• ikincisi de çekilecek olmalı. aksi takdirde ben böyle finalin ta amk afedersiniz.
  • david fincher klasiği.

fincher'ın zaten harika bir yönetmen olsada kanımca çok başarılı olduğu üç konu var.

--- spoiler ---

birincisi hikaye anlatımı. gone girl hikaye olarak bence inanılmaz değil. derailed gibi bu tarz konulara sahip başka filmlerde var lakin bu kadar başarılı görülmüyorlar. bunun nedeni hikaye anlatımının vasat olması. gone girl fincher sayesinde bu alanda bir adım önde.
    ikincisi oyuncu seçimi. brad pitt ve edward norton olmasa fight club ya da jesse eisenberg olmasa social network bu kadar başarılı olabilirmiydi, sanmıyorum. rosmound pike'dan tut emily ratajkowski'ye kadar bütün rollerde oyuncu seçimi çok doğru.
    üçüncüsüde kamera açıları. pike'ın adamı kestiği sahne, güvenlik kamerasını kullanarak yapılan çekimler vs. hepsi filme değer katmış.
    --- spoiler ---

sonuç olarak filmin hikayesi basit ama fincher ustalığını konuşturmuş ve izlemeye değer bir film ortaya çıkarmış. bu ustalık harika oyuncu performanslarıyla birleşince imdb'de 8.3 almak normal.
  • uzun zamandır hiçbir filmi bu kadar iştahlı izlememistim. senaryoda müthiş bir dizi potansiyeli varmış aslında.suç polisiye gerilim komedi müthiş bir harman olmuş. david fincher mükemmel işlemiş hikâyeyi. giriş ve sonuctaki tezat olaganustu örülmüş. 2,5 saat boyunca dünyadan koptum. bu arada rol kesinlikle charlize theron'un hakkiymiş. eminim bircok kişi benim gibi monsterdeki charlizeyi anımsadı sık sık. kaçırılmaması gereken bir sinema şöleni.
  • fincher, yılın en iyi filmlerinden birine imzasını atmış. bana da izlerken keyiften dört köşe olmak düştü. uzun zamandır bu kadar akıcı, merakta bırakan, şaşırtan bir film izlememiştim. hatta adı itibari ile tipik bir kayıp kız vakası olabileceğini düşünüyordum ama fincher' ın imzası olduğu için bizleri şaşırtacak şeylerle karşılaşacağımdan emindim. bana göre yönetmenin en zayıf halkası olan bir önceki filminden*sonra yönetmen, yeniden formuna kavuşmuş. trent reznor' u da ayrıca tebrik etmek gerek. sayesinde bir an doksanlı yıllara dönüp, twin peaks' e ışınlandığımı hissettim.
    10/10
  • sözlükte günlerdir niye konuşulduğunu anlamadığım film. olm o kadar bir bok değil lan bu naptınız ya.
  • 2.5 saatlik süresi boyunca sizi koltuğa bağlayan, zekice kotarılmış ve harika oyunculuklarla pekiştirilmiş, bu yıl içinde gördüğüm en sağlam film. rosamund pike'a ve oyunculuğuna hayranlık duymamak elde değil. kendisini "nefret edilemeyecek psikopat" olarak body heat'teki kathleen turner'ın yanına ekliyorum.
  • film aslında gerçekçi bir tabanda ilerliyorken aniden fantastik işlere dönüşüyor ki bu fincher'ın pek huyu değil..medya eleştirisi için medyayı cok fazla bulaştırmışlar filme..olmasa da olurmuş..fındık beyinli dedektifler cabası..en çok uçuran da fantastik evrene dalmışken dur daşakları da kaldı onları da sokalım seyirciye diyorlar ve sonu cok anlamsız,kekremsi bitiyor.yani o çiftin sonsuza kadar öyle devam etmesi imkansız iken böyle imkanlı bırakılması sacma olmuş. zekice bir sonla da bağlayabilirlerdi. evlilik eleştirisi çok başarılı bir film aynı zamanda.
  • muhteşemdi, harikaydi, efsaneydi, süper kurgusu vardı demenin bir manası yok çünkü defalarca söylenmiş gerçekleri tekrarlamak çok sıkıcı. fincher being fincher demek yeterli sanırım. ancak filmi izleyişimden bir önceki akşam (bkz: coherence), (bkz: science of sleep) ve (bkz: donnie darko)'yu izleyerek paralel evren kombosu yaptığım için filmi şu şekil tamamlayasım geldi.

--- spoiler ---

film başlar, kızımız ortada yoktur. sonrasında gerçek ortaya çıkar kızımızın bir ton parayla saklanmakta olduğu anlaşılır. bir anlık dikkatsizliği sonucu paraları orospu arkadaşı ve onun piç sevgilisi görür vs vs. benim beynimde paralar çalındıktan itibaren ekran ikiye bölünür. 1. evrenimizde orospu kızımız ve piç sevgilisi paraları iç ederler ve amy'yi çulsuz ortada bıralarlar. o da el mahkum lise aşkını arar vs. vs izleğimiz hikaye devam eder. ancak diğer ekranda amy golf esnasında sayı yaptığında tüm soğukkanlılığını korur ve paralar cebinde kalır. zavallı öküz eş diğer tarafta idamla yüzyüzedir. sonrasında neler olacağını sizin mükemmel beyinlerinize bırakıyorum çünkü benim hayal gücümün sonuna geldik. bu tatlış psikopat filme 2 son fazla mı olurdu yani. :(

--- spoiler ---

kulağımda paralel evrenler kovalasın seni sesleriyle uzaklaşıyorum.
  • bu filme basarili diyenlerin, basari kriterlerini gercekten cok merak ediyorum. oyunculuk? kurgu? goruntu?

filmin konusu fena degil ancak bence oyunculuklar bunu perdeye tam olarak yansitamamis. bir de olaylar arasindaki gecisler bana cok hizli geldi ve bu maalesef seyircinin kafasinda bir suru soru isareti birakiyor.

--- spoiler ---

filmin basindaki sahnenin, filmin sonunda tekrar gosterilmesi bence o kadar da etkileyici degildi.

--- spoiler ---
  • tr. gitti gul gibi kiz :(

ya da

gidenin ardindan (hala varsa korsan cdci camiasina ithaf ediyorum)
hesabın var mı? giriş yap