hesabın var mı? giriş yap

 • anadolu köylerinin çoğu pislik yuvasıdır... şaşırtmıyor artık. en çok ahlak bekçiliği yapıp en ahlaksız olmayı başarırlar.

 • eminim kız çocuk sahibi herkes kızı için bir şeyler yapmıştır ; ama herkesten farklı olarak dünyada belkide en orjinal bir biçimde kızı için bir şey yapan bir isim var ; "eugene cernan"..

  ---1934 doğumlu cernan, nasa'nın apollo 17 misyonu kapsamında, 12 aralık 1972'de ay'a ayak basan on ikinci ve son astronot oldu.bu yüzden kendisi "ay'a ayak basan son insan" olarak ünlüdür,hatta yine aynı betimlemede ünlü bir belgeseli vardır---

  işte cernan ay yüzeyinden ayrılmadan önce ay modülünün yaklaşık bir mil uzaklığında bir dizinin üstüne eğilerek dokunduğu bir yere görev yaptığı sırada 9 yaşında olan tracy isimli kızının baş harfleri olan "-t d c -" harflerini toz haline getirerek işaretlemişti..yani cernan'ın kızının baş harfleri 46 yıldır orada ve ay'da atmosfer olmaması, rüzgar, yağmur gibi yüzeydeki izleri silecek etkenlerin bulunmaması nedeniyle de tahmini on binlerce yıl daha orada kalacak..

  bir kız babası olarak , kızı tracy için böyle orjinal bir şey yapan cernan'ın ; eşinden boşanıp(işkolikliği nedeniyle) , kızından ayrı yaşamasına rağmen kızı tracy'e jestleri yıllar geçse de bitmeyecekti...

  kendisinin dostu ve eski meslektaşı olan alan bean "ay resimciliği" altında sanatçılığa başlamıştı... cernan bir gün alan bean'i ziyaret ettiğinde gördüğü resimdeki bir kayayı hatırlamış ve ona kızının baş harflerini buraya bir yere işaretlediğinden çok duygusal bir şekilde bahsetmişti..aradan günler geçtikten sonra alan bean, cernan'ı çağırıp resimlerinden birinde değişiklik yaptığını söylemiş ve şu resmi göstermişti..

  resimde gözüktüğü üzere kayanın sol alt kısmında cernan'ın kızı olan tracy ismi yazıyordu ve bir süre sonra astronot dünyasında station 6 boulder olarak bilinen bu kayanın ismi "tracy's rock" olarak sembolleşmişti..yani cernan kızının ismini aya kazıdığı yetmediği gibi yıllar geçtikten sonra bile kızının isminin ay üzerinde ünlü bir kayanın ismi haline gelmesine vesile olmuştu..

 • 15 şubat 1898 günü saat 21: 40'da maine havana limanında patlayan abd zırhlısı.
  268 ( bazı kaynaklarda 252) kişinin ölümü ile sonuçlanan patlamada, mürettebattan sadece 200 ceset kurtarıldığı ve 76'sının tespit edildiği bildiriliyor kaynaklarda.

  uss maine, amerika birleşik devletleri deniz kuvvetleri'nin bir zırhlı savaş gemisiydi. gemi, 1895 yılında inşa edildi ve 15 şubat 1898'de havana, küba'da patlayarak battı. bu olay, amerika birleşik devletleri ve ispanya arasında ispanyol-amerikan savaşı'nın başlamasına neden oldu.

  maine, ilk amerikan savaş gemilerinden biriydi. kübalıların ispanyol sömürge yönetimine karşı devam eden isyanlarının ortasında sözde dostane bir ziyaret için küba'nın havana limanına yanaşmıştı.
  uss maine, abd'nin askeri varlığını artırmak amacıyla küba'daki çıkarlarını korumak için gönderildi. ancak, gemi havana limanı'na demirlediğinde, 15 şubat 1898'de saat 9:40'ta bir patlama meydana geldi ve gemi aniden battı. patlamada 266 mürettebat öldü ve sadece 89 kişi kurtulabildi.

  patlamanın nedeni, o dönemde tartışmalıydı ve hala tam olarak çözülememiştir. ilk olarak, ispanyol kuvvetlerinin gemiye bir torpil saldırısı düzenlediği düşünüldü. ancak, daha sonraki araştırmalar patlamanın geminin mühimmat deposunda meydana gelen bir iç patlamadan kaynaklandığını gösterdi. bu nedenle, geminin patlamasının nedeni tam olarak çözülemedi.
  resmi bir soruşturma, batık bir mayının gemiyi yok ettiğini belirledi ve kongre ve amerikan halkı, suçlu olarak ispanya'yı işaret etmekte hızlı davrandılar.

  uss maine'in patlaması, amerika birleşik devletleri'nde büyük bir infiale neden oldu ve ispanya'ya karşı savaşa girmelerinde etkili oldu. savaşın sonunda, abd, küba'yı ispanya'dan bağımsızlığını kazandırdı ve portoriko, guam ve filipinler gibi diğer ispanyol sömürgelerini de ele geçirdi.

  uss maine'in patlaması, amerika birleşik devletleri'nin ispanyol-amerikan savaşı'na girmesinde önemli bir rol oynadı ve bu savaş, abd'nin emperyalist politikalarının bir örneği olarak tarihe geçti. daha fazla detay için

  uss maine, bugün de hala bir anıt olarak kabul edilmekte ve amerikan deniz tarihinde önemli bir yer işgal etmektedir.

  ek kaynak

 • darısı bizim ülkemize.

  nüfus planlaması denen şey "çoğalmayalım kalabalık kötüdür" demekten çok daha öte bir şey. sonra her trafik ışığında arabana sopayla vuran suriyeli gelmesin diye dua eder durursun.

  helal sana sarı saçlı çapkın adam.

 • haberde soy isimleri kisaltmislar , asagida ise kadinin tam boy fotografini koymuslar.

  sizin ben iki yuzlulugunuzu...

  not: ozel mesaj atip meric diyen oldu, troll diyen oldu, duyarci yavsak diyen oldu. arkadaslar siz kafadan kontak misiniz ? ne istiyorsunuz, sokak ortasinda yaptiklari yanlis diye istiklal caddesinde yurutup "shame shame" diye bagirip taslayalim mi ? ruh hastasi misiniz siz, dogru bir sey mi bu kisilerin her detayiyla afise olmasi ?

 • çok yerinde ve doğru bir yorumdur.

  nasıl da kendinizi gördünüz dimi?

  sözde "akıllı" telefon yaratıcılığı öldüren, hobi edinmeyi bitiren ve kişinin kendiyle baş başa kalmasını engelleyen bir alet haline geldi.

  telefonuna hiç dokunmadan yarım saat geçiremez oldu insanlar. korkunç bir şey.

 • fi tarihinden aklımda kalanlarından:

  beyler boyum çok kısa

  - beyler boyum 1.63, kızlar hiç beğenmiyor, ne yapabilirim?

  - kestir ve orta boylu bir kadın olarak hayatına devam et.

 • başlık: cuma namazında hoca yine tek forvet

  entry: kadrolar açıklanmış. kendi camimizde bile böyle defansif bi anlayışla nereye kadar gideriz bilmiyorum. hoca ileride yalnız kalıyor. orta saha ve defansta gereksiz bir kalabalık var.

  sadece başlığa bakarak bile dakikalarca güldüm.