• üst edit: yazarlardan gelen düzeltmeler sonucu söz konusu tweet'in bir talep belirttiği ve biraz da zelensky tarafından türkiye üstünde böyle bir karar alınması için baskı kurulması için atıldığı fikri öne çıkıyor. düzelten yazarlara teşekkürler. bizim tarafımızdan resmi bir açıklama gelmeden üstünde yorum yapmamız çok doğru olmaz. olayın sıcaklığıyla açılmış bir başlıktı. sözlük yönetimi başlığı 26 şubat 2022 zelenskiy tweeti olarak değiştirebilir.

az önce ukrayna devlet başkanı tarafından teşekkür edilerek duyurulan olay. ortada bir teşekkür var. fakat boğazların kapatılmasının önemini belirtmekle ilgili mi yoksa gerçekten böyle bir şey olduğu için mi tam net değil. tweet'in sonunda ukrayna halkı bunu asla unutmayacak gibi bir cümle var.

kaynak
    kaynak
  • açıktan teşekküre gerek yoktu be abicim.

edit:

türk kaynaklarından yapılan açıklamaya göre boğazların kapatılması haberi doğru değilmiş. https://twitter.com/…glu/status/1497570960811175938

zelenskinin tweetini biz türkler yanlış anlamadık, ana dili ingilizce olan the guardian zelenskinin tweetini "russia-ukraine latest news: turkey will block russian warship access to black sea, says zelenskiy, in blow to putin" diyerek yorumlamış. https://twitter.com/…ian/status/1497570442944651271

yani zelenski açık bir şekilde boğazların kapatılacağını iddia etti.

kişisel yorum: bir milletin egemenliğine bir başka ülke tarafından darbe yapılması atatürkçü türk gençliğinin kabul edebileceği bir durum değil elbette ancak özellikle son 10 yıldır her açıdan yapayalnız bırakılmış türk halkının sonunu göremediği bir yola girmesi de mümkün değil.

ayrıca iki yüzlü batıdan daha net bir şekilde ukraynaya destek olan türk devleti ve türk milleti dünya arenasında duruşunu gösterdi. pkk güzellemeleri yapmaya devam eden, hiçbir işi yokmuşcasına ermeni tehcirinı soykırım gibi göstermekle uğraşan batılı devletlere yüzüncü yaşına girmeye hazırlanan türkiye cumhuriyeti'nin bir şey kanıtlamaya ihtiyacı yok. biz halihazırda bedellerini ödemiş bir milletiz.

ayrıca dünyanın doğrucu davutu biz miyiz kardeşim? ben artık sıradan bir vatandaş olarak adaletin kılıcı olmak istemiyorum. natonun sergilediği tavırdan fazlasını gerçekleştirmek bize zarar verecektir.
  • çok ciddi ve cesurca bir karar. eğer doğru ise delikanlılığın kralını yapmıştır ve dik duruş gösterilmiştir. kesinlikle haklı bir karardır. göz göre göre mazlum durumunda halkın bombalanmasına ve tarumar edilmesine izin vermemektir.
  • bizim taraftan resmi bir açıklama yok, bir temenni şeklinde görmek lazım.

böyle bir karar insani olarak doğru olsa da, devlet aklı olarak çok yanlış olur.
  • amk durduk yere niye topa giriyoruz? rusya bunun acısını çıkartır.
  • avrupa konseyinde rusya'ya kınama verilmesi için yapılan oylamada çekimser kalıp boğazları rusya'ya kapatmak nasıl bir mantık içeriyor anlamak mümkün değil gerçekten.
  • hayırlısı olsun, bakalım sonuçları ne olacak, keşke şu durumlara bu kadar kötü bir ekonomi ve yönetimle girmeseydik. türkiye alınabilecek en doğru kararı almış gibi görünüyor. eminim iktidar, biz zaten doğalgaz parası bulamaz hale geleceğiz bu bahanesi olur bari demiştir.
  • ben adamın sadece kapatılmasının önemini vurgulamış diye anladım.

kapattık gibi düşünmedim ilk okuduğumda.

umarım hem hava sahasını hem de boğazları kapatırız
  • ne anlama geldiğini yorumlayacak durumda değilim ama ekşide onaylanıyorsa yanlış harekettir. tüh amk.
hesabın var mı? giriş yap