• sokak cocuklari gonulluleri dernegi veya yeni adiyla umut cocuklari vakfinin baskani. dunyada onun kadar idealist, azimli ve hic yilmayan bir insan az bulunur. her an yeni projeleriyle sokak cocuklarinin yanindadir, cogunun hayatini kurtarmis, coguna yeni bir hayat vermistir.
 • kendisi de bir sokak çocuğudur ve hayatını o çocuklara adamıştır.
 • "ben çin halk cumhuriyeti uygur özerk bölgesi'nden keşmir'e göç eden bir ailenin çocuğum. biz 3 erkek kardeşiz. okula başlama çağımız geldiğinde, o bölgenin vatandaşı olmadığımız için birleşmiş milletler'in yardımları, türk hükümeti'nin onayıyla 1969 yılında türkiye'ye geldik.

  1 yıl istanbul'a misafirhanede kaldıktan sonra ailemin bakacak durumu olmadığı gerekçesiyle sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu'na verildim. 4 eylül 1981 yılında 18 yaşımı doldurdum. reşit olduğum ve okula devam etmediğim için yurttan çıkışım verildi. o günden sonra 3 yıl istanbul sokaklarında yaşam mücadelesi verdim. askerden geldikten sonra 1985'te hürriyet'e girdim. 2 yıl gazete paketleri taşıdım.

  1986'da istanbul üniversitesi'nin pedegoji bölümünü kazandım. hürriyet'te beni gece çalıştığım çalışmam gerektiği için danışma memurluğuna aldılar. ardından1987 yılında gazeteciliğe başladım.1989'da hürriyet ikitelli'ye taşındı ve işten çıkarıldım. o dönemde aldığım tazminatla yunanistan, avusturya, fransa, italya, yugoslavya ve bulgaristan'a gittim.o ülkelerdeki çocuk evlerini inceledim. "kimsesiz çocuklara nasıl bıkıyorlar, onlar için neler yapılıyor ?" görme şansım oldu. tabi bunun çok faydasını gördüm. yurtdışından döndüğümde elele dergisinde muhabirliğe başladım. 1994'e kadar oradaydım".

  ...devami icin:

  http://www.bigglook.com/…port/ahmetyusufkulca/1.asp
 • yıllardır azıcık da olsa yorulmamış, pes etmemiş adam.

  bacak kadar çocuktum. bu adam birşeyler için çabalıyordu. kimse de pek umursamıyordu.
  saçlarımda beyazlar çıkmaya başladı kazık kadar oldum, bu adam hala aynı şeyler için çabalıyor. gene kimse pek umursamıyor.
  olsun. varlığını bilmek güzel.
 • dillere pelesenk olmuş "insanın geldiği yeri unutmaması gerekir" aynalı sözünün nadir ve canlı örneklerindendir. ömrünü boşa harcamamış insanlardandır. sesinin çatallı çıkması * sokakta geçirdiği yılların ona hediyesidir.
 • vicdanının yoluna kendini adamış bir adam.

  (bkz: don kişot)
hesabın var mı? giriş yap