• cildiye doktorumun çillerim için verdiği krem. yaklaşık bir aydır düzenli kullanıyorum. sürünce hafif yanma ve kaşıntı yapıyor fakat yüzümdeki çillerin rengi bayağı solmaya başladı.
  • cildiye doktorumun lekelerim için verdiği krem. hiç bir işe yaramıyor mecbur(bkz: dermapen)
  • sivilcelerim için kullanmaya başlamıştım. sürünce ilk beş dakika çok fena yanma hissettim ama 5. dakikadan sonra yavaş yavaş azaldı.
  • sivilce ve leke tedavisi için kullanılan krem, ilaç.

kullanmaya başladım bakalım. acnelyse iyiydi aslında ama çillere çok etkisi olmadı. bir de bunu deneyelim.

iki gündür kullanıyorum herhangi bir yanma ya da kaşınma hissi oluşmadı ama çıkmak üzere olan sivilcelerimi kustu yüzüm sanki. leke için bu da işe yaramazsa lekelerimle mutlu mesut yaşamaya devam edeceğim yetti gari.

editlenecektir.

edit: kullanalı bir ay olmak üzere sivilce sorunum olmayıp leke için kullanıyordum ve her gün yeni yeni sivilceler ile uyandım artık sivilce problemim de var. lekelerde azalış da hissetmedim hiç. sivilce dediğim şey de alerjik gibi aslında hipokort ile kullanınca biraz daha rahatladı cildim ama hipokort kortizon içeriyor, sık kullanımı doğru olmaz. an itibarı ile kullanmayı bırakıyorum ikisini de. acnelyse alıp cildimdeki küçük çıkıntılıklardan kurtulmak istiyorum. başlangıç olduğu için sivilce kusuyor falan diye düşünmüştüm değilmiş haliyle, böyle bir durumda kullanmaya devam etmeyip doktorunuza danışın.
  • bir sivilce kremi. doktor tavsiyesiyle aldım. bir gece acnemix bir gece bunu sürüyorum yatmadan. acayip kaşındırıyor ama bu sivilcelerin bitmesi için değer.
  • 3 gündür kullandığım, canıma okuyan sivilce kremi.

gerçi sivilce demeyelim, kapalı komedon.
    hani şu görünürde hiçbir şey olmayan ama yüzünüzde gezdiğinizde pütür pütür ele gelenlerden.
    onlarla gezsem daha mı iyiydi bilmiyorum?
    hem bana genç bir hava veriyordu. böyle bi' minnoş, bi' tatlı...

sürdükten 10 saniye sonra bir acı bir yanma başlıyor, zannedersiniz yüzünüze acı biber sürmüşler.
    saç kurutma makinasının soğuk tarafını açıp karşısına geçiyorum, elimdeki fön fırçasıyla yavaş yavaş geziniyorum yüzümde. bir taraftan da dolaptan çıkardığım maden suyu şişesini yüzümde gezdiriyorum.
    ama buna rağmen yanıyor yüzüm.

bir taraftan da acnegen kullanıyorum diye mi bu yan etkiler bilmiyorum ama bakkala inip ekmek almaya yüzüm yok.
    gerçekten yok...bir soyulmaya başladım ki, aman aman...
    yılan gibi deri değiştiriyorum resmen.
    caaanım siyah tişörtüm, ölü deriler ile dolu.

umarım gerçekten faydası olur.
    bu sevdalar boşunaysa, elimden çekeceğin var doktor!
  • doktorumun cilt lekelerim için verdiği, %20 azelaik asit içeren krem. sabah kullandım şu an gece yatağımdan yazıyorum. hâlâ kaşıntı devam ediyor. bir yanık hissi var ama acıtıcı seviyede değil. kuru bir yanıklık var. umarım geçici bir yan etkidir.
  • içerisinde %20 oranında azelaik asit bulunan krem. eczanede 80 liraya satılmaktadır. kozmetik ürünü gibi fiyatı zamlanarak artıyor. kullanımına gelecek olursak nemlendirici ile karıştırılıp yüze uygulanırsa yüzdeki kaşıntı oranı çok daha az olmaktadır. yüzdeki kırmızılıkları söndürmek ve güneş lekelerimi açmak için kullanıyorum ben. akşamları temizlenmiş cilde nemlendirici sürüp ardından 4-5 dakika sonra bu kremi lekelerin üstüne uyguluyorum. sabah uyandığım zaman kadifemsi ve renk eşitsizliği az olan bir cilt karşılıyor beni. eğer dışarı çıkacaksam mutlaka güneş kremi kullanıyorum. bu krem cildi incelttiği için leke olma ihtimali artıyor. bu tarz kremler yazın kullanıma pek uygun değil ona göre hareket edilmeli.
  • ergenliğimin ilk seneleri boyunca yanakların en güzel kısımlarında sivilcelere veya onların bıraktığı izlere sahip akranlara öyle bir yüze insan nasıl sahip olabilir, nasıl dikkat etmezler diye içerlerdim. korktuğum başıma geldi tabii. :) 18 yaşımda cildimi aptal bir gece kremi yüzünden fungal akne sardı ve ardında o iğrenç izlerini bıraktı. keşke listemin en başına koyabilirim bunu... bir şekilde sivilce işini çözdüm. mümkün mertebe asitli yiyeceklerden, özellikle ve özellikle oleik asitten kaçıyorum. onun haricinde bir sürü farklı tedavi yöntemleri vs. bir şekilde bitti fakat fungallar bir kere yerleşti artık... yanlış gıdaları veya kozmetikleri kullanayım hemen kendilerini ortaya çıkarıyorlar. siz siz olun özellikle güneş kremi, temizleyici seçimlerinizde dikkat edin. vazgeçtim, siz siz olun aklınıza ne gelirse hepsine dikkat edin. :d

her neyse, konuya dönersek: epidemi süreci hazır başlamışken diyip izler için çare aramaya başladım ve 2020 eylül'de acnelyse ve azelderm aldım. yoğurt gibi sürmek istemememe rağmen elime hep fazla geliyordu ve bende sürüyordum. azelderm kesinlikle benlik bir krem değil onu anlamış oldum. verdiği kaşıntılarına dayandım, cildimi temiz tuttum, ne b*k yapsamda durduk yere sivilce çıkardı hatta hayatımda bir ilk, dudağımda korkunç bir uçuk yaptı. öyle bir uçuğu en son ortaokulda adet dönemlerinde uçuk çıkaran sınıfımızdaki kız arkadaşımda görmüşümdür. bu facialardan sonra cildimin rengi üstümdeki arkadaşın yazdığı gibi koyulaşmaya başladığını farkettim. yüzüm acıyordu ve hafif kimyasal yanık vardı fakat bunları kaldırabilirim, sorun yok. sorun olan sivilce ve uçuk olayı... olmadık yerlerde sivilce çıkartıyor ve ardından iz bırakıyordu. sonunda ikisinide kullanmayı durdurdum.

aslında birazda kötü tecrübe sebebiyeti benden kaynaklanan üstteki girişimimden uzun bir süre sonra şuan gene izlerim gözüme çok gözüme batmaya başladı. hoş, pandemi kaynaklı devamlı ekrana bakmak sağolsun, bu gören gözler burnumun dibini/2 metre ötesini bile görmüyor ya neyse... en son sivilce izleri onların gözüme batmasından bahsediyorum, heh, kremlerin içeriğini sakin bir kafayla 10 ay sonra şuan tekrardan baktım ve ne göreyim! azelderm tam bir fungal akne bombası!

cetostearyl alcohol, glycerin monostearate, poloxamer 401, polysorbate 20, polysorbate 80

kullandığım aklıma sıçayım. acnelyse'a bakarsak onun da şu maddeleri...

cetyl alcohol, stearyl alcohol

acnelyse ile şansımı bu eylül tekrar deneyeceğim fakat korkuyorum. yüzü fondotenliymiş gibi yapan, beyaz bırakmayan la roche-posay anthelios xl dry touch gel-cream spf 50+ güneş kreminde stearic acid, stearyl alcohol vardı ve o iki aptal içerik yüzünden bu mükemmel güneş kremi geçen yaz (acnelyse ve azelderm'i denediğim eylül ayın iki ay öncesi) yüzüme her sürüşümde bir sivilce yapmıştı. sağolsun onlarda bir iki tane iz bıraktılar. kremi la roche-posay'e yazarak iade edip paramı aldım, başta zorluk çıkartacak gibi oldular fakat epidemi süreci diye uzatmadılar sağolsunlar. hiç unutmam cildimde 4-5 ay o fungal aknenin aktifliğini hissettim. ardından bu azelderm'de üzerine tuz-biber oldu işte... bunların hepsi coronavirus'ün ilk yaz ve ilk eylül'ünde yaşanan şeyler.

tüm bu şeyler hem fiziksel hem ruhsal iz bıraksa da asla vazgeçmiyoruz ve hayata güzel bakıyoruz. :d izlerim maddi imkanım ve yetersiz çabalarım doğrultusunda geçmez ise o saatten sonra takmam büyük ihtimal. güneş kremi kullandığımda kapanıyorlar. (şaşıracaksınız belki fakat güneş kremi kullandığımda sanki cildim onarılıyor. marka farketmeksizin her güneş kremi sürdüğümde çıkardığımda vazelinle bekletmişim gibi diri bir görünüm kazanıyor cildim.) kısacası geçiremez isem, kozmetik amaçlı güneş kremi/fondoten ürünlerini her mevsim hayatıma kazandıracağım büyük ihtimal. hoş bu dolarla onlarda alınması zor, ne b*k yaparım bilmiyorum. :d

üstteki sorulan soruya gelinirse, yüzümde kahverengilik kalmadı bıraktıktan sonra. belki çok kısa kullandım diyedir. acnelyse'ı bu coronavirus'ün ikinci eylül'ünde tekrar deniyorum bakalım! sağlıcakla kalın!
  • yaklaşık 3 haftadır kullandığım, doktorumun güneş lekelerim için yazdığı azelaik asit içeren, sürüldüğü andan itibaren ciltte kaşınma ve yanma hissi oluşturan krem.

bu entryi yazma sebebime gelirsek;
    kullandıktan sonra cildimdeki kahverengi lekelerin koyulaştığını ve hatta arttığını düşünüyorum. böyle bir yan etkisi var mı? böyle bir sorunla karşılaşan varsa, gözlemlerini ve tedavi sürecini paylaşırsa sevinirim.
    çünkü reçetede kremin en az 4 hafta sonunda lekelerin rengini açacağı yazıyor. sabretmeli miyim yoksa daha da kötüleşmeden bırakmalı mıyım bilmiyorum. kremi bırakıp bırakmama konusunda kararsızım.
    ( tabi ki doktoruma danışmam lazım ama şimdilik doktorumla görüşme imkanım yok maalesef)
hesabın var mı? giriş yap