sorunsallar (2)
 • z kusagi. 2000’li yılların gencligi. sadece kendi ozel hayatlariyla, gittikleri partilerle, giydikleri kiyafetlerle ilgilendikleri icin ice donuk olduklari kabul edilir.
 • (bkz: z generation)
 • crocs ile kendini bulmuş nesildir.
 • 1995 sonrası doğan ve mobil iletişimin guru'su olma yolunda ilerleyen nesildir.

  kendilerinin ve ebeveynlerinin dijital alışkanlıkları hakkında yapılmış *bir çalışma için, buyrunuz buradan yakınız:
 • 2000lerin teknolojik bebeleridir kendileri. şu an üst düzey yönetici x kuşakları, işe yeni başlamış ya da yavaştan kıdemlenen y kuşağını çözmeye uğraşadursunlar, bu adamlar arasında yerini alan 3 yaşındaki kuzenim ipad'de youtube'dan baby tv videosu açabiliyor kendisine. buyrun buradan yakın yani.
 • gördükleri ekranı parmakla ittiren nesildir.
 • 2000 yılı sonrasının çocuklarını anlatan nesildir. bu çocuklar teknolojinin göbeğine doğmuştur. sokakta oyun oynamak nedir bilmezler. oyunları internetten, ps ve wii den ibarettir. facebook ve twitter'da bulunup, dertli paylaşımlar yapıp bizleri şaşırtmaktadırlar. araştırmalara göre z nesli önceki nesillere nazaran daha zeki çocuklardan oluşmaktadır.
 • 1995'te doğmaya başlayan nesildir. i-nesil de denebilir onlara. kendileriyle ilgili doğru tespitler mevcut:
  http://fikircok.net/zkusagi-geliyor.html
 • z kuşağı için teknoloji bir lüks ya da tutku değil, doğal yaşamın getirdiği bir standarttır sadece.
  nasıl biz y kuşağı için televizyon ya da telefon bir lüks değil aksine olmadığı zamanları hayal edemediğimiz zorunluluklar ise (cep telefonunu ucundan yakaladık ama telefonun olmadığı bir dünyaya doğmadık), z kuşağı için de dokunmatik ekranlar, internet üzerinden iletişim vs böyledir.

  z kuşağı y kuşağına göre daha bireysel hareket eden bir kuşak olacak ama onlar için asıl zor olan rekabet koşulları.
  x ve y kuşağındaki rekabet ortamı yerini akıl almaz bir arenaya bıraktı. z kuşağı çocuklarının hepsi birbirinden donanımlı olduğu için bu koşullar içerisinde öne geçebilmek her zamankinden daha zor olacak gibi görünüyor. bu noktada onları kurtaracak olan ise özgüvenleri diğer kuşaklara göre çok daha yüksek olduğu için çok çabuk yıkılmayacaklar, zorluklarla mücadele etmede çok başarılı olmasalar da hem özgüvenleri hem de ailelerinin korumacı yapıları sayesinde alternatif çözümler bulabilecekler. hedeflerini y kuşağına göre çok daha bilinçli bir şekilde seçecek ve bu doğrultuda ilerleyecekler.
hesabın var mı? giriş yap