• udi yorgo bacanos.

  // lavtacı lambo efendinin oğludur. ağabeyi aleko ile dayısı kemençeci anotas'da tanınmış icracılardandı. 1900 yılında istanbul'da doğdu, daha beş yaşında iken babasının yaptırdığı küçük bir ud ile aileden tevarüs ettiği musiki kaabiliyetini ilerletmeye başladı. küçük yorgo'yu musiki o kadar sarmıştı ki babasının ısrarlarına rağmen ilk mektep tahsilini zor bitirebildi. bütün zevki emeli musiki idi. evvela babasından sonraları da udi kirkor, kainik garmiyan efendiler gibi üstadlardan nota ve usül dersi almak suretiyle bilhassa fevkalade istidat ve gayretiyle udda bugünkü yüksek mevkisine ulaştı. 12 yaşında iken profosyonel olarak eftalipos gazinosunda ud ile fasıla iştirak etmek sureti ile musiki alemine dahil oldu. sanat hayatının büyük kısmı piyasada geçen yorgo bacanos yurt dışında konserler vermek üzere bazı arap ülkelerine gitmiş ve büyük beğeni kazanmıştır. son yıllarında uzunca bir zaman istanbul konservatuarı icra heyetinde ve istanbul radyosunda çalıştıktan sonra emekliye ayrılmıştır. türk müziği sazları içinde ud'un özel bir yeri vardır. musikimiz batı'daki gibi tampere (eşit aralıklı) seslerle değil kendine has ve değişken aralıklarla perdeler kullanır. ud perdesiz olduğundan sazende istediği frekanstaki sesi elde edebilir.ancak bu avantaj icracının yetersizliği veya dikkatsizliğiyle hemen dezavantaja dönüşebilir, sesler falso olabilir. piyasadan yetişmesine üstün kaliteyii ve sanat duygusu ile klasik tavırda gösterdiği başarı başta münir nurettin selçuk gibi titiz sanatkarların aradığı seçkin refakatçi udiliği vasfını taşımakta idi. ud üzerindeki büyük hakimiyeti ile mızrap sürati ve basma tekniğinin üstünlüğü yanında müzik kalitesinin yüksek seviyeside birbirini tamamlayan virtouzite vasıflarındandır. ud'dan çıkardığı temiz ve tanınan ses ile icra edilen eserin düz büyük notalarında yaptığı varyasyon süslemeleri pek nadir virtouz da görülebilir cinstendir. yorgo bacanos'un virtouzluğunun yanında bestekarlık ve piyano ile lavta icracılığıda yüksek seviyededir. bilhassa lavta mızrabının son temsilcisi oluşu ve onunla birlikte kayboluşu esef vericidir. yorgo bacanos 24 şubat 1977 yılında istanbul'da vefat etmiştir.

  besteleri:

  1-hüzzam ağır aksak (gülmedim güldürmedim, bilmem kabahat kimdedir)

  2- hüzzam türk aksağı (sevdası henüz sinde gönlüm gibi sağdı)

  3- k.hicazkar,ağır aksak (titriyor lebler, müheyya busene ey şive saz)

  4- k.hicazkar, sengin semai (neşeyle geçen ömrümü eyvah kader ettin)

  5- acem aşiran (dalınca gözüne şeha)

  6- hicaz aksak (kalb-i mahzun, hasretinle hep demaden ağlar)

  7- hicazkar ağır aksak (at elinden şu çiçek destesini ver şu elini)

  8- hüseyni,düyek (bir yaz gecesi çamlıca mehtabına geldim)

  9- mahur sengin semai (hala kanayan kalbimi aşk ateşi dağlar)

  10- segah ağır aksak (çöktü artık bir perişanlık hayal-i halime)

  11- sultani yegah (her nağmeni ruhum içiyor, mest oluyor çal)

  12- uşşak aksak (tatlı ela gözlerinle kararttın gözlerimi)

  13- hicazkar

  14- hüseyni

  15- segah

  16- taksimler //

  nihat kosar

  kaynak:

  yorgobacanos.sitemynet.com/yorgo_bacanos.htm

  --

  ayrıca bkz.

  www.facebook.com/group.php?gid=210430142708&ref=nf#!/video/video.php?v=460195163465
 • 1. yahya gülçin, "yorgo bacanos'un ud taksimleri" (doktora tezi), gazi üniversitesi fen bilimleri enstitüsü, danışman: prof. dr. cihat can, 2000, ankara

  2. meral incili, "yorgo bacanos'un taksimleri üzerine bir çalışma" (yuksek lisans tezi), itu sosyal bilimler enstitusu (turk sanat muzigi programi), danışman: doç. mutlu torun , 1994, ankara.

  3. h. nihat koşar, "yorgo bacanos'un icra özellikleri" (yuksek lisans tezi), itu sosyal bilimler enstitusu, danışman: mutlu torun, 1989, istanbul.

  ---

  ayrica (bkz: zeki muren/50) #1418179
 • bacanos hesapcilar tarafindan el üstünde tutulup virtiöz kabul edilir, ancak kulakcilar tarafindan rabbül ud kabul edilmez.
 • yorgo bacanos da olup başka hiçbir udide olmayan şey soliste mükemmel uyumdur.arkayı öyle doldurur ki en kazma sesli solist bile yorgo eşlik ediyorsa hata yapmadan sırıtmadan şarkıyı bitirir.eserin ana melodisi dışında onlarca geçişler yapar.ayrıca taksimlerde de tertemiz çalar.her taksimi 50-55 saniye süren birkaç pasajdan oluşur.günümüz udilerinin çoğu onun tarzını benimsemişlerdir.tam 50 yıl boyunca radyoda çalmış udla bütünleşmiş muhabbet,gönül insanı.
 • 1900-1977 yillari arasi yasamis rum ve cingene asilli turk musikisinin en buyuk udilerinden biridir. mutlaka arsivde bulunmasi gerekir.
 • udi hrant udun kalbi ise, bacanos da beynidir derler..
 • ud ile refakat icrasında doruk noktasında olan bir sazendedir. ozellikle udu ritm enstrumani gibi kullanması ve es doldurma olarak tabir edilen ud vuruşları enfes güzelliktedir. taksimleri de ayrı ayrı birer başka güzelliktir. ancak yorgo bacanos kesinlikle refakat ile ön plana çıkar.
 • sanatına hiç bir sözüm yoktur. ancak, musiki geleneğimizde kabul görmeyecek bir yaklaşımla, bildiklerini kendiyle birlikte mezara götürmüş, hiç öğrenci yetiştirmemiştir.
 • yorgo bacanos, ud denince akla gelen önemli isimlerden birisidir musikimizde. başlıca benimsenen 3 ud ekolünden birisinin sahibi sayılır. ajiliteye verdiği önem ve metalik tınısı ile ayrı bir lezzettir. mızrabı şerif muhittin targan gibi tam göğse değil de tellerin kenarına vurur, metalik sesin sebebi de bu stildir.
  uda en yakıştığını düşündüğüm sözlü eseri "hala kanayan kalbimi aşk ateşi dağlar" isimli mahur şarkısıdır. altını çizmeden geçemeyeceğim bir icra örneğine de "sevdi gönül ey melek-i sima seni" isimli şarkıda rastlanır. bu eserde refakat sazı olarak icraya başlayan sanatçı, küçük bir giriş taksimiyle dikkati eserden alır ve uda odaklar. soliste eşlik esnasında aralardaki geçişleri ve nağmeleri ise gerçek manada dinlenmeye değerdir. kendisinin hızına yetişmek önemli bir iştir.
  (bkz: hala kanayan kalbimi aşk ateşi dağlar)
  (bkz: sevdi gönlüm ey melek sima seni)
 • eski kayitlari kalan muzik tarafindan "yorgo bacanos 1900-1977" adli albumde derlenmistir. album hakkinda bilgi ve yorgo bacanos biyografisine asagidaki linkten ulasilabilir:
  http://www.kalan.com/…pts/album/dispalbum.asp?id=21
  icralarindan birkaci icin buyrun:
  http://www.youtube.com/…tlej8gxbwka&feature=related
  http://www.youtube.com/…feog8q7jbsw&feature=related
hesabın var mı? giriş yap