• yurt dışında yaşıyorum.

süresiz oturumu olanların oy kullanması saçmalık ancak benim gibi expatların %90ının öyle bir olayı yok o yüzden benim bir şekilde ülkenin yönetiminde söz sahibi olmam lazım, benim burada garantim yok çünkü.

ha ama almanyada doğup büyüyen, trde yaşamamış burada oturumu olmayanın oy kullanması büyük gerizekalılık.
  • yurtdisinda yasiyorum ve ben de kalici olarak yurtdisinda yasayan vatandaslarin oy kullanmamasi gerektigini dusunuyorum. ulkede olup bitenden cogunlukla haberi yok, gunluk hayatin icindeki zorluklari o yasamiyor, gelen yoneticilerin verdigi kararlarin ceremesini o cekmiyor, e bu adam ne demeye oy veriyor?

"eninde sonunda donecek, dondugunde ulkenin halen yerinde olmasini istiyor" diyebilirsiniz ama bu yukarida bahsettigim gercekleri degistirmiyor. ben kendi acimdan tabii ki oy verebilmeyi tercih ederim ama turkiye'de yasayan biri olsam "veremesin yurtdisindakiler" derdim.
  • çok kanıma dokunan gerçek. alamancı kuzenlerimin yaşadığı rahat hayata bakıyorum, bir de benimkine. sonra onların desteklediği siyasi görüşe bakıyorum, bir de benimkine.. saçımı başımı yolasım geliyor.
  • partiler ustu bir olaydir bu. mesele akp chp degildir yani. yurtdisinda yasayan insanlarin kesinlikle oy tercihleri hem yanlis olur hemde omrunu bu ulkede tamamlayacak olan milyonlarca insanin kaderiyle oynanaktir. milli bilinc hedefleniyorsa yani yurtdisindakiler turklugunu unutmasin deniyorsa bunu zaten kendileri cok iyi yapiyorlar devletin boyle seylerle ugrasmasina gerek yok.
  • olmasın arkadaş, çok istiyorsa gelsin burada yaşasın
  • kesinlikle desteklediğim önerme.
  • ilk ve son kez yurtdisinda oy kullandigim 2018 yilindan beri kafami kurcalayan hak.

2018 yili oy kullanimimin hakkim oldugunu biliyordum. cunku yurtdisina gideli daha 5 ay olmamisti. turkiye’deyken apolitik olmanin pek de mumkun olmamasindan oturu haberler ve verilen fantastik politik kararlardan haberdardim. 5 ay olan biteni unutmak icin cok da uzun bir sure degildi. ancak o gunden beri biliyordum ki 5 yil sonraki benin turkiye’de ucan kustan haberi olmayacakti.

5 yil oldu yurtdisinda yasamaya baslayali. artik ne turkiye hakkinda haber dinler oldum, ne verilen fantastik politik kararlar hakkinda fikrim var. memleketimde deprem oldugunu, whatsapp’tan arkadaslar haber vermese duymayacagim. adaylarin hicbirini elestirecek/savunacak yeterli bilgiye de sahip degilim. bu durumda oy kullanmamam en sagliklisi degil midir?

bu fikrimi paylastigim bilimum milliyetci duygularla bezenmis tanidiklarim yurtdisinda yasayan diaspora’nin secimlerdeki oneminden bahsedip beni az yargilamadilar… ama ben milliyetci bir insan degilim ki. yogurt yunanin mi turk’un mu bulusu tartismasinda why can’t they both have it cevabini verip hazirladigim kayseri mantisinin uzerine greek yoghurt etiketli yogurdu zevkle doken ben, diaspora’nin neyi yapip neyi yapmamasi gerektigi yargisini ciddiye hic alamadi. elle tutulur tek oneri “ama annen baban orada yasiyor. onlari dusun” oldu. evet onlar orada yasiyor ve bu konuda duygusal olabiliyorum acikcasi.

en son oy vermeye gittigimde 5 cocuklu emirdag’li ailelerin sandik onunde beni tutup “he emmi bir hatira fotografimizi almaz misin?” istekleriyle oy vermekten cok dugun fotografcisi moduna girmek zorunda kalmistim. zaten tembel bir insanim sozluk. evlerinden cikmayan 5 cocuklu ailelerin aylik eglencesi olan oy verme aktivitesinde fotografcilik yapmak icin 1 saat yol tepmek de ne bileyim, cok zor geliyor.

(bkz: bilemiyorum altan)
  • üstteki yazarın tam tersiyiz. 12 yıldır yurt dışında yaşıyorum ama türkiyede olanı biteni takip ediyoruz. çoğul konuşuyorum çünkü diğer arkadaşlarımla da bu konularda konuşuyoruz. herkes herşeyden haberdar.

tabi türkiyede yaşananları hardcore olarak bilmiyoruz. enflasyon var diyorlar biliyoruz ama anlamıyoruz. en son biraya 15 lira verdiğimi şimdi 55 lira olduğunu duyuyoruz. biz sadece uzaktan bakıp üzülen kesimdeyiz.

düzgün oy verip, bu boktan düzene destek vermeyerek elimden gelen şeyi yapmaya çalışıyorum.

tabi yukarıdaki yazar gibi olanlar da vardır. zaten genelde artık yeter dediği için insan yurt dışına gidiyor. ama ailemin türkiyede yaşadığını ve olandan bitenden etkilendiğini iyi biliyorum. o yüzden hep bir bağ kalıyor.
  • geçen bu durumu tartıştığımız ve yurtdışına yeni gelmiş birisi, "evet, buralarda yeniyiz. yirmi yılda bizim de içimizden geçtiler ve en azından bu seçimde söz hakkımız olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. bana çok da mantıksız gelmedi açıkçası. ama normalde burada uzun yıllardır ikamet eden birisi de bi zahmet oy kullanmasın artık! malum, o kişi aylık maaşı ile keyif çatarken; oy verdiği iktidar da halka geçirmeye devam ediyor.
  • vatandaşlık hakkıdır.

evet burada da mührü basarken masayı kıracağım.
hesabın var mı? giriş yap