aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • uçak biletlerinde business sınıfını ifade eder. eğer gün olur da ekonomi dolu olursa kartınızda bu ifadeyi görürseniz business class'a upgrade edilmişsiniz demektir.
  • yazılım dünyasındaki ana dilim, ilk hello world içerikli kodumu c ile yazmıştım. hey gidi.
  • bu programlama dili için ilk olarak bilinmesi gereken şey i++ ile ++i nın farkıdır.

şöyle bir örnekle farkı anlamamız mümkün:

x = 4 olsun.
    x-- = ekrana 4 yazdırır. (yine de, sondaki -- dolayısıyla, x=3 olarak kaydedilir.)
    --x = ekrana 2 yazdırır. (bir öncekinde x=3 idi, o 3'ü --ile 1 eksiltip x kısmı ile ekrana yazdırıyoruz: x=2)
    x++ = ekrana yine 2 yazdırır. (yine de, sondaki ++ dolayısıyla, x=3 olarak kaydedilir.)
    ++x = ekrana 4 yazdırır. (bir öncekinde x=3 idi, o 3'ü de ++ ile 1 artırıp, x kısmı ile ekrana yazdırıyoruz: x=4)

bu basit olayı anlayana kadar canım çıkmıştı, şimdi de aklımdan çıkmıyor. nasıl illet bir dil belli değil.
  • bir programlama dili. yönetime yönelik bilgisayar programlarini yazabileceginiz bir dil.
    klavye tuslarina kisitlidir. mouse islemlerini eklemek için c++ tercih edilir. ya da ben ogrenmedim.
  • 2012 yılında yeni bir projeye c ile başlamak için aklıma sadece 2 sebep geliyor:

- işletim sistemi kerneli yazıyorsunuz.
    - programınızın üzerinde koşacağı platform için c++ derleyicisi yok.
  • çağatay çebi'nin internet sitesindeki programlama kısmından giriş seviyesindeki bilgiler edinilebilir. sitenin forumunda da sorulara cevaplar bulunabilmekte.
    http://beej.us/guide/ adresinde de c ile ilgili çeşitli rehberler bulunmakta. beej'in eğlenceli bir üslubu olsa da yalnızca network programlama üzerine olan yazısı türkçe'ye çevrilmiş durumda ve ne yazık ki güncel değil.
  • işletim sistemlerinin,derleyicilerin ve genel olarak alt seviyeli bilgisayar programlarının yazıldığı dil.bilgisayar teknolojisinde devrim niteliğindeki dildir.günümüzde en yaygın olarak bu programlama dili kullanılır.alt seviyeli bir programlama dilidir. hemen hemen tüm üniverstelerde öğretilmeye çalışılır fakat printf ten başka birşey öğretilemez (bilgisayar bölümü hariç).nesne yönelimli bir programlama dili değildir.program yazarken biraz amalelik çekersiniz ama başka hiçbir dilde yapamayacağınız işlemleri bunda yapabilirsiniz.çekirdek yazma gibi örneğin,çünkü makineye yakın bir dildir.
  • autocad, solidworks gibi birçok programın yazıldığı gelişmiş programlama dili. makine, elektirik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinde c, c++ ve c# versiyonları okutulur. vizelerinden geçmek ve iyi not almak zor değildir. ancak çok dikkatli olmak gerekir. çünkü herşeyi doğru yaptığınızı zannettiğiniz halde koymanız gereken bir noktalı virgülü koymayışınız o sınavdan 30' un üstünde not alamayacağınız anlamına gelir. programlamaya meraklı öğrenciler için zevkli bir derstir.
  • bilgisayar programcilarinin ortak paydasi, lingua franca'si olan dil.
  • en cok kullanim oraninda uzun suredir birinci olan java'yi gecip, tekrar birincilige oturmus.

http://www.i-programmer.info/…nguages-of-2012.html#
hesabın var mı? giriş yap