• berbat bir tadı var, denedim denemez olaydım. kahvenin yanında uyumsuz oluyor sanki sıcak bitter çikolata yer gibi oldum
  • 1 bardak (200 ml) badem sütü 6 gr karbonhidrat, 1 gr protein, 1 gr yağ, 0 gr kolestrol, 0 gr sodyum, 0 gr potasyum ..... içeren bomboş icecek. birde buna ciddi para veriyorlar. hadi tadı iyi olsa eh diyeceğim de tadı da leş.
  • genellikle bitkisel bazlı bir alternatif olarak düşünülse de, bazı insanlar badem alerjisi olabilir ve bu durumda badem sütünü tüketmeleri önerilmez. bunun dışında badem sütü, laktoz intoleransı olanlar veya vejetaryen/vegan beslenmeyi tercih edenler için iyi bir alternatif olabilir. ayrıca, düşük kalorili olması ve bazı markalarda şeker ilave edilmemiş olan seçeneklerinin bulunması, sağlıklı bir içecek alternatifi olarak görülmesini sağlayabilir.
  • daha once de tarif yazmistim, ev yapimi her versiyonu hazir olanlarindan cok daha iyi oluyor.

8 saat bekletmek ile ugrasmak istemeyenler icin de 3 dakikada ayni lezzete ulasabileceginiz bir tarif alternatifi daha mevcut:

her 1 su bardagi (300ml) basina 2 yemek kasigi badem ezmesini blenderdan sadece 1 dakika geciriyoruz ve mukemmel kivamli badem sutumuz hazir oluyor. icerisine tuz, vanilya, hurma veya herhangi bir baska aroma da katip tekrardan karistirabilirsiniz.

bonus: bilimum findik fistik ezmesi turevleri ve hatta tahin ile de ayni tarifi deneyebilirsiniz.
  • ilk içtiğimde normal içmiştim. sonra kahveye koyunca kıvamını çok beğendim çünkü inek sütü sadece yüzeye gelirken badem sütü tüm kahveyi etkiledi ve gold kahveyi rahatça içmiştim. badem sütü kahveye çok yakışıyor.

kek de yaptım badem sütüyle. elmalı tarçınlı keke de çok yakıştı. (kek vegan değil yumurta var.). kekte de çok lezzetli oluyor.
  • kuruyemişçiden aldığım bademlerin diş düşmanı sertlikte olması ve ben beklettikçe daha da mermerleşmesi sebebiyle çöpe atmadan önce merakımı da gidermek için deneyip yaptığım süt.

geceden bekletip sabah kabuklarını soydum ve bademlerin bir buçuk katı kadar içme suyu ekleyerek blendırdan geçirdim. benim bademler kavrulmuş ve tuzluydu, normalde sanırım çiğ olanı kullanılıyor. süzdükten sonra şişeledim ve tuhaf bir biçimde az yağlı süte benzer bir tat elde ettim. kalan posasını da zeytinyağı ve tuzla yoğurarak vegan bir lor peynir yaptım. peynir daha çok haydari benzeri bir meze olsa da süt tüketilebilir lezzette oldu. bayat, beklemiş vb. kuruyemişler bu şekilde değerlendirilebilir. ben kahveme eklemek üzere kullanmayı düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap