• dün diş doktorumda randevu saatimin gelmesini beklerken, orta sehpadaki dergilerin içinden trilye'nin dergisini inceleyerek zaman geçirdim. hoş başka ne vardı derseniz, marie claire maison, elle, bmw'nin dergisi falan vardı. neyse trilye'nin ciddi ciddi büyük bir kısmını sıkıntıdan okudum. zaten yarım saat erken gitmiştim. önsöz, trilye'den haberler, balık tarifleri, trilye'de yemek yiyen ünlüler falan filan... çocuk köşesine geldi sıra. bu bölümde çocukların resimleri var ve hangi balığı seviyorlarsa onu yazmışlar. neyse fotoğrafların birinde iki kardeş poz vermiş. 10 yaşlarındalar. ikiside gayet şık giydirilmiş. (28 yaşındayım ve 10 yaşındaki çocuğun üzerindeki ceketi kıskandım, siz düşünün...) bilmemkimimle bilmemkimin oğulları, biri kalamar ve karides, diğeri de jumbo karides ve ıstakoz(*) seviyormuş. işte bu kardeşlerden birinin saçı aynen, umut sarıkaya'nın karikatürde betimlediği çocuğun saçı gibiydi. çocuğun saçına dikkat edince, karikatür noktası virgülüne kadar aklıma geldi. bekleme salonunda başkaları da olduğu için kahkaha basamadım ama uzun uzun sırıttım. yani diyeceğim odur ki, var böyle bir şey. yüksek gelirli çocuk saçı...

(*) triye'ye de gitmişliğim yok değil ama hiçbir zaman oturup şöyle bir ıstakoz yiyelim demedik. diyemedik. ıstakoz nedir abi? bildiğin adam gibi balık varken, el kadar böcekle karın doyurmak için kim uğraşır? zaten gelirin yüksek olduğu da buradan anlaşılıyor.
  • amerikan çocuk filmlerinin vazgeçilmezidir. hakikaten onlar zengin diye mi, genetikleri farklı diye mi bilinmez bu veletlerin ışıl ışıl, pırıl pırıl saçı varken bizim (mesela benim çocukluğum) kanıksanmış tipimiz üç numara saç, çelimsiz kafa ve burunda sümük üçlüsüdür. çocukken hep özenirdim bu götlere. beni de bir gün keşfetsinler ve böyle bir filmde oynayayim isterdim.

neyse. ilgili çocuk saçına karikatür dışından birkaç da film örneği vermek gerekirse;

problem çocuk
    liar liar

filmleri bu saç tipinin prototipidir.

karikatüre konu olan büyümüş yüksek gelirli çocukların ise tipi hakikaten kayar. * (capslar kurbağa olursa dürtün el atarım)
  • bu saç tipine sahip çocukların genellikle yüksek gelirli ailelerin çocukları olması genellemesi nedense sadece ülkemizde vardır ve çok yerinde bir tespittir. bu saç tipinin bilinen diğer adı özel okula giden çocuk saçı'dır. bizden farklı olarak diğer ülkelerde bu saça sahip olmak için ailenin illa yüksek gelirli olması gerekmiyor. fakir çocuklarda da bu saç türü oldukça yaygındır. işte örneği.

düşük gelirli çocuk ve saçı

tanıdınız mı? tanımayanlar için

--- spoiler ---

kurt cobain

--- spoiler ---
  • (bkz: miğfer modeli)

unutmadan:
    (bkz: zıpçıktı saçı)
    (bkz: bay balta saçı)
  • genellikle avmlerde rastladığım zengin çocuklarında tişört üstü önü açık kareli gömlek kombinine eşlik eden özellikle kestirilmemiş kahküllü ve kulak seviyesine kadar uzatılmış saçtır...aksine memur çocuğunun saçı da alabros ya da 3 numara kesilmiştir...bitlenme ihtimalimiz yok mu demek istiyorlar acaba.
  • bol ve temiz saçtır. yalnız arkadaş fakir çocuğu yazın okul yok rahatlığıyla saçları uzatsa bile zengin çocuğununki gibi düz ve parlak olmuyor. doğuştan şanslı piçler.
  • erkek çocuklarında default bu geliyor(bunun sarışınımsı olanı)

http://www.short-hair-style.com/…tyle_short_boy.jpg
  • ahenkle danseder. volümlüdür.
hesabın var mı? giriş yap