• selam, hayırlı cumalar. bu adam benim. her seferinde belki bu sefer anlarım, sonuçta bilmiyoruz sormak lazım deyip kime adres sorsam, adam ne kadar güzel anlatsa bile, ben bi yerden sonra olayı kaçırıyorum abi. böyle kafamda, bakkallar kavşak oluyor, kavşaklar uzaya giden yol oluyor kayboluyor her şey sıfırlanıyor. beynim reset atıyor lan.
    yalandan da anlamış gibi yapıyorum. çok sağol abi deyip uzaklaşıyorum. işin kötüsü direkt yakalanıyorum, arkamdan bağırıyor lan oradan dönmeyecen, sol dedik sol.
    o kadar çabuk düşün.
  • genelde yanındaki kişiye güvenir.

a-pardon bilmem ne düğün sarayı nerede acaba?
    b-şimdi abicim buradan düz git ilk soldan dön,
    a-hı hı...
    b-oradan düz gidersen karşına bir kavşak çıkacak kavşaktan sağa dön
    a-tamam sağa.
    b-200 m ileride solda görürsün zaten.
    a-he solda tamam. teşekkür ederim.
    b-rica ederim.

cam kapatılır. yanda oturulan kişiye dönülür.

a-sağa mı dedi ilk?
    c-efendim?
  • dinlemediği için anlamayan insandır; mesela ben.

sorduğum kişi tarife başladığında, "hah sağa dönecekmişim, eski pazar yolu mu dedi?, unutmayayım bunu" diye düşünürken, tarifin devamını dinlemiyorum. bir yerde ip kopuyor zaten. hı hı diyerek anlamış gibi yapıp, kişinin yanından uzaklaşıyorum.
  • -200 metre ilerde, solda tatlı bi rampa var. ordan çıkıyosun.
    -oldu. sağolun. (tatlı rampa ne demek lan?)
  • taksi şoförlerinin bunları anında algılayan sensörleri vardır. tam kafanın karıştığı noktada "oradan sonrasını yine birine sorun" der, devamını tarif etmezler.
  • bir tür parietal lob sorunu yaşayan insan.
    - ileride bir pastane var. bildin mi?
    - bildim. (bilemedi)
  • teknik yol tarifinden anlamayan insandır.

"yolu takip et, ikinci çıkıştan devam et, kavşaktan sola dön, üçüncü yonca....." şeklinde devam ederek yol tarif eden insanlara hayran kalmışımdır hep. ama benim gibi tiplerde başarısız olur bu teknik. daha basit olmak gerekir bazen.

"kardeş yolu takip et, ziraat bankasını göreceksin, bankadan sağa dön, nusret kasabın karşısında". budur yani.
  • akılsız başın cezasını ayak çeker sözünü bizzat tecrübe eden kişidir.
  • üç adım sonra başka birine sorar, sonra yine anlamaz. sonu kötü. yolun yolcusu.
hesabın var mı? giriş yap