• 2000 eurovision'da turkiye'yi temsil eden, pinar ayhan & grup s.o.s. tarafindan icra edilen, deniz* kenarinda bir yaz aksami dinlenilesi coook ama coook guzel sarki.

tesadufen youtube'da gezerken kesfettigim, bugune kadar eksi sozlukte adina herhangi bir entry girilmemesine cok sasirdigim ve internette yaptigim uzun aramalara ragmen hakkinda fazla bilgiye ulasamadigim, tum guzelligine ragmen nasil olduysa bu kadar geri planda kalmis olan sarki. yarismada 10. olup turkiye'nin o gune kadarki en iyi 3. derecesini yapmistir.

mp3 dosyasini tum cabalarima ragmen bulamadigim, yarismadaki performansina asagidaki adresten ulasabileceginiz eser:

http://www.youtube.com/…ymmmfw&mode=related&search=

duzenleme: maximum chatlak'a tesekkurler, mp3'unu buldum.
  • turkiye eurovision tarihinde ilk kez trt'nin aldigi kararla bir bolumu ingilizce seslendirilmistir.

turkce ve ingilizce sozleri asagidaki gibidir:

yorgunum anla

bak, akan o her damla bir yana,
    sararıyor geçmiş sayfamda...
    izleri siliniyor, renkleri soluyor,
    sevgisiz anıların.

çal, benim için son bir defa çal...
    yüreğimin sızısını al...
    al götür uzağına, sevgisiz anıların...
    acısına yanarım...

duyuyor musun kırgın sessizliğimi,
    sustuğum anda?
    kapıyor musun hala bana gözlerini,
    yorgunum anla...

artık izleri siliniyor,
    renkleri soluyor,
    sevgisiz anıların...

çal, benim için son bir defa çal...
    yüreğimin sızısını al...
    al götür uzağına, sevgisiz anıların...
    bitsin artık, ateşimi yakıyorum...

sustuğum anda?
    yorgunum anla...

sustuğum anda?
    dönmedim sana, kalbine gizle beni,
    yorgunum artık, anla beni ...

i'm weary

why, why don't you see my tears fallin' down?
    why can't you keep our story goin' on?
    i can't take it anymore
    indifference that you show to the love we shared so long

cry for the song that's playin' 'round and 'round
    you used to sing just for me all alone
    and it hurts my heart to know
    the love we shared so long didn't mean a thing at all

do you hear the sound of silence, the moment i don't wanna talk and cry?
    do you really close your eyes? don't you see i'm weary? tell me why

and now, all the pain i feel has gone
    the love we shared so long doesn't mean a thing at all

cry for the song that's playin' 'round and 'round
    you used to sing just for me all alone
    and it hurts my heart to know
    the love we shared so long will follow you like a nightmare
    then you will care

won't you get it - that's enough for me - try to get it
  • türkiye'nin yarisma öncesi tanitim faaliyetlerinin, kulis muhabbetlerinin eurovision'dan kaldirilacak hasada olan muazzam etkisini henüz kesfetmeden önce sessiz sedasiz söz konusu yarismaya gönderdigi, en güzel eurovision sarkilarindan biri olmaktan da öte, en güzel türk pop sarkilarindan biri olan eser. türkiye'ye bu yarismada kiyak gecmesi kuvvetle muhtemel olan kesimin bir üyesi olarak ben dahi bu sarkiya bu denli gec aydiysam bu iste mutlaka bir yanlislik olmali. lakin ilk dinleyiste ne basarip ne basaramayacagi asikar olan sarkilara** dökülen emege bakinca bu sarki lisan bakimindan mutlaka böyle melez mi seslendirilmeliydi, pinar ayhan sarkiyi daha iyi yorumlayabilir miydi, yapilan koreografi uygun mudur, kilik kiyafet yerinde midir, gelin basi bile olsun yaptirilamamis midir diye sorasi geliyor insanin.
  • yarışmanın yapıldığı akşam hollanda'nın bir şehrinde yüzlerce havai fişeğin aynı anda patlamasından dolayı büyük bir yangın çıkmış, insanların eğlenecek hali kalmamıştı. bu yüzden hollanda televizyonu eurovision'a yapılacak halk oylamalarını iptal etmiş, puanlar bir jüri tarafından verilmişti. spiker hatunun süklüm püklüm okuduğu listenin zirvesinde işte bu şarkı vardı. şarkı ayrıca bir de fransa'dan 12 puan aldı ve onuncu oldu. ama bu dereceyi hiç mi hiç hak etmedi. zira kanaatimce türkiye'nin eurovision'a gönderdiği en güzel parçadır.
  • türkçe bilmeyen ve avrupa'yı az çok tanıyan herhangi birini alıp yarışmayı baştan sonra izletsek ve sorsak "hangi şarkı türkiye'ninkidir?" diye.

bu şarkı onuncu tahmini falan olabilir ancak. o kadar bizi temsil etmeyen bir şarkıdır bu.

misal şöyle:

(bkz: #16176621)
  • yarışma anında şarkının icrasından önce gösterilen tanıtım videosunda interner mahir yer almaktadır.

http://www.youtube.com/watch?v=mzta70dcf2s

(bkz: mahir çağrı)

(bkz: i kiss you)
  • harika bir 2000'ler şarkısı. oryantalizme gönül verenlerin çerçevesinden bakınca türki ritimler, kostümler ve düzenlemeler içermediği için yeterince "bizden" bulunmamış. hatırlatırım, bizim de 150 senelik bir batılılaşma serüvenimiz var. yoksa türkü uyarlamanın ötesine geçip yavaş yavaş kendi yolunu bulan cazcılarımız, dünyanın dört bir yanında eserleri sergilenen çağdaş sanatçılarımız hiç bizden olmamışlar mı? vah!

doğu ile batının -sözde- ortasında bulunuyoruz diye hep sentez işler vererek başarıya ulaşma yolunu mu seçeceğiz?
  • sözlükte bile hakkında bu kadar az entry girilmesi ne kadar underrated olduğunu gösteriyor. çok naif ve duru bir şarkı. keşke kıymeti bilinseymiş.
  • ülkemizi 2000 yılında düzenlenen eurovision şarkı yarışmasında temsil etmiş pınar ayhan ve the sos'un harika şarkısı, şarkı her mevsimde güzel gidiyor, her mevsimde tadı bambaşka.
  • senfonik altyapısı ile çok sevdiğim bir şarkı. tesadüfen eurovision playlistlerinden birinde denk gelip ilk dinleyişte çarpıldım ben buna. biraz da abartmış olacağım ki 2022 yılı için en çok dinlediğim ikinci şarkı olmuş spotify'ın dediğine göre. senfonik ve hafif rock arkaplanlı pop sevenler bir dinlesin derim. çok seveceksiniz. ayrıca pop şarkılarında pek rastlamadığımız biçimde baskın baslara sahip. bas hani pek duyulmaz da arka plana karışır ya, burada ritmi o koyu tonlar taşıyor. bence o yüzden güzel zaten. niyeyse ezelden beridir basları belirgin şarkılara zaafım var, ilk sevgilim basçı idi, ondan mı kaldı bilmem, çok da iyi basçıydı namıssız. neyse konu o değildi, şarkı güzel, bas ve senfonik şeyler sevenlere daha da güzel gelir. ayrıca bunu çello ve senfonik metal arka planı ile çalsalar var ya tadına doyamaz zevkten ölürüz.
hesabın var mı? giriş yap