• hemen hemen tüm dinlerin kutsallık atfettiği rakamdır. peki neden kutsal sayılır 7? araştırdım ve bir dolu sonuca vardım. bu kutsallık anlayışı çok eski çağlara dayanıyor. bu işin uzmanları diyor ki ;

7 sayısının gizemi, yıldız tapımından kaynaklanır !

ilk insanlar gökyüzüne baktıklarında 7 hareketli cisim gördüler: güneş, ay ve 5 gezegen.

gezegenlerin ancak 5 tanesi gözle görülebilir.

bunlara kutsallık atfedildi. her birine bir gün ayrıldı. o gün o gök cismine tapıldı. (sabiilik, yıldız tapımı dini)

pazar günü güneş günüdür. ilk gün en büyük hareketli gök cismine aittir : sunday . bu gün güneşe tapılır.

pazartesi, ikinci büyük olana ait. yani ay günü: monday. bu gün aya tapılır.

çok eskilerden her gün, her lisanda, o gün tapınılan yıldızın adı ile anılırdı.

bilhassa batı dillerinde, gün isimleri ile gezegen isimleri arasındaki bağıntı hala görülebilir.

yedinci gök cismine tapma gününden sonra tekrar güneşe tapma günü geliyor doğal olarak.

yani yedili bir devir.

böylece 7 günlük bir döngü ortaya çıkıyor ve bu bir "zaman ölçme birimi"ne dönüşüyor.

buna hafta denir.

dünyanın her yerinde, her millette hafta 7 gündür.

çünkü her etnik gurubun geçmişinde yıldız tapımı vardır.

bunun için yedi günlü zaman ölçüsü her millette ortaktır.

sonradan gelen musevilik, hıristiyanlık ve islamiyet de kendilerinden önce oluşmuş olan bu zaman ölçüsünü benimsediler.

bu yüzden bu dinlerde allah'ın evreni 7 günde yarattığına inanılır.

yani bu dinler evrenin 7 günde yaratıldığını öne sürerken, eski yıldız tapımı inancının bir ögesini yeni dinin içine taşımış olmaktadırlar.

şimdi, haftanın 7 gününü tek tek inceleyelim, hangi, gün hangi gök cismine tapılıyor bakalım:

pazartesi: ay günü

ingilizce: monday moon:ay day:gün ay günü

almanca: montag mond:ay

salı: mars günü

italyanca: martedi marte:mars gezegeni

fransızca: mardi

çarşamba: merkür günü

italyanca: mercoledi mercurio:merkür gezegeni

fransızca: mercredi

perşembe: jüpiter günü

italyanca: giovedi giove:jüpiter gezegeni

fransızca: jeudi

cuma: venüs günü

italyanca: venerdi venere:venüs gezegeni

fransızca: vendredi

cumartesi: satürn günü

ingilizce: saturday satürn günü

insanların 7 sayısına kutsallık atfedip, her şeyi 7 ile ifade etmeye başlamaları bu yüzdendir.

hafta 7 gün,

gökkuşağı 7 renk,

dünyanın 7 harikası ,

soyumuz 7 göbek,

buyuk ayı 7 yıldızlı,

nota sayısı 7,

islam dininine gore kainat 7 safhada yaratıldı,

kabe'nin etrafi 7 kere tavaf edilir (dolasilir),

manevi bilgeliğin rakamı yine 7,

katoliklerde 7 sakrament esas,

yahudilerde kutsal şamdan 7 mumlu ,

eski yunan uygarlığında 7 akıllı adam varsayilmis,

mitolojide ise 7 esas tanrı var,

mısır'da güneş tanrısı ra 7 ruhlu,

tibet'te 7 buda,

çin'de kutsal 7 element,

feng shui'de iletişim sayısı 7,

afrikalıların kwanza bayramı 7 sembollü,

zulu süsleri 7 renkli,

eskimolarda kar 7 isimli,

hürmüz bile 7 kocalı,

7 veren gül ,

7 tepe üstünde rio ,

7 tepe üstünde roma,

7 tepe üstünde istanbul ,

james bond bile 007,

yüzde 7 nokta (açık) var. (ağız, kulak 2, burun 2, göz 2),

dunyada 7 kıta,

denizlerin sayısı 7,

kızılderililere göre mevsimler 7 tane,

avustralya yerlileri aborjin ve kulin'lere gore de mevsim 7 tane,

japonlarda rakamların en uğurlusu 7,

tarot falında 7 zafer,

pamuk prenses ve 7 cüceler,

gökyüzü 7 kat
  • sozlukte yazar olani icin konusuyorum;
    (bkz: #36066745) nolu entryde bakire olmayan kizlar icin "cavur cavur sikisirler, secici gecirgenler" demis, benim de ilgimi cekivermistir.
    simdi buradan annesine yaziklar olsun demek istiyorum; bekaretini kaybeden her kadinin cavur cavur sikistigini ogretmissiniz, keske baskalarini ornek alsaydi:(
  • troll değil lan! bildiğin gerçek bu, kendisi yani! böyle tipleri üst üste koyup sileceksin, mis gibi yapacaksın. :)
  • sozlukte yazar olani icin konusuyorum;
    unlu twitter kisisi orgyneral'in 14 yasindaki ergen kardesi olmasindan supheleniyorum. seviye ayni.
  • az once ciddi ciddi ölmemi temenni eden yazar. gülüyorum.

(bkz: troll)
  • cem akas'in romani. "bir iliski nasil olmalidir - birinci manifesto"yu da icerir.
  • ugurlu rakam die bi$i varsa olabilecek tek rakam
    (bkz: ne dedim ben simdi)
  • aki$i beni keyif alip almayacagim konusunda tereddutte birakacak kadar cesur bir kurguya sahip, sirf bu yuzden kendisini bir ak$amda okutmu$ cem aka$ kitabi. bitirdikten sonra devami / oncesi var mi arayi$ini ve yazarin daha fazla kitabini okuma istegini doguruyor..

"filmi cevrilse" diye kafamdan gecirdigim bir du$unce, kitaptaki bazi kurgu atraksiyonlarinin filmde nasil yapilacagini kestiremedigimden yine kitapta bahsedilen "icten okunan $iir" benzeri bir du$unceyle kayboldu.

bunun yani sira benim gibi dikkatsiz okuyuculara kitabi bir kac kez okumalarini oneririm geriye yuzbin tane gonderme oldugundan $upheleniyorum..

(bkz: kronk) (bkz: bir iliski nasil olmalidir)
  • osman ve nigar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin etrafında dönen olayları anlatan roman.
hesabın var mı? giriş yap