• yokosuka mxy7 'ohka'. ikinci dünya savaşında japonların kamikaze saldırıları için kullandıkları roket motorlu uçağımsı. tam anlamıyla uçak değildir, pilotlu bomba demek daha yerinde olur. müttefikler tarafından alaycı biçimde baka kod adı ile çağırılmışlardı. anne uçağı olan bir mitsubishi g4m2e 'betty' tarafından hedefine kadar taşınır, hedefe yaklaşıldığında anne uçağından ayrılarak 75 kilometreye kadar süzülür, sonra roket motorlarını çalıştırarak 800 km/h süratle pikeye geçer, pilotu ve 1200 kiloluk patlayıcısıyla birlikte hedefini de yokeder.
  ohka'lar savaş boyunca hedefine varmadan düşürülemedi, ancak zırhsız betty'ler daha ohka'larını gönderemeden müttefikler tarafından kolayca ve büyük sayılarda avlandığı için kamikaze saldırılarının önemli bir kısmı başarıya ulaşamamıştır.
 • çaresizliğe düşmüş bir ulusun neler yapabileceğinin göstergesi, "insan güdümlü roket". japon deniz kuvvetleri'ndeki resmi sınıflandırması "deniz intihar saldırı uçağı ohka, model 11"dir; "intihar saldırı" ifadesi oldukça çarpıcı ve tüyler ürpertici...

  bu uçaklardan 1944 ortalarından savaşın sonuna kadar toplam 755 adet üretilmiştir. ilk görevlerinde büyük bir felaketle karşılaşmışlar ve kendilerini taşıyan ana uçakların (bkz: g4m) tamamı yarı yolda abd avcıları tarafından düşürlmüştür. kazandıkları tek başarı, 12 nisan 1945'te abd destroyeri uss mannert l abele'nin batırılmasıdır.
 • yokosuka mxy-7 ohka (ing: cherry blossom, türkçe: kiraz çiçeği) 2. dünya savaşı sırasında, pasifik savaşı'nın sonlarına doğru japonya tarafından müttefik gemilerine karşı kullanılan, tek bir amaca yönelik, roketle çalışan insan güdümlü kamikaze saldırı uçağıydı. 1, 2, 3, 4, 5

  son derece hızlı olmasına rağmen çok kısa menzili olan ohka intahar saldırı uçakları, genellikle bir mitsubishi g4m2e model görsel
  ağır bombardıman uçağının altında parazit uçak olarak taşınan 1 2, hedefine yaklaştığında ise ayrılarak kendi pilotu kontrolünde müttefik gemilerine saldıran insanlı bir "uçan bomba"ydı. müttefik birlikler uçağa "baka bombs" adını vermişti.

  bombardıman uçağından serbest bırakıldığında, pilot önce hedefe doğru süzülecek ve yeterince yaklaştığında, ohka'nın üç katı yakıtlı roketini, birer birer veya bir arada ateşleyecek ve daha sonra uçağı yok etmeyi amaçladığı gemiye doğru uçuracaktı.

  ohka'ların savaş gören tek varyantı model-11'di ve 3 adet type-4 mark-1 model-20 roket motoru ile uçuyorlardı. düz uçuşta 650 km/sa hızda, hedefe dalış sırasında 930 km/sa hızda uçabiliyordu. hatta uçak çoğu zaman dalış yaptığında 1000 km/sa kadar hız kazandığı için, bir gemiye yaklaşırken savunma yapması ve uçağın durdurulması çok zordu.

  uss mannert l. abele destroyeri *, 12 nisan 1945'te okinawa yakınlarında ohka uçakları tarafından batırılan ilk müttefik gemisi oldu. ohka'lar, savaş boyunca, diğer üç gemiyi batırdı veya onarılamayacak şekilde hasar verdi, üç gemiye daha önemli ölçüde hasar verdi.

  1944 ile 1945 yıllarında 852 adet üretildiler. uçağın eksikliklerini gidermeye çalışan sonraki geliştirilmiş versiyonları, kıyıdaki hava üslerinden ve mağaralardan veya özel mancınık sistemleriyle donatılmış denizaltılardan fırlatılmak üzere tasarlandı, ancak hiçbiri savaş sonuna yetişmediği için kullanılmadı.
 • kiraz çiçeği (sakura) adıyla anılmasının nedeni pilotun hiçbir şekilde hayatta kalamamasıdır.

  "tıpkı ağaçtan düşen bir kiraz çiçeğinin geri dönemeyeceği gibi."
hesabın var mı? giriş yap