şükela:  tümü | son 24 saat
 • istanbul atatürk havalimanı'nın 1985 senesinden önceki eski adı ve eski terminali. eski türk filmlerinde * izlediğimiz vedalaşma sahnelerinin vazgeçilmez mekanıydı. dönemin amerikan firmaları tarafından* inşa edilerek açıldığı 1950'lerden ekim 1983'e kadar; '83'den önce iç, dış ve charter, 29 ekim 1983'de şimdiki iç o zamanki yeni dış hatlar terminalinin açılmasından sonra tamamen iç hatlar terminali olarak kullanılan köhne bir binadan ibaretti.
  ayrıca 70'lerin sonunda yaşanan terör ortamının en hareketli ortamlarından biriydi burası, sıklıkla ya filistinli gerillalar *, asala militanları ya da anarşistler tarafından bombalanır, güvenlik zaafiyeti teknik altyapı sıfır olduğu için had safhada seyrederdi. o yıllarda yurtdışına giden bazı aile yakınlarından aldığım bilgilere göre; anons sistemi oldukça kötüymüş, içeride seyyar satıcılar! * cirit atıyormuş, tuvaletler tabir-i caizse leş gibiymiş ('yoğun olduğu günler hayvan dahi giremezdi' demişti bir yakınım, bunun da sebebi koca binaya yalnızca dört! temizlik görevlisi verilmesi, bu görevlilerin günün büyük bölümünde ortalıklarda dahi gözükmemesi ve o yıllardaki malzeme sıkıntısıymış), her biri birer gebeş ve gestapo olan hamalları turistlere kök söktürüyormuş, herhangi bir arrival veya departure dot-matrix'i bile mevcut değilmiş, ayrıca çıkışlarda x ray aleti 1982'den önce yokmuş o yüzden bütün bavullar açılıyor ve tek tek kontrol ediliyormuş. bütün bu bilgilerden sonra air-condition gibi şeyleri de beklemek hayal galiba, zaten yakınlardan biri içeride fosur fosur sigara içilmesi * sonucu ortamın kahvehane ve devlet dairesi karışımı iç karartıcı bir yer olduğunu söylemişti... benim hatırladığım çok sonra 80'lerin ortasında özal'ın talimatıyla makyajlandı, uzun süre iç hatlar terminali olarak hizmet verdi ancak dış hatlarla arasında mesafe olduğundan pek fonksiyonel değildi. 2004 senesinde bu sözkonusu bina yıkıldı ve yerine yeni dış hatlar terminalinin ek binası inşa edildi.

  edit: seneler önce girdiğim bu entry'deki bilgileri doğrular nitelikte bir kaynak buldum ('ilker kuloglu' adlı yazara ait olan 2. girdi) :

  http://wowturkey.com/…viewtopic.php?t=6771&start=10

  edit2: trt arşivden '77 tarihli ibretlik görüntüler buldum; video gurbetçi işçiler için o seneler açılmış charter terminalinin içler acısı halini gösteriyor... bu arada o barakadan bozma terminalin ismi ve önündeki apron'a "kargasekmez" denilirmiş, kaynak eski bir thy teknik çalışanı. videoya dönersek, daha gencecik bir ali kırca'nın elinde mikrofonla yaptığı röportajlar nostaljik gelse de ülke olarak ambargonun, bürokrasinin ve yetersiz altyapının memleketi vurduğu zaman diliminde çekilmiş bu video insanın maalesef içini karartıyor,hüzünlendiriyor... bu arada 'yol yabdıcı'lara da hatırlatalım, o zamanlar başta hala koalisyon vardı... yani o zamanın şartları ve şimdiki şartlar arasında dağlar kadar fark vardı, işin özü 70'lerde şimdiki hükümet başta olsaydı bile memleketin hali yine aynı olacaktı.
  https://www.trtarsiv.com/…/97255/yesilkoy-havaalani (maalesef video leyla olmuş)
 • atv haber'de ataturk havalimani yerine kullanilir.

  ataturk'un adini bile soylemek zor geliyo heralde.
 • istanbul'da havalimanina gidecek insanlarin kullandigi isimdir. belki yeni yetmeler ataturk havalimani derler ama istanbul halkinin cogunlugu nereye sorusuna, yesilkoy'e diye cevaplarlar.
 • 03.11.2017 tarihinde rte'nin manisa söyleşisinde "atatürk havalimanı" yerine kullandığı tabir.
 • halen yasli kesimden insanlar arasinda bazen kullanilan bir isimdir. yeni havaalaninin ismi, kodu ayni olursa bir kez daha yakinda kullanilmaya baslayacaktir.
 • az önce sayın cumhurbaşkanımız tarafından şehir hastanesi açılışı konuşmasında adı geçmiştir. oysa oranın adı atatürk havalimanı’dır.
 • birisinin atatürk havalimanı demekten yüksündüğü için kullandığı isim. keza atatürk havalimanını da atatürk’ün adını bir yerden daha silmek için önce kapattığı korona bahanesiyle de pistlerini kırdırdığı gerçeği de var.
hesabın var mı? giriş yap