• sen gidip bina dikeceğim diye onca zeytin ağacını katledip zeytinlikleri yok edersen, adamakıllı tarım politikaları uygulamazsan, üretim yapmazsan değil zeytinyağı; ekmek ve su bile pahalı olur.
  • 1-yerine göre değişmekle birlikte 3 kg ile 9 kg zeytinden 1kg yağ elde edilir.
    2- zeytin ağacı her sene ürün vermeyebilir.
    3- zeytin toplaması kolay bir iş değildir.
  • zaten kota konulmuş zeytin üretimine ikinci darbe siyasal islamcıların zeytin ağaçlarına kıyması...

'rant için zeytin ağaçlarına kıymayın' diyen tarkan'a, sanayi bakanı özlü'den cevap: zeytinlikleri mi varmış? ...

yani en baba nedeni; (bkz: siyasal islamcılar bu ülkenin kanserdir)
  • sanki memlekette ucuz bir şey varmış gibi sadece zeytinyağı fiyatından bahsetmek saçma. türkiye’de hiçbir şey ucuz değil ki. ekmek zamlandı, su zamlandı, kahvaltılık pahalı, her yanı denizlerle çevrili ülkede tezgahta kokmuş palamut bile pahalı. alım gücü olmayan insanlarımıza allah yardım etsin.
  • anlam veremediğim sorunsal. burası zeytin memleketi, zeytinyağını ithal etmiyor kendimiz üretiyoruz. buna rağmen pahalı.
  • rakıdan pahalı değildir. rakının anavatanında.
  • zeytinyagi kesinlikle pahali degil. bunu soyleyen feto'cudur, vatan hayinidir. zeytinyaginin litresi markette 2,5$, yagcidan acik halde alirsaniz da 2$. fiyati 2$ olan birsey nasil pahali olabilir lan? bakin mesela havaalaninda yarim litre suyun fiyati 1$, oranlarsaniz zeytinyagi ile ayni para. su kadar ucuz o zeytinyagi. pis fakirler sizi.
  • bakalım gerçekten pahalı mı? marmarabirlik 2020 - 2021 üretim yılında bir kilo zeytinin çiftçiye üretim maliyetinin 4,85 türk lirası olduğunu açıkladı. peki, kaç kilo zeytinden bir kilo yağ elde ediliyor? bu, bölgeye, hasat zamanına, zeytinin cinsine vb. diğer değişkenlere göre farklılık gösteriyor. 6 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde edildiği de oluyor, 4 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde edildiği de.

biz ortalama 5 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde edildiğini varsayalım. yine marmarabirlik'in açıkladığı zeytin alım fiyatlarına bakarsak yağlık zeytinin kilosu 5,10 türk lirası. biz bunu da 5 lira kabul edelim. sonuç şu: bir kilo zeytinyağının üreticiye maliyeti yaklaşık 25 lira. üretim maliyeti ile hesaplarsan 24,25 lira. bu rakama zeytinyağı sıkım maliyetini dahil etmedik daha. o da yaklaşık %10'dur. bir de çiftçinin ayakta kalıp üretime devam edebilmesi için kâr etmesi lazım. o rakamı da maliyete eklersen asit seviyesi düşük, kaliteli bir zeytinyağının satış fiyatı 30 liranın altında olmamalıdır.

30 liranın altında aldığın yağ, ya işlenmiş, riviera tipi bir zeytinyağıdır ya da asit seviyesi çok yüksek kalitesiz bir zeytinyağıdır. bunları tüketen zaten zeytinyağı tüketiyorum, demesin.

30 liranın altında satılan iyi kalite her zerytinyağı çiftçi için zararına satıştır.

tanım: pahalı olmayan yağdır. sağlıklı yağdır.
  • yunanistan'da bir ağaçtan elde edilen zeytin bizdeki bir ağaçtan elde edilen zeytinin iki katından fazla. bizde az olmasının nedeni üreticinin ağaçlara bakamıyor oluşu. mazot, gübre, ilaç, işçilik anasının nikahı. öyle olunca üretim düşük oluyor, fiyat da yükseliyor. bunlara bir de domates zararlısı tuta kelebeğinin zeytinin de yenilebilir olduğunu keşfetmesini ekleyin. tutanın domatese verdiği zarar inanılmaz boyutta. şimdi de zeytine veriyor aynı fiyatı. kullanılan ilaç da anasının nikahı. devlet ilacı üreticiye bedava sağlayacağına taşağını kaşıdığı için ürün ne çıkarsa bahtına oluyor.
    öte yandan kaliteli ayçiçek yağının (soğuk sıkım) litresi de 12-13 lira. zeytinyağı neden pahalı olmasın ki
  • bu memlekette ucuz olan tek şey insan hayatı. geri kalan herşey aslında olması gerekenden çok daha pahalı

tarlada soğan 1 lira markette 5 lira
    tarlada karpuz 10 kuruş markette 2 lira
    bayide fabrikada 100bin araba 200bin galeride 250bin
    zeytinin kilosu dalında 5 lira markette 15 lira, gibi gibi

üretici ucu ucuna kazanırken aracılar çuval çuval götürüyor parayı. herkes üretmeden kazanma yolunu bulmuş. devlet de bu düzene çanak tutuyor
hesabın var mı? giriş yap