• 3 başrol oyuncusu da rollerinin haklarını vermişler...gerçek bir olaydan esinlenme olması da dikkati daha bir topluyor...bazı sahnelerde gerilimi yüksek bazı sahnelerde dram yönü unutulmamış ciddiyetini sonuna kadar koruyan bir film...keşke şöyle olsaydı dediğimiz sahneler mevcut...ama daha bir detaylı kaçış planı olsaydı bir level daha atlayabilirdi bence...
  • allende dönemini merak eden ve ilgili filmleri izlemeyi seven insanım. filmi ilk açınca bir süre onun dönemini anlatan bir film izleyeceğiz de sandım, pankart falan hazırlanıyordu heyecanlanmıştım ama sonra ortalık karıştı. bir yerden sonra insanın sinirleri oynamaya falan başlıyor. bu tarz orospu çocuğu yapılanmalar nasıl onca zaman ayakta kalıyor net bir şekilde görebiliyoruz. o pinochet in de ben amk. neyse.

gerçekten izlendiğinde o neydi gız iyi ki izledim denilebilecek bir film ama ben allende dönemini izleyip hoş bir esinti hissetmek istiyorum derseniz, burası orası değil, burası bombok ama burdan devam edebilirsiniz la faute a fidel

bir de böyle bir şey derlemişler ki sonunda neruda ya kadar toplamışlar : https://onedio.com/…arikati-colonia-dignidad-708461
  • son yıllarda izlediğim en başarılı filmlerden biridir.

emma watson ablamızın aşkı uğruna yaptıkları takdire şayan, konunun akıcılığı ve sarsıcılığı da süper.

bu filmi boş vakti olanlar izlesin demiyorum da, bu filmi izlemek için boş vakit yaratın diyorum. o derece yani.

hem devrim, hem aşk, hem esir kampı şeklinde 3 çarpıcı konuyu harmanlayıp iyi bir film çıkarmak çok kolay değil bence ve bu film olumlu eleştirileri hak ediyor.
  • çarpıcı, şok edici ve etkileyici film.

--- spoiler ---

kaçtıkları gece nasıl oldu da bir anda anons yapıldı anlayamadım. ne çabuk fark ettiler.
    --- spoiler ---
  • nefes nefese izleniyor demeyecegim, gerilmekten nefes almayi unutuyorsunuz.
    başarılı yapım.
  • 1973 şili askeri darbesine ve paul schäfer adındaki manyak bir nazi subayının *yaptıklarına tanık olduğumuz etkileyici bir film.

işkence sahneleri schindler's list'i deneyimlemiş bünyeler için çerez kıvamında kalsa da film vermek istediği gerilimi başarıyla veriyor ve bunu da iliklerinize kadar hissediyorsunuz. son 60 saniyeye kadar durdurak bilmeyen olaylar silsilesi filmi izlenebilir kılan en önemli detay. rutin geçen sahneler pek az.
  • populer olmamasına çok şaşırıyorum, oysa benim son zamanlarda izlediğim en etkileyici filmdir.

en güzel yanı malesef ki bire bir yaşanmış bir olayı konu almasıdır. her dakikasını heyecanla izleyeceksiniz ve çeşitli çağrışımlar yapacaksınız;
    (bkz: ensar vakfı)
  • 110 dakikalık, 2015 yapımı film.

8 / 10.

14.000.000 dolares bütçeli yapımda yönetmen, john rabe'den hatırladığımız münihli florian gallenberger. filmin kısmen "hızlandırılmış" giriş kısmında olaylar biraz fazla hızlı gelişse de ( bu, ana karakterler arasındaki ilişkinin derinliğini ve büyüklüğünü anlamamızı, tahmin etmemizi gölgeliyor bir süre ) sonradan yapım kendini toplarlıyor ve dahası oldukça tedirgin bir düzlemde heyecan verici bir hal alıyor.

oyunculuklarda ise emma watson ve daniel brühl kimyası çok iyiydi. michael nyqvist ise paul schafer karakterine başarıyla hayat vermiş.

sonuç olarak gerçek hikayelerden hoşlananlar için kaçırılmaması gereken; tamamen farklı bir coğrafyada, dogmatik fanatizmin ne haller alabileceği konusunda da seyirciyi tarihe döndüren, kesinlikle tavsiye edilebilir bir iş. bu kadar gölgede kalmış olması ilginç aslında.(ingiltere'de gösterime girdiğinde ilk hafta yalnızca 47 pound hasılat yapabilmiş mesela...)

her eve imdb
  • insanı geren, sinirlerini bozan, sıkmayan, oldukça kaliteli film. popüler olmaması şaşkınlık verici.
  • her ne kadar politik ve dini faşizm eleştirisi altında kurgulansa da colonia, bana sorarsanız aynı zamanda bir aşk filmidir de.

puanım ise, 8.5 / 10

bir kaç gün önce damien chazelle imzalı la la land ı izlemiştim. bir müzikal ve aşk filmi olarak sunulan bu filmde kendime ve aşk'a dair pek bir şey bulamamıştım. lakin colonia, gerçek aşk'tan, fedakarlıktan ve ümitten söz edebilmeyi başaran, enfes bir film. bu sebeple ahmet telli'nin şu dizelerini de lena ve daniel'e yakıştırmadan edemiyorum. ne diyor ahmet telli?

kavgadan uzak kalmışsan, sevdadan da uzaksın demektir.

(bkz: hüznün isyan olur)
hesabın var mı? giriş yap