• izlandalı audn grubunun nædir um şarkısı bu türde verilmiş en güzel örneklerden biridir. içinizdeki tüm öfkeyi, kırgınlığı ve acıyı bu şarkıyla birlikte uzaklara gönderebilirsiniz, en güzel şekilde eşlik edecektir;

youtube
    spotify

ve her ne kadar izlandaca olsa da sözlerini de bırakmak isterim;

''ligg hér stjarfur
    strit ad baki
    endalaus nótt
    fridur er úti
    aldrei lengur hljótt

veggit stara
    dag og nótt
    ég kvídi pví ad loka augum

hér er reimt
    brakar í sperrum
    fúin gólfin anda
    speglar ljúga
    endalausir gangar
    tálsyn ljóss og birtu
    líf mitt er martröd

fótatök fylgja hverju skrefi
    skuggaverur af ópekktu meidi
    ómennskar raddir peirra óma í höfdi mér

fardu, fardu, fardu!''
  • turbosu da mı var diye düşündürten metal türü.
  • son dönemde en iyi işler çıkaran metal türü olabilir bana göre. üretimi görece çok kolay olduğu için ortalık bir dünya tek kişilik enteresan atmosferik black metal grubu dolu, takip edemiyorum artık. genel ortak özellikleri uzun şarkı süreleri, görece düşük tempolar ve yoğun bir klavye/synth kullanımı, tabi berbat prodüksiyon da şart. türe aşinaysanız genel olarak rahatlatıcı bir havası oluyor, arka planda akıyor gidiyor.

bu türde yeni gruplar keşfetmenin yolu youtube. özellikle şu kanal neredeyse her gün yeni bir albüm paylaşıyor. birini severseniz zaten youtube'un önerdiği grupları deneye deneye bir dünya gruba ulaşabiliyorsunuz. hakikaten o kadar çok sayıda dinlenebilirliği yüksek grup ve albüm var ki bu türde, akıl alır gibi değil.
  • ergen hater'ı ne kadar çok olsa da, bu türün tanımını ve karakteristiğini tam anlamıyla karşılama açısından, en başarılı temsilcisi, wolves in the throne room'dur. tabii, kendileri arz-ı endam edene dek, bu ünvanın sahiplerinin summoning (tema olarak epic olsa da icra, fazlasıyla atmosferik) ve drudkh olduğunu söyleyebiliriz. zira drudkh da sonradan nsbm-folk ve post karışımına kayarak ile saf abm'den uzaklaşmıştır. çoğu zaman folk türleri ile iç içedir ancak dengeyi yakalamak, her baba yiğidin harcı değildir.
  • atmosferik black metal her ne kadar akla takılan melodilerden oluşsa da dinlemesi ve sindirilmesi asla kolay olmayan, sizi bolca sabır testine sokan ve her seferinde çok başka detaylar tespit ettirerek modunuza işleyen, size bu sabrın sonunda çok güzel ödüller sunan bir müzik türüdür. atası burzum, öncül geliştiricileri drudkh, negura bunget ve summoning dersek yanlış olmaz.

nispeten daha yavaş olduğu söylenebilir ama hepsi asla raw black metal kuduzluğunda değildir diyemeyiz. daha akılda kalıcı melodiler, daha belirgin şarkı progresyonları, bol reverb'lü gitarlar ve scream vokaller, bolca kullanılan klavye ile verilen ambient his, bolca kullanılan folk öğeleri ve tabi ki konseptleri ile düz black metalden keskin bir çizgiyle ayrılır. bm'e kıyasla ortodoks tabiatından ve nefretten çoğunlukla sıyrıldıkları için kanımca çok daha olgun bir türdür. teknik açıdan bol blast-beatli, atonal ve kudurmuş melodilerden oluşan çok eforlu bir tür kesinlikle değildir, daha minimalistiktir. oldukça uzun şarkılardan oluşurlar. öyle bir tür düşünün ki onlarca dakika süren şarkıları sizi nostaljik, depresif, kızgın, dehşet içinde, tribal, epik (veya hepsini bir arada) hissettirsin ve zaman su gibi aksın.

abm için en sevdiğim müzik türüdür dersem yanlış olmaz herhalde. bir videoda bu naçizane türe "musical wallpaper" denilmiş -ki daha iyi tarif edilemezdi. ruh arındırıcı da olabilir, ruhunuza tecavüz de edebilir, ruhu bedenden de ayırabilir. almasını ve seçmesini bilene tarifsiz duygular yaşatır.

çoğunlukla underground gruplardan oluştuğu için spotify'da büyük bir çoğunluğunu bulmak imkansız ancak eldekilerden hazırladığım şu naçizane liste az buçuk fikir vermesi açısından iş görebilir.
  • bu türe sahip çoğu albümü güncel olarak bulabileceğiniz güzel bir youtube kanalı mevcut;

https://www.youtube.com/…l/ucdlkzwn1rhy4eykgnvruhvw

not: kanalın sahibi ben değilim.
  • atmosferik hava korkutur, ya da korkutmaya çalışır. ben şu an adını hatırlamadığım bir albümde (belki at the heart of winter) resmen kendimi kutuplarda hissediyordum.
    (all shall fall da olabilir)

3 yıl sonraki edit: korkutmaya çalışıyormuş efendim. ayrıca albüm at the heart of the winter'mış. 3 yılda mı öğrendin bunları diye sormayınız lütfen...
  • melankolik, karanlık duygusal bir müzik türüdür. kirli bir distortion ile arpej ve kimi zaman açık akorlara basarak, bol klavye ve black metal tarzı çığrınan vokali icra edilir. çoğu zaman temposu 90 bpm veya hatta daha da yavaştır. gerektiği yerde temiz vokal, klavye, akustik, klasik gitar ve diğer her türlü enstrumanı kullanmaktan çekinmez. yeter ki atmosfer yaratsın. melankolik insana iyi gelir.
hesabın var mı? giriş yap