• sivilce hapı olmakla birlikte. 100'den fazla yan etkisi vardır.yan etkileri içinde intihar düşünceleri ve denemeleri , hepatit , ödem , duyma görme bozuklukları vs. en ciddileri bunlar olsa gerek.kullanımı biraz uzun sürer 4-5 ay civarında fakat tedavi sonlandırıldıktan sonra bebek gibi yüzünüz olur.
 • hakkinda hicbir sey yazilmadigini gorunce, doktorum tarafindan denek olarak kullanildigimdan suphelendigim, roaccutane muadili ilac. roaccutane'dan daha etkili oldugu soyleniyor, ama bu durum benzer olumsuz etkiler gostermesine engel degil. yuzunuz kupkuru olur, nemlendirici surersiniz ve o anlik rahatlamadan gergin hale gecisini hissedebiliyorsunuz. sprey kolonya sisesi gibi bir siseye su koyup, krem suremediginiz yerlerde yuzunuzu nemlendirebilirsiniz (benim gelistirdigim bir cozum, ohm ohm..). bir diger ayrinti da; roaccutane istah aciyormus, zoretanin ise kilo kaybina neden oluyormus.
  yan etkileri;

  aşağıdaki istenmeyen etkilerin birçoğu yüksek doz vit a alanlardakilerle benzerdir (deride ve muköz membranlarda kuruluk).
  dozla ilişki
  çeilit ve hipertrigliseridemi genellikle dozla ilişkilidir. istenmeyen etkilerin birçoğu tedavi kesildikten bir süre sonra geri dönmüştür.
  tüm vücut
  alerjik reaksiyonlar, vaskülit, sistemik aşırı duyarlılık, ödem, yorgunluk, lenfadenopati, kilo kaybı.
  kardiyovasküler
  çarpıntı, taşikardi, vasküler trombotik hastalık, inme.
  endokrin
  hipertrigliseridemi, kan şeker düzeylerinde değişliklik.
  gastrointestinal
  inflamatuar barsak hastalığı, pankreatit, hepatit, kolit, özofajit, ileit, bulantı.
  hematolojik
  anemi, trombositopeni, nötropeni.
  kas-iskelet
  hiperostozis, tendon ve ligamanlarının kalsifikasyonu, prematür epifiz kapanması, kemik mineral yoğunluğunda azalma, artrit, rabdomiyoliz.
  nörolojik
  psödotümör serebri, sersemlik, başağrısı, insomnia, başağrısı, letarji, parestezi, senkop.
  psikiyatrik
  intihar düşüncesi ve denemesi, depresyon, psikoz, agresyon, saldırgan davranışlar, emosyonel dengesizlik.
  üreme sistemi
  anormal adet dönemleri
  solunum
  bronkospazm, ses değişikliği, solunum yolu infeksiyonu.
  deri ve ekleri
  akne fulminans, alopesi, morluklar, çeilit, ağız kuruluğu, burun kuruluğu, deri kuruluğu, epistaksis, kızarıklık, hirsutizm, hiper ve hipopigmentasyon, tırnak distrofisi, paronişi, kaşıntı, terleme, ürtiker.
  özel duyular
  duyma
  duyma bozukluğu, tinnitus.

  görme
  korneal opasite, gece görüşünün azalması, katarakt, konjunktivit, göz kuruluğu, keratit, optik nörit, fotofobi, görme bozukluğu.
  üriner sistem
  glomerulonefrit.

  not: el emegi goz nuru degil, tamamen tembel isi.
 • bazı eczacıların reçetenizde roaccutane yazmasına rağmen vermeye çalıştığı ilaç. böyle durumlarda mutlaka doktorunuza danışın*, onay vermezse ısrarla roaccutane isteyin.
 • doktorumun roaccutane ile ayni oldugunu soyledigi ama roaccutane kullananlara gore daha fazla yan etkisini hissedip, 3 ay kadar dayanip biraktigim ilac. ya da benim bunyem agir ilaclari kaldirmiyor, simdi yan etkilerinden kurtulmak icin üç doktora gidip, ilaclar kullanip, goz kurulugu nedeniyle gozumde olusan kist icin kucuk bir operasyon bile gecirmek durumundayim, boyle bir ilac iste.
 • yemek yedikten sadece 15 dakika sonra bile midenizi sırtınıza yapısık hissetmenizi saglayan, muthis istah acan bi ilaç. prospektusunde intihara sebebiyet verebilecegi yazıyor. evet alınan kilolar yüzünden mümkün olabilir.
 • kullanımı bünyeden bünyeye değişen ,en az 10mg ile başlanılan tedavi sürecinde, ilk ayın sona ermesiyle kişinin kendisini süper hissetmesine neden olan, roaccutane kadar havalı olmayan ama aynı oranda etkisi olan güzide ilaç... .
 • doktorumun bugun aldırdığı ancak aldıktan 2 saat sonra aynı eczaneye iade ettiğim ilaç.zira bunu kullanırken güneşte gezmek sakıncalıymış,dudakta çatlama yaparmış,cildi kuruturmuş, falan filan.açıkçası gözüm yemedi yan etkilerini duyunca.hele birde yazın nasıl kullanılır bu ilaç,kullanana helal olsun.
  arap kızı kullanmaya karar verdim bende : )
 • etken maddesi aynen roaccutane gibi izotretinoin olan ilaç ama hep roaccutane'ın gölgesinde kalmaya mahkum olacağı aşikar. doğrusu üzüldüm.
 • herkesin bildiği roaccutane adlı ilacın aynı etkinliğe sahip eşdeğeri. hakkında yanlış bilinenlere gelince :

  - öncelikle roaccutane reçetelenmiş her kişi zoretanin de kullanabilir çünkü birebir aynısıdır. aralarındaki fark sadece ilacın üretiminde kullanılan etken maddeden değil ancak ve ancak yan maddeler sebebiyle olabilir. ilaçlar arasındaki etkinlik farkı hakkındaki görüşler tamamen psikolojiktir (bkz: plasebo etkisi)

  - yan etkileri arasında en sık görüleni dudak kuruluğudur ama aslında bu kişinin hoşuna bile gidebilir çünkü ilaç gerçekten işe yarıyor demektir. kullanacağınız bir kaç nemlendirici ile bu sorun tamamen giderilmese de minimize edilebilir yine de dermatoloğunuzun önereceği bir dudak kremi kullanmakta fayda var (decubal dudak balmı gibi eczanelerde satılan daha yoğun nemlendiriciler niveanın ruj tipindeki nemlendiricilerine göre daha etkili olacaktır)

  - yaz aylarında kullanılmaması gibi bazı görüşler vardır. evet ilaç cilti kuruttuğu için üzerine bir de güneş eklenince pek hoş olamayabilir ama bırakın karadenizi antalya sahillerinde bile doğru dürüst bir koruyucu krem ile istediğiniz gibi gezip dolaşabilirsiniz. burada güneşten kasıt eda taşpınar olucam ben zenci olucam ben deyip saatlerce güneş altında yatmamak ki bu aslında ilacı kullanmasanız dahi pek önerilmez

  - eşdeğer olduğu için daha ucuzdur.

  işte böyle bir ilaç aslında zoretanin
  kullanmanızı engelleyecek herhangi bir hastalığınız yoksa 6 ay sonunda tamamen yeni bir cilde kavuşursunuz.

  geçmiş olsun :)
 • aşırı yağlı ciltlere sahip insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir. yek başına akne problemi yaşamak bu ilaçı kullanmak için yeterli sebep değildir. sağlıklı bir netice elde etmek için asgari sekiz ay kullanılması gerekir. kullanım zamanının da yaz ayları dışında olması şifa arayanın dikkat etmesi gereken başka bir husustur.
hesabın var mı? giriş yap