*

• hollandada bulunan ve frei (seküler) değil katolik bir üniversite. *
  • nijmegen sehrinde bulunan, 2004 yilindan beri adi radboud universiteit (ru) olan universite. ulkenin en iyi hukuk egitimini veren universite ayrica.
  • 2013/2013 dünya sıralamasında 143. sırada olan universite.

sinira yakin olmasi sebebiyle bol bol alman ogrenci ve hoca çeker.
  • bu üniversitenin de, bulunduğu şehrin adının da (hayır küfür etmiycem) telaffuzu pek allah'ın belası bir durumdur. üniversitenin adını söylemek nispeten daha kolaydır. çünkü tek yapacağınız şey radboud yerine radbaud demektir. zira kendileri böyle der.

nijmegen ise daha çetrefillidir. almanya'da kendisine niymegen denildiğini bile duymama rağmen genelde bizimkiler ya yazıldığı gibi okur ve nijmegen derler ya da bi yerlerden duyduklarından asıl telaffuzuna yakın olan naymegın'ı tercih ederler. burada olayın özü g harfinin hırlatılmasıdır aslında. fakat türkçede kendisine karşılık bir harf olmadığından arapçadaki noktalı ha'yı örnek verebiliriz zannımca.

bu entryimiz çok ciddi oldu. diğer gayrı ciddi entrylerimizde buluşmak üzere.
  • an itibariyle, işten, güçten, okumaktan daraldığınızda içine "rahatlamak amacıyla" girebileceğiniz bir mezar kazan öğrenci kulübü olan üniversite.

yaptıkları açıklama da şu: "you can spend some time in a grave where you can think about your life, your choices, your questions and your doubts."

elbette bunları düşündükten sonra o kim o mezardan çıkabilir orası bilinmez.. *
  • eğer korona virüs kaynaklı bir ertelenme/iptal durumu söz konusu olmaz ise eylül ayı itibariyle behavioral science alanında yüksek lisans yapmaya başlayacağım okul. social neuroscience alanında ilerlemek isteyen bir psikolog olarak utrecht ve groningen üniversitelerindeki neuroscience programlarından kabul almama rağmen bu programı tercih ettim. birinci sebep ilgili programın senelerdir keuzegids isimli ulusal öğrenci anketinde psikoloji/nörobilim araştırma programları arasında birinci seçiliyor oluşu. diğer taraftan yüksek lisanstan temel beklentim olan yöntem bilgisi ve araştırma becerileri konusunda birçok derse sahip, iyi yapılandırılmış bir öğrenim programı var. araştırma olanakları hollanda’daki bütün üniversitelerde çok iyi.

yine de alanlar/okullar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların görüşlerini merak ediyorum.
  • beni şaşırtan davranışlar sergilemiş üniversite.

şu sıralar almanya'da yüksek lisans başvuruları için bekliyorum. malum almanya'da üniversiteler neredeyse bedava, sadece dönemlik 200-300 € civarı semester fee ödüyorsunuz. ancak almanya'ya gitmekte bir sıkıntı öğrenci vizesi için 10 bin € civarında bir bloke hesap açmanızı istemesi (almanya'da yaşayan bir tanıdığınız size kefil olması da yeterli). bu yüzden alternatif ülkeleri de düşündüm.

çok sevdiğim hollanda'nın üniversiteleri yıllık 20 bin € civarında para istiyor, o yüzden hiç yanaşmamıştım ama belki burs bulurum diye bir bakınayım dedim ve karşıma radboud üniversitesi çıktı. hemen başvurumu yapayım derken burs başvurusu için 1 gün kaldığını öğrenmemle yıkıldım çünkü pasaportumu daha yenilememiştim bile. o yüzden başvuruyu yarıda bıraktım.

1-2 kere mail attılar, bak başvuru tarihi sona eriyor kaçırma, diye ama hiç oralı olmadım. yıllık 15-20 bin € verecek param yoktu. ilginç olan davranış şu ki, beni hollandalı bir numara aradı. orada okuyan türk bir öğrenci başvuru tarihinin sona erdiğini hatırlatmak için aramış. ben de durumu anlattım ve bana maille hollanda'daki burslar hakkında sitelerini yolladılar.

hamburg üniversitesi'ne yaşadığım bir sıkıntıyı anlatmak için canım çıkarken böylesi bir muamele görmek ilgincime gitti ama yıllık 20 bin €, 20 bin tl'ye eşit değil.

edit: bu entry'ime gelen mesajları paylaşarak bilgilendirme yapayım.

hollanda

@koksuz:
    * hollanda'da yaşayanların eğitim giderlerinde laptop vb. dahil %40'a kadar vergi iadesi var. adımlar şöyle:
    1. parayı bastırıp okula kaydoluyorsun
    2. okurken çalışmaya başlıyorsun, ki kolay
    3. çalıştığın için vergi mükellefi oluyorsun
    4. vergi mükelşefi olduğun için vergi indirimine tabi oluyorsun
    5. vergi iadesi için başvuru yapıyorsun
    6. en geç 2 yıl içinde %40 iade alıyorsun

@hot potato:
    bu ülkelerde master bursu yok genelde. cogunlugunun ailesi karsiliyor. ufak bir kisim universiteden sonra calisip para biriktiriyor ve gidiyor. hollanda'daki bazi programlar basvurusu gorece iyi ogrencilere tuition'i waive etme seklinde "burs" sagliyordu, bazilari da o tip seylerden faydalaniyor olabilir. part time is cok bir fayda saglamaz hollanda'da, neticede 12-15 binlik bir tuition fee'den soz ediyoruz. ozellikle dil bilmeden bircok kisi dusuk ucretli ucretlerde calisabilir en fazla.

@but that was just a dream:
    hollanda’da okullar biraz böyle, öğrencilere müşteri olarak bakılıyor. sizi arayan öğrenci de ecem muhtemelen, üni için çalışıyor, öğrenci çekmek amaçlı böyle yoğun öğrenci gelen her ülke için bir temsilci çalıştırıyorlar. bazıları blog yazıyor bazıları vlog çekiyor okulu çekici göstermek için. amaç daha fazla para kazanmak kabul de nispeten kolay o yüzden. almanya’da kabul almak mesele, zaten öğrencilerin yarısı okurken parttime ya da minijob çalışıyorlar bir kere giderseniz bloke hesap vs ayarlayıp almanya’da maddi sıkıntı çekmezsiniz. bol şans

@unicornu severim: erasmus yüksek lisans kredisi

maalesef diğer ülkeler hakkında mesaj alamadım (veya mesajları bulamadım). kanada'da yüksek lisans için şu videoya bakabilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=k9dhrtwfbqs
  • bugün itibarıyla yarı burslu olarak yüksek lisansa kabul aldığım üniversite. okullar avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler için öyle pahalı ki kazandığım 10000 euroluk bursa bile sevinemiyorum kalan yarısını karşılayamayacağım diye, malum 10 ile çarpıyoruz.

burada okuyan, herhangi bir burs bulmamda bana yardım edebilecek olan, bu şehirde veya hollanda'da yaşayanlar varsa mesaj kutuma bakıyor oliciiim.
hesabın var mı? giriş yap