• aslinda adi zevs'tir, cunku antik yunancada u diye bi harf yoktur ama dunya halklari oyle benimsemistir..
 • mitoloji bilmeyenler tarafından herkül'ün babası olarak bilinir...
 • cronos'un oğludur, onu tahttan indirmiştir, hera'nın kocası olup bisürü çapkınlık yabar (bkz: herkul) yıldırımlar, gökyüzü hede hödö tanrısıdır...
 • heranin yalnizca kocasi degil ayni zamanda kardesidir de. athena ise promethius un zeusun alnini bir balta ile yarmasiyle oradan çikmistir.
 • bir diger konu ise yunan mitolojisinde tanrilari krali olan zeus ayni zamanda firtinanin hakimidir ama iskandinav mitolojisinde firtina tanrisi odinin oglu olan thor dur. yani ikinci derece bi tanri.
  (bkz: thor)
  (bkz: super kahramanlarin gizli kimlikleri/6)
 • sound blaster live ses kartında karizma bi ses efekti..
 • tanrilarin tanrisi olmasi bi yana, capkinliklari ve bi hatunu elde edebilmek icin sekilden sekle girebilmesiyle meshur, guzide bi yunan tanrisidir. escinsel ve ensest iliskilere sicak bakmaktadir.
 • chok sapiktir, yaptiklarini anlatmayayim burada.. gozune kestirdi mi parchaliyor..
 • yunan mitolojisinde olimpos (olympus) daginin ve orada yasiyan tanrilarin ve dolayisiyla butun olumlulerin efendisi ve tanrisi. chronus ve rhea'nin en kucuk ogullari.
  zeus babasi chronus'u devirerek yerine gecmistir. bu efsaneye gore cocuklarindan biri tarafindan tahtindan indirilicegi kendisine soylenen chronus panige kapilir (kendiside babasi uranus'u devirerek oraya ciktigi icin isler nasil yurur gayet iyi bilmektedir) ve cocuklarinin hepsini bir bir yutar (hestia, demeter, hera, hades, ve poseidon) fakat karisi rhea (ayni zaman da kardesi) ve annesi gaia daha bebek olan zeus'un kiyafetleri icine bir tas koyarak chronus'u aldatirlar ve zeus kurtulur. daha sonra rhea bebegini alarak girit'e goturur ve orada bir magarada kutsal keci amaltheia tarafindan zeus bakılır. zeus buyudukten sonra babasina gider ve kardeslerini geri cikarmasini saglar (bir hikayeye gorede zeus kendisine yardim eden metis tarafindan verilen bir iksiri babasina icirerek kardeslerini kusmasini saglar).
  daha sonra zeus babasina ve onun onderligindeki titanlara karsi bir isyan baslatir ve onlari yenerek surgune gonderir.
  zeus kontrolu eline gecirdikten sonra kardesleriyle evreni paylasirlar; zeus gokleri, poseidon denizleri ve hadeste yeralti (oluler) dunyasini alirlar. fakat zeus yeni kurdugu tanrilsal kralligini gaia'nin diger cocuklarina (gigantes,typhon ve aloadae isimli ikizler) karsi savunmak zorunda kalir. onlarida yenip babasinin yanina surdukten sonra sira nihayet hukumdarliga ve capkinliga gelmistir.
  efsaneye gore zeus'un ilk aski tanrica metis'tir. fakat buyukannesi gaia zeus'a metis'in ona bir kiz cocuk doguracagi ve bu kizin oglunun zeus'u devirecegini soyler. bunu duyan zeus metis'i yutar ve boylece dogacak cocugun annesi de kendi olacagi icin kehanetin gerceklesmeyecegini dusunur. ama bunu duyan karisi ve ayni zamanda kizkardesi olan hera onun bu iliskisine ve bir kadin yardimi olmadan cocuk shibi olacak olmasina cok sinirlenir ve oda bir sekilde kendi kendini doller. ve adi hepheastus olan bu cocuk zamani geldiginde zeus'un alnini yarar ve icinden tepeden tirnaga silahli athena cikar.
  zeus'un bundan baska bir suru daha cocugu vardir, karisindan olan cocuklari; ares, hephaestus, hebe ve eileithyia, diger is pisirdigi tanricalardan olan cocuklari; apollo, artemis ve aphrodite, üc horae (mevsim tanricalari)ve üc moirae (yazgilar yada kaderler), dokuz muse(s) (ilham perileri) ayrica hizini alamayip tecavuz ettigi yada kandirdigi insanlardan olan cocuklari; ikizler castor ve polydeuces, klytaimnestra ve truvali helen, perseus, heracles, minos, rhadamanthys, sarpedon ve dionysus.

  edit notu: yıllar sonra, işbu entry girildiğinde varolmayan bkz'leri tamamlamak için editlenmiştir.
 • kronos ile rhea'nın evliliklerinden hestia, demeter, hera adlarında üç kızla, hades, poseidon, zeus adlı üç erkek çocuk dünyaya geldi. babasına yaptıklarını unutmayan kronos kendisinin de oğullarından aynı karşılığı göreceğinden korkuyordu bu yüzden karısının her yeni doğurduğu çocuğu yutup, karnında saklıyordu .
  rhea yalnız "zeus"u onun elinden kurtarabildi. tanrıça gecenin karanlığından faydalanarak çabucak koşup girit adasında "ida" dağının tepesine çıktı. çocuğunu da beraber götürmüştü. gaia çocuğu aldı ve onu bir mağaranın dibine sakladı. rhea bir kocaman taşı kundak bezlerine sarıp kronos'a verdi.
  kronos bu taşıda hemen yuttu, oğlunun dünyada yaşadığını bilmiyordu. ve ilerleyen zaman içinde oğlu büyüyüp yenilmek nedir bilmeyecek, sıkıntı nedir duymayacak, gücü ve kuvveti ile babasını kendisine boyun eğdirecek, onun bütün imtiyazlarını, şan ve şerefini elinden alacak, onun yerine bütün ölmezlerin başı olacaktı.
  gerçekten zeus, ormanların sık dalları arasında büyüdü; keçi sütünü emdi; bağırmalarını babası duymasın diye kuretoslar da onun başında kalkanlarını çarparak gürültüler çıkardılar. olgunluk çağına gelince zeus saklandığı mağaradan çıktı. kronos'u yuttuğu tanrıları ve taşı çıkarmaya zorladı. sonra onu gökten kovup dünyanın ta dibine, yerin ve denizin alt tabakasının daha da altına attı.

  zeus karısı hera, çocukları, kardeşleri ve öbür tanrılarla birlikte olympos dağına yerleşip saltanat sürmeye başladı. fakat bu sefer de karşısına; gaia ile uranos'un othrys dağına yerleşmiş oğulları titan'lar çıktı. her iki taraf ellerine kocaman kayalar alıp savaşmaya başladılar. pelion dağlarını ossa dağının üzerine yığarak titan'lar olympos'a tırmanmaya çalıştılar.
  savaşın gürültüsünden gökler, yerler, denizler sarsıldı, tartaros yani cehennem bile o yaygara ile çalkalandı. fakat zeus'un tanrısal silahına, yıldırımına hiç bir şey dayanamadı. bereketli toprak titreyerek yanıyor, her şey kaynıyordu.
  yerler parçalandı, dağlar eridi ve titan'lar yenilerek tartoros'a atıldılar. hepsi de zincirlere vuruldu ve üzerlerine üçyüz kaya yuvarlandı. helland, yunanistan toprağı, yüksek dağları, derin uçurumları ile karmakarışık bir manzaraya sahipti. eski yunanlılar bunu zeus'un titan'larla olan savaşına bağlar.

  bundan sonra ilk zamanlarda ki karışıklık sona erdi. kainat düzen buldu. tabiatın kaba, vahşi ve kör kuvvetleri; tanrısal zeka tarafından yenilmiş ve emir altına alınmış oldu.
hesabın var mı? giriş yap