*

 • ülkesinde bir universiteyi bitirmek uzeredir, ya da 2-3. sınıftadır burs arayan kişi ve önce kulaktan dolma bilgilerle ardından internet araştırmalarıyla; değişim programları aracılığıyla ya da master/postgrade yapmak için bir ülkeye gitmenin, oranın dilini öğrenmenin, ya da ingilizce vs. geliştirmenin yolları aranır, hayaller kurulur.

  velakin para yetişmeyecektir olağan şartlarda böyle bir hayal için ve destek gerekecektir ve ek kaynak olarak burs araştırmaları yapılacaktır.

  burs çeşitleri öncelikle ülkeden kaynaklı/yurtdışından kaynaklı olarak ayrılır. ardından geri ödemeli/ödemesiz, çalıştırmalı/çalıştırmasız olarak parçalara bölünür.

  yurtdışı kaynaklı bursların ne kadar çok para verdiği görülebilecektir. şaşırılacaktır.

  ama o bursları almak için kılı kırk yarmak, ağızla kuş tutmak, deveye hendek atlatmak ve ardından ingilizce bilmeyen başbakanlara ingilizce öğretmek gerekecektir.
 • ilk sarti aramaya inanmaktir.
 • eğer master ya da "postgrade" yapma niyetindeyseniz gideceğiniz ülkenin diliyle ilgili "bilir belgesi" almanızı sağlayacak sınavın ne zaman olduğuna dikkat etmeniz gereken süreç.
 • (bkz: fulbright)
 • milli egitim bakanliginin sitesindeki duyurulari takip etmeyi gerektiren durum.

  http://www.meb.gov.tr/
 • bu eylemin içeriği amerika'ya mı yoksa avrupa'ya mı gidilmek istendiğine göre değişiklik göstermektedir. ikisi için burs olanakları çok farklıdır.

  yüce wunjo hazretleri, bir müridiyle yaptığı karşılıklı konuşmasında bu konu ile ilgili şunları demiştir:
  (wunjo hazretleri, amerikada phd yani doktora kazanmıştır, ehem)

  "amerika için daha oturmuş bi sistem var gibi. iki tane sınava girmen gerekiyor. (bkz: toefl) (bkz: gre)
  sonra bi sene öncesinden başvurulara başlaman gerekiyor. üniversite araştırıyosun. hoca buluyosun. gitmek istediğin şehire göre bakabilirsin.
  www.usnews.com'da* gradschool ranking - yani lisanüstü okullar sıralaması var. o paketi az bi paraya (tam hatırlamıyorum ama diyelim 25 milyon gibi) satın aldım ben.** ordan okulların sıralamalarına, nerede olduklarına, web sayflarına vs ulaştım. bilerek çok yüksek sıradakilere başvurmadım.* çok uzun ve çetrefilli bi süreç ve çok para gidiyo. çünkü hem sınavlar pahalı. hem sınav sonuçlarını okullara göndermek için ayrıca para istiyolar. bi de sen burdan fedex'le falan bissürü şey yolluyosun.

  ama doktora için amerika "neredeyse her zaman" burs veriyo.(edit: ben her zaman veriliyo sanıyodum ama her zaman vermeyebiliyomuş. uyardığı için marilliona teşekkür ediyorum) master için süüper olman, ya da çalıştıın alanda hakkaten kayda değer bi bilgi birikimi, bi staj bi işler yapmış olman gerekiyo sanırım. ve adamlara mail atıp onları ikna etmen. ama ben biraz temel bilimler* için konuşuyorum. mesela mühendislikte insanlar direk master'a burslu gitmeye çalışmayı tercih ediyo anladığım kadarıyla. doktora için burs kazanmak daha kolay denebilir. ama doktora demek bir konuda çok spesifik çalışmak demek aslında. master daha genel bir uzmanlık kazanıp özel sektöre atılmak isteyen insanların tercihi olabiliyor. yine de ben işin bu kısmını çok iyi bilmiyo olabilirim.

  hem amerika hem avrupa için bence çok iyi ingilizce bilmen (ya da gideceğin ülkenin dilini iyi bimen) şart.

  eğer yurtdışı düşünüyosan şimdiden başla, insanlara mail at derim. kapı kapıyı açıyo. kimseden çekinme. mesela çok hoşuna giden bi okul, ya da bi hoca buldun. direk yaz sor "ben sizinle çalışmak istersem şartlar nedir" diye...

  bol bol araştır.

  amerika için dediğim gibi, diyelim gelecek öğretim yılında (eylül-ekim 2005) başlamak istiyosun. o zaman ağustos 2004'te sınavlara çalışmaya girmeye ve okul araştırmaya başamak gerekiyo bence. hocalardan referans mektupları alınıyo vs...(elbette hocalar seni bu konuda süründürüyo. geciktiriyolar mektupları.)"

  wunjo hazretlerine ait hadisi şeriflerden bazıları da şöyledir: (ek:)

  "eğer 5 kadar okula başvurulacaksa, işbu entry'nin giriliş tarihi itibariyle 1 milyar türk lirası (ytl'ye kendiniz çevin valla, ben biyolog bi insanım, gelemem öyle hesaplara) gözden çıkarılmak durumunda. çünkü
  -toefl'a girmek: 140 dolar falandı galiba. her ek sınav sonuç belgesi için 15 dolarınızı yiyorlar.
  -gre'ye girmek: o da 130-140 gibi bişi. 15 dolar sonuç belgeleri için.
  -fedex basvurum.com ile 5 paket ve üstü toplu gönderim: her bir paket için 17 dolar.
  -amerikadaki okullar application fee, yani başvuru parası alıyolar. 50-100 dolar arası değişiyo.
  -bunlarla uğraşırken strese bağlı ortaya çikan sinir hastalıklarının ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan bilimum enfeksiyonların tedavisi için gereken ilaç ve doktor masrafları....

  yani ömür törpüsü.
  ama bi kere okula kabul edilince de artık kim tutar sizi. hadi bakiyim. okuyup geri gelin. vatana millete faydalı evlatlar olun. (bkz: oktay sinanoğlu)
  ya da okuyup geri gelmeyin mutlu olun, güzel bi hayat kurun kendinize.
  ikisi de makbuldür. caizdir.
  öperim kuzucuklarım benim* "

  wunjo* bedava yurt dışı eğitim danışmanlık hizmetleri

  *bi edit daha: doktora için burs dediğimiz şey aslında adamların sizi "işe alması" oluyo. asistan olma hesabı.

  **daha bi edit (çok möhüm): işbu yurtdışı burs danışmanlıkları hadisleri, tamamen kişisel deneyimlere dayanılarak yazılmış olup, wunjo hazretlerinin biyoloji mezunu olduğu ve ilgilli alanlara başvurduğu göz önüne alınarak okunmalı, gerekirse hazret mazret tanımam denmeli, kaale alınmamalı araştırmaya devam edilmelidir. wunjo iyi niyetle yola çıkıp kimsenin istikbaliyle oynamak istememektedir. ayrıca da buradaki önerileri deneyip bi skm yapamayan arkadaşların gördüğü manevi zararlardan wunjo kesinlikle sorumlu diildir, sorumlu tutulamazdır. hadi ordandır. allah allahtır.
 • zor ve elde edilmesi için belli stratejilerin önceden bilinmesi gereken eylem.

  wunjo elfır-fır-ı heblül hazretleri, konuyla ilgili olarak 3. cüz'de şöyle buyurmuşlardır:
  "-amerika ve avrupa'da bazı ülkelerde (almanya gibi) üniversite diplomanızı aldıktan sonra direk doktoraya başlayabiliyorsunuz. doktoranız sanki master doktora birleşikmiş gibi oluyor. ve normalde doktorada ders alınmazken ve sadece tez araştırması yapılırken, bu tip doktoralarda ders almanız ve belli bir krediyi doldurmanız gerekiyor.

  -doktora taşaklı bişey olduğundan kelli, genelde doktora için her ülke burs veriyor. ama kendinizi kabul ettirmek bir dert işte bu aşamada. (bkz: #7079951)

  -sizin sahip olmanız gereken özellikler ve diğer bilgiler:

  1) not ortalamanızın 4.00 üzerinden en az 3.00 olması. (100 üzerinden kaç oluyo kendiniz hesaplayın, dediim gibi ben biyologum hiç gelemem hesaplara falan). hatta mümkünse 3.50 olsun. ama olmasa da olur (bkz: benim değildi)

  2) almanya toefl ister ama genelde gre istemez.* amerika elbette ikisini de ister. hatta gre'nin bir genel bir de subject testi var. bazen subject test de isterler. subject test sizin bölümünüzle ilgili bilgi birikiminizi ölçen hayvani bir sınavdır. ben subject istemeyen yerlere başvurmak zorunda kaldım çünkü ne o sınava vericek param vardı ne de çalışacak zaman. çünkü subject test yılın belli günlerinde yapılır. gre genel teste ve toefl'a neredeyse istediğiniz zaman girebilirsiniz.

  3) gre genel test'in verbal ve quantitative diye iki test bölümü bir de iki tane kompozisyon yazdığınız bölüm vardır. verbal için kelime ezberlemeye pek kasmayın derim. ben olsam bol bol ingilizce kitap okurdum. ben biraz kastım kelime ezberlemeye. üstelim hayvan gibi ingilizcem var, yıllardır çeviri yapıyorum, yine de 800 üzerinden 350 aldım. yani ehhh işte. hiç çalışmadan şansla 450 alanları biliyorum.

  4) gre'nin quantitative kısmı için çalışın mutlaka. ankaralılar için söylüyorum olgunlarda toefl ve gre çalışma cd'leri satılıyor. mutlaka bilgisayarda o cd'lerle çalışın. "kaplan" benim favorimdi. tavsiye ederim. quantitative odtü mühendislik fakültesi kişilerinin genelde ful çekebildiği bi bölümdür. 800/800 yani. biraz çalışmayla her türk genci quantitative'den 700'ün üstünde bi puan kesin alır eminim. fakat 800 çıkarırsanız çok hoş olur. çünkü verbal'da sıçtınız hatırlarsanız. bu durumda adamlara (üniversiteye) "bakın ben aslında süperim, çok zekiyim. quant'dan hayvanlaştım, ama verbal yani haliyle ingilizce benim ana dilim diil ki ama dii mi yaniii" diye yavşakça mailler atarsınız. adamlar 750-800 arasına saygı duyuyolar çünkü onlarda nedense çok yaygın diil o kadar yüksek yapmak.

  5) toefl: bazı okullar doktoradan burs alabilmeniz (ya burs diyorum ama mesela asistan oluyosunuz maaş alıyosunuz vs, bunu da kastediyorum) toefl'dan (computer based) 300 üzerinden en az 250 almanızı isteyebilirler. korkmayın yapabilirsiniz. eğer ingilizcenize güveniyorsanız, zaten odtü, boğaziçi gibi ingilizce eğitim yapan bir okuldan mezunsanız endişelenmeye gerek yok. sınavdan bikaç hafta önce çalışma cd'si alıp örnek test çözün. eğer sonuç iyiyse sınavdan bigün önce bi iki tane daha çözer, bikaç da kompoziyson yazmayı denersiniz. olur biter. ama örnek testte sıçarsanız oturup adam gibi cd'den çalışın derim.

  6) sizden girişken olmanız, kendinize güvenmeniz beklenmektedir. özelliklerinizi en iyi şekilde anlatabilmeniz ve reklamınızı yapabilmeniz için en iyi fırsat "statement of pupose (sop)" yani niyet mektubudur. (başvurularda mutlaka isterler sizden bunu da.) burada ben şöyle okudum, böyle kendimi geliştirdim, okulunuzu da şu yüzden istiyorum falan fistan dersiniz. google'dan "statement of purpose"+sample falan yazarak örneklerine ve "nasıl yazılır" bilgisi veren web sitelerine ulaşabilirsiniz.

  7) daha önce de belirtmiştim ama yine söylüyorum. insanlara mail atıp sorular sormak çok iyidir. hocalara, sizin konunuzla ilgileniyorum, bakınız şunları yaptım bununla ilgili, şöyle ilgili dersler aldım, stajımı da zaten hödö üzerine yapmıştım diyebiliyorsanız ne ala. süpersiniz derim. vay be, ne istediğinizi biliyosunuz, hangi konuda uzmanlaşmak istediğinize karar vermişsiniz,oha oha derim.
  ama böyle bi insan diilseniz üzülmeyin. çünkü ben de diildim. ne çalışmak istediğimi bilmiyodum aslında. malum biyoloji geniş bir alan. ama sonunda bi şeyde karar kıldım. her şeyden önce sakin olun. kendinize güvenin. her şey çok güzel olacak.
  hadi bakalım kuzucuklar*"

  evet aynen de böyle demiştir bu nur yüzlü ay parçası insan.

  wunjo* bedava yurt dışı eğitim danışmanlık hizmetleri
 • wunjo hazretlerinin bu konuda önerdiği bazı kaynaklar da şöyledir:
  -http://www.eurograduate.com/
  -http://www.gradschools.com/
  -http://www.daad.de/en/index.html -->almanya düşünenler için. şehire, bölüme, üniveristeye, konuya, yakışıklı erkek oranına, tanga giyen kadın oranına... göre okul aranabiliyor. burs koşulları öğreniliyor.

  en süperi: http://www.topuniversities.com/
  wunjo* bedava yurt dışı eğitim danışmanlık hizmetleri
 • aranılıp bulunduktan sonra mutlaka pasaport ve vize işlemlerinin önceden güzelce araştırılmasını gerektiren şey.
  biraz karışık oldu ama siz en iyisi bakınız ama mutlaka (bkz: yeşil pasaport)
hesabın var mı? giriş yap