ölüme sebep olmuyordu denilen bir bakteri üst üste çocukları öldürmeye başladıysa buna eski tehlike diyemem..

  edit: anlaşılması çok güç sinsi ilerleyince evet ama en azından hafif soğuk algınlığı deyip postalanmaz belki çocuklar daha ciddi yaklaşılır belki oğlum sayesinde, tek derdim bu..

  13 gün önce en kıymetlimi, oğlumu, 3 yaşına girdiği gün, daha pastası dolapta dururken aniden bu bakteri yüzünden kaybettim.

  öğlen doktora götürdüğümde cildinde hafif kızarıklık, hafif soğuk algınlığı ve hafif halsizlik vardı. kaşınma vardı panik olup götürmüştüm hafif ateş yapar denildi. boğazları hafif kızarıkmış ciğerleri iyiymiş, hafif soğuk algınlığı denildi ve eve geldik.

  akşam her zamanki gibi benim hakemliğimde babasıyla koşma yarışı yaparak dişini fırçalayıp yatağına giren oğlum sabaha karşı toksik şoka girmiş bu bakteri sebebiyle. saat gece 5'te “annecim yaşasın kakam gelmiş di mi” diyerek kakasını yapan çocuk 2 saat sonra burun kenarlarından morarmaya başlamış. apar topar hastaneye gittik, önce ne olduğunu anlamadılar, menenjitten şüphelendiler ama tüm aşıları vardı, sıvı aldılar kesinlikle menenjit değil dediler, ama çocuk morardı. çok hızlı yayılan tanımlayamadığımız bir bakteri dediler. (ölümünden sonra “sadece en fazla faranjite sebep olabilecek streptokok çocuğu bağışıklığı düşükken yakaladığı için böyle kötü etkilemiş binde bir olabilir”dediler.) hızla organları iflas etmeye başladı, kalbini etkiledi hemen, kan pompalamıyormuş ameliyata aldılar makineye bağlamak için. ancak hızla her yerini sardı ve ne yaptılarsa kurtaramadılar. kurtarılsa da o saatten sonra hem zihinsel hem bedensel engelli kalacakmış bu arada benim daha gece koşarak yatağına giden oğlum..

  böyle yazarken hikaye gibi olsa da yaşarken ölümden beter saatlerdi.

  öğlen anlaşılsaydı kurtulur muydu bilmiyorum ama lütfen çocuklarınıza dikkat edin. bu meret açık yaradan bile bulaşıyormuş, sinsi ilerleyince benim oğlumda olduğu gibi son ana kadar ciddi bir belirti vermiyor.

  sürekli bu sebeple çocuk ölümü haberleri almaya başladım. kendimi toparlayabildiğim kadar yazmak istedim. ankara etlik şehir hastanesi çocuk dolu. günlerdir bu sebeple vefat eden çocuk haberleri almaya başladım. binde bir olabilecek bir şeyse bu meret neden bu kadar çok çocuk ölüyor? neden kimse uyarılmıyor neden ölen kişilerin çevresi dışında kimsenin umrunda değil? gündem bu olmalı çocuklar ölüyor.. ölmeyen de kalp böbrek bir şekilde etkilendiğini söylüyorlar ama hep kulaktan kulağa..

  o kadar büyük bir salgının içindeyiz ki ve cılız bir iki ses dışında o kadar kimsenin haberi yok ki çok korkuyorum. lütfen en ufak soğuk algınlığı şüphesinde streptokok olabileceğini atlamayın, bizimki gibi bir felaket yaşamayın.

  görsel
  görsel

  edit: takip ettiğim bir doktorun bakteri ile ilgili paylaşımı eklendi. son paragraf benim oğlumun yaşadığı büyük ihtimalle..

  edit2: evet ingiltere'de strep a diye haber yaptıkları bakteriyle aynı familyadan diye biliyorum. lütfen türkiye'de de olduğunu yazın şu meretin.

  edit: arkadaşlarım oğlumu kurtaramadım diye kendimi suçladığım için gruplardan aldıkları mesajları atmışlardı onları da paylaşıyorum durumun vahametini anlatabilmek için.

  görsel

  görsel
  (kişilerin isteği üzerine iki görsel silindi)

  bunlardan başka ankara medicana hastanesinin sahibinin torununun aynı sebeple vefat ettiğini farklı kişilerden duydum. bugün de bir akrabamdan kendi arkadaşlarının çocuklarından 4 çocuğun gene vefat ettiğini 3'ünün de kritik olduğunu duyunca başlık açmaya karar verdim..
  çok zor bir süreçten geçtik umarım görenler daha dikkatli olur..

  aras'ımın bu dünyaya 3 senelik ömründe gelme amacı arkadaşlarını kurtarmaktır belki de..

  edit: aldığım bir mesaj üzerine değişik kaynaklar eklendi

  https://www.bmj.com/content/380/bmj-2022-072529

  https://twitter.com/…raj/status/1614341621784494083

  bilgilendirme

  edit: mesajlarınız için teşekkür ediyorum kalpten inanıyorum hepinizin üzüldüğüne..

  edit: cıvıl cıvıldı benim oğlum. gördüğü herkese selam verir cevap alana kadar da uğraşırdı. sonra dönüp “herkes beni çok seviyo di mi annecim?” derdi.

  herkes seni çok seviyo canım oğlum, ama en çok ben..

  edit: ntv'ye haber için çok teşekkürler. artık bu bakteriden sadece ingiltere'de varmış gibi bahsedilmeyeceğini ümit ediyorum..

  edit: çok şükür ölümle sonuçlanmamış başka bir çocuğun yaşadıkları (bkz: #148174438) burada anlatılmış
 • hocam başımız sağ olsun, çok üzüldüm.

  nedir bu virüs, yok mu sözlükte bilgi verecek br doktor?
 • en ufak bir soğuk algınlığının, ateşin bile ciddiye alınması gerektiğini gösteren bakteri. ne yazık ki belirtileri normal bir soğuk algınlığı ile aynı. doktorlara her zaman olduğu gibi çok iş düşüyor maalesef ama ebeveyn olarak teyakkuzda olmak önemli. çocuklarımızın bağışıklığını yüksek tutmak, mümkünse evde boğaz kontrolü yapmak mühim.
 • bitip tükenmeyen bakteri, virüslerin son halkası bir virüsten henüz haberdar olunamaması. korona ile başlayan domuz gribiyle devam eden ve sırada ne olduğunu bilmediğimiz virüslerle karşılaştığımız günümüzde artık hapşırık, öksürüğü bile dikkate almalıyız. lütfen en ufak semptomları bile dikkate alınız. başınız sağ olsun, allah rahmet eylesin küçük meleğinize.
 • 2 çocuk babası olarak beni derin bir endişeye sürüklemiş tehlikedir. insan hayatının özellikle de çocukların ne kadar kırılgan olduğunu hatırlatmıştır. insanlık gereksiz kavgalar yerine enerjisinin önemli bir kısmını tıbba harcamalı. çok üzücü ve çok zor. kalanlara sabır dilerim.
 • geçen ay bbc türkçe'nin haberlerinde görmüştüm. yanılmıyorsam bahsi geçen olay bu.

  link1, link2, link3
 • içim yandı. acınızı derinden hissettim. sabır diliyorum. çok üzgünüm.
 • dikkat çekilmesi gereken konu.
 • halk arasında beta olarak bilinen streptokok enfeksiyonu.

  ingiltere'de pek çok çocuğun ölümü ile batının dikkatini çekmiş durumdur.

  genellikle boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür. bazen nadir de olsa bakteri, invaziv grup a streptokok hastalığı (igas) olarak bilinen, yaşamı tehdit eden bir şoka sebep olabiliyor.

  15 yaşa kadar olan dönemdeki çocuklar
  65 yaş üstü bireyler
  bağışıklık sistemi zayıf olanlar
  kronik hastalığı bulunanlar
  hijyen kurallarına dikkat etmeyenler

  hastalık konusunda zayıf kişiler.

  enfeksiyon, özellikle çocuklarda boğaz ağrı, yutma güçlüğü, bademcik iltihabı yani tonsilit denilen durum, kızıl hastalığı, selülit, impetigo denilen cilt hastalıkları, zatürre, böbrek iltihapları, kalp romatizması, akut romatizmal ateş ve toksik şok sendromuna neden oluyor.

  bilinen belirtiler:
  boğaz ağrısı
  ateş
  ciltte kızıl benzeri döküntülerin olması
  boğazlarda beyaz iltihaplı görünüm
  lenf bezlerinde büyüme
  damakta oluşan kırmızı noktalar
  halsizlik, yorgunluk
  kas ağrıları
  baş ağrısı

  şüphe halinde strep a testi yapılıp boğaz kültürü alınmalı. hastalığın belirtilerinin başlamasıyla birlikte 9 gün içerisinde tedavi edilmesi gerekmekte.

  diğer boğaz enfeksiyonlarının hiçbir türünde antibiyotik kullanılması gerekmez ancak beta’da tedavinin amacı kalp romatizması, böbrek iltihabını gibi komplikasyonları önlemektir. tedavilerde (alerji olmaması durumunda) tek doz penisilin iğnesi yapılabildiği gibi ağızdan antibiyotiklerin de 10 gün, 20 doz kadar kullanılması gerekir.

  strep enfeksiyonu için en sık kullanılan ilaçlar penisilin ve amoksisilindir.

  enfeksiyonu tamamen öldürmek için antibiyotik tedavi rejiminizi bitirmeniz önemlidir. bazı kişiler durumları iyiye gittiğinde ilacı almayı keser. bu durum nükse neden olabilir ve belirtiler geri gelebilir.

  boğaz enfeksiyonlarinda çocuklar tedaviye başladıktan 12 saat sonra okula gidebilir.

  (başlığı açan yazara başın sağolsun demek bile canımı yakıyor, ben böyle bir acı karşısında ne denir bilmiyorum... sabırlar diliyorum)
 • çok üzücü.
  başınız sağolsun. bu başlığa yazarak da farkındalık yaratmaya çalışmanız çok güzel.
  başka yavrular ölmesin.
hesabın var mı? giriş yap