• tibet'i özerkleştirip kölesi yapan ülke.
    --- spoiler ---

bana sorulmus neden savunuyorsun diye cevap: su anki bir kac yillik kiz arkadasimin memleketi. ve kendisinin yakin zamanda patlayan irkciliktan nasibini almisligi var. bu irkciligin sebebini amerikan medyasi baska bir sey degil.
    --- spoiler ---

venbolo sağolsun kendisine yönelttiğim entry'yi cevaplamış. iyi de bu mu yani? ırkçı bi dalyarak yüzünden senin kız arkadaşın sıkıntı yaşadı ve bu yüzden sabah akşam çin güzelliyorsun? (bkz: başka sözüm yok hakim bey)

bi ırkçılık varsa sebebi abd medyası değil, woke sapıklığının insanları bıktırmış olmasıdır. tabii aynı sapıklar hem güya haklarını savundukları asyalıları, zencileri, trans'ları dolaylı yoldan hedef haline getirmiş oluyor, hem de çin ve rusya gibi aktörler karşısında abd başta olmak üzere batıyı aciz bırakıyorlar. ve bunlara çin ajanlığı atfedilmesi hiç de haksız değil. gram matematik bilgisi olan herkes son yıllarda çıkardıkları her yasanın hatta rusya-ukrayna meselesindeki pozisyonun bile nasıl çin'in ve rusya'nın işine yaradığını görebilir. uzun lafın kısası duygusallık mantığı köreltir, insanı sağlıklı düşünmekten alı-koyar. kız arkadaşının yaşadığı sıkıntı için üzgünüm, kendisine geçmiş olsun.
  • yolsuzlugun cok oldugu ulke

mesela burada 89 yasinda politburoya tekerlekli sandalye ile getirilen bir siyasetci goruyorsunuz. 30 yili askindir politburoda. ayni xi gibi olunceye kadar koltukta kalacak. ne hikmetse bu surede oldukca ilginc borsa yatirimlari ile 200 milyon dolar servet yapmis

https://twitter.com/…les/status/1656394739497996289

pardon, okyanusun diger tarafiymis
  • başlıkta amsalak bir mal var. neden amsalak? bunu şu cümleleri ile kendi söylüyor; bana sorulmus neden savunuyorsun diye
    cevap: su anki bir kac yillik kiz arkadasimin memleketi.

yani diyor ki bir am uğruna çöllere düşmesem çin benim sikimde olmayacaktı.

hayır bir de üzerine sürekli saçmalıyor. mesela diyor ki abd'de fentanyl zombileri var. cevap olarak en fazla fentanyl çin'de üretilip tüketiliyor dediğinde adama bu sefer fentanyl anestezik olup çıkıyor ve birden masumlaşıyor.

beyni doğru düzgün çalışmadığı için (tabi herkesin okuduğunu anlaması en azından 100 iq'ya sahip olmasını bekleyemeyiz) cümleleri okurken halüsinasyonlar görüyor. mesela benim şöyle bir entrym var; (bkz: #151907018)
    bu entryde yeniden eğitim kampları'na alınan kişilerin etnisitesine dair tek kelime ya da atıf yokken kendisi o kısmı yeniden eğitim kamplarında 4 milyon uygur var diye algılıyor.
    pardon, algılamıyor bunu halüsinasyon şeklindeki görüyor. (bunun halüsinasyonunu gördüğü cümle şu şekildde; 4 milyon uygur demis. fentanyl aldi heralde :d ulkede her uygur aileden bir kisi alsan o 4 milyon insan etmez.)

neyse ki ben ne saçmalıyorum deyip bir yerden çin'in leş bi sağlık sistemine sahip olduğunu kabullenmiş ama çin öyle olsa da insanlar daha uzun yaşıyor diye zırvalamaktan geri durmamış. bu bilginin referansı da bizim tüik'ten daha beter olan çin sağlık komisyonu.
    gülme ihtiyacı hissettiğinizde bunların istatistiklerine bakabilirsiniz. şahsen ben öyle yapıyorum.

konuyla ilintili olarak bir de organ nakli meselesi var. bununla ilgili bir araştırma paylaşmış ama okumanız için 2200 dolar para ödemeniz gerek. bu yüzden kendisinin de o araştırmayı okuduğunu zannetmiyorum.
    3.5 milyon organ bağışçısının bulunduğunu söylemiş çin'de. tâbi buna herhangi bir kaynak eklemeyi lüzum görmemiş.
    o zaman ben bir çin devlet kaynağı koyayım; cri - çin'de organ bağışçısı sayısı
    kendisi linkini verdiği araştırmaya dayanarak 40.000 organ nakli olduğunu iddia etmiş. oysa ki paylaştığı araştırma her yıl çin'de organ nakli sayısının arttığını, sadece 2020'de 40.000'in üzerinde olacağını söylüyor.
    yukarıda ne demiştik? 100 iq şart, en azından insanın okuduğunu anlaması için.

tabi bu 40.000 üzeri rakamı resmi rakam. gayri resmi rakamları katacak olursak bu benim söylediğim 100.000 rakamını da geçer. bunu 2009 yılında yapılmış bbc haberine bakarak anlamak bile kolayca mümkün. o yıllarda bile 1.5 milyon organ nakli bekleyen varken bugün kaç kişi vardır, size düşünün.

eee bu kadar nakil varken ve organ bağışı sayısı belliyken nereden geliyor kalan organ?
    ya bir an 40.000 rakamını doğru kabul edelim. yine kaynağı açıklanamayan ve bağışların kat kat üzerinde olan bir organ kaynağı söz konusu. gökten organ yağıyor da haberimiz mi yok?

bunun büyük abisi bm778'i darmadağın edince kudurup beni engellemişti. kendisinden de aynı performansı bekliyorum.

not: yukarıda paylaştığı bi twitter floodu var. keşke bahse söz konusu şahsa ve iddialara bir baksaydı da sazan gibi atlamasaydı.

mesela allogene therapeutics hisselerini eşi 6.38'den satmış. oysaki sadece 3 ay beklese 54 dolardan satabilirmiş.

2009'da 1 milyon dolarlık hisse aldıkları amyris devletten 24 milyon dolarlık teşvik almış doğru. lakin bu hisseyi aldıkları tarih 18 kasım 2009. yıl içerisinde yaptıkları tek işlem demek aslında algı kasmaktan başka bir şey değil. söz konusu şirket teşviki 2010 yılında alıyor. şirketin değeri arttıran ise bu teşvik değil. aynı yıl çıktıkları yatırım turu. bu turdan 131 milyon dolar topluyorlar ve bu yatırımı total, p&g, cosan yapıyor.

diğer iddialarda zaten 50 bin, 250 bin gibi komik rakamlar söz konusu. hah bir de bu kadının eşi bankacı ve uzmanlık alanı borsa. :)
  • elini attıkları yeri kurutan, güzelim hong kong’u çöplüğe çevirip şimdi singapur ve tayland’da emlak piyasasının anasını siken davarların yaşadığı ülke.

neyse ki tayland’da yıllardır bunların ekmeğini yiyen darbe hükümeti bu haftasonu siktir olup gidecek de singapur ne bok yiyecek orası meçhul.
  • anne ben manyak oldum irkciliga ve amerika'nin baska milletler hakkinda kontrolsuzce yalan soylemesine karsi olmak amsalaklik degildir. ayrica fentanyl'in normalde tibbi amaclarla kullaniliyor olmasi abd'de uyusturucu olarak yaygin kullaniminin normal oldugu anlamina gelmez. sadece cin'in fentanyl uretmesinin normal oldugu anlamina gelir. abd'nin rezil uyusturucu kulturuyle cin'in hic bir alakasi yok.

al sana philadelphia kensington ave.
    https://www.youtube.com/watch?v=cobodt-3om0
    zombileriyle unlu. abd'de boyle bir yigin cadde var.

los angeles, skid row
    https://www.youtube.com/watch?v=dcfwyxayhlc

bu normal diyenin ya da cin yuzunden oluyor diyenin akli yoktur

bu arada beni darmadagin ettigin falan yok haberin olsun. sadece daha cok sacmaliyorsun :d nerede ben fentanyl masum demisim :)

geriye kalan iddialarin da benzer. anca laf cevir. neymis efendim fentanyl'in tibbi kullanimi var diyince bir anda kullanimi masum demisim. he kardesim he. ezik
  • türk medyasında en etkili olan ülke kimdir desek birçok insan abd ve ya almanya olduğunu düşünür. oysa ki gerçek bundan oldukça farklıdır.

türk medyası ile en fazla iç içe geçen iki ülke sırasıyla çin ve rusya'dır. bu noktada rusya'nın türkiye'deki medya gücü halk tarafından az çok bilinirken çin'in medya gücü hakkında neredeyse bu konuda araştırma yapanlar dışında kimse pek bir şey bilmemektedir.

bunun en temel sebeplerinden biri çin'in medyada var olma biçimidir. burada çin'in medyada iki şekilde var olduğunu görmekteyiz.
    bunun ilki diğer tüm resmi/yarı resmi yabancı medya gibi çin medyasının türkçe servisleri.
    benim dikkatimi çekenler şunlar;
    1 - xinhua haber ajansı
    ortadoğu ve körfez bölgesini mısır'dan yöneten bu ajans ilginç bağlantılara sahiptir.
    türkiye'de faaliyete geçtiğinde ajansı temsil eden ming chen'in eşi zaman gazetesi yazarı zyung shi'dir.
    bundan sebep midir bilinmez cihan haber ajansı'na kayyum atanana dek sadece onunla anlaşma yapmış ve ciddi büyüklükte finansal destek sağlamıştır.

cihan haber ajansı'na kayyum atandıktan sonra ise anadolu ajansı, doğan haber ajansı, ihlas haber ajansı ile çeşitli anlaşmalar imzalamış, söz konusu ajanslarda çin aleyhine herhangi bir haber çıkmamasını garantilemiştir. ayrıca belirli periyotlarda söz konusu ajanslara çin'i öven bir takım haberler servis etmektedir.

2 - cri türk
    türkiye'de faaliyet gösteren en eski medya şirketidir. faaliyetlerine 1957 yılında pekin radyosu'nun türkçe servisi olarak başlayan cri türk daha sonra türkiye'de radyo mega ile görünürde kuşak anlaşması imzalamış görünse de aslında şemsiye şirketi olan gb times ile radyo meganın kontrolünü ele almıştır. radyo mega dışında istanbul fm ve radyo denge kürdi'nin frekansları da cri türk' ün kontrolüne geçmiştir.
    ayrıca 2003 yılından beri yön radyo, özgür fm ve aydınlık medya grubu ile de ilişki içerisindedir.

3 - china tv
    kimsenin dikkatini çekmeyen bu televizyon kanalı türksat 4a uydusunun 11824 v 8000 3/4 bandında faaliyet göstermekte.
    türk televizyonlarında yayınlanan çin sinemasına ait tüm filmler bu kanal tarafından türkçe'ye çevrilmekte ve kanal tarafından tv'lere ulaştırılmaktadır.

çin'in izlediği ikinci yol ise türk medya şirketleri ile içerik anlaşması yapmak şeklindedir.
    buradaki amaç ise kendilerini görünmez kılarak türk halkında çin'e karşı olan olumsuz tavrı bu medya kuruluşları vasıtası ile kırmak ve çin karşıtı herhangi bir haberin türk medyasında yer almamasını sağlamaktır.

burada partner oldukları medya şirketleri şunlardır:
    1 - kırmızı kedi / odatv
    modern ipek yolu dergisi odatv'ye ait kırmızı kedi yayınevinden çıkmaktadır. söz konusu dergi cri'nin yayını olup kırmızı kedi logosu ile satılmaktadır.

2 - turkuaz medya
    çin uluslararası iletişim grubu ile yakın ilişkide olan şirket china today dergisini çıkartmakta ve turkuaz dergicilik logosu ile satmaktadır.
    ayrıca yine aynı şirketle çin türkiye değişim forumu turkuaz medya tarafından düzenlenmekdir.

3 - demirören medya
    xinhua ile içerik ve partnerlik konusunda demirören medya şirketi olan dha çeşitli anlaşmalar imzalamıştır. ayrıca gb times'ın da gruba ait diğer medya şirketi ile çeşitli anlaşmaları bulunmaktadır.

4 - ihlas medya
    hem xinhua ile hem de cctv ile içerik ve partnerlik anlaşmalarına sahiptir.

4 - ciner medya
    medya alanında olmasa da özellikle madencilik ve enerji alanında çin devlet şirketleri başta olmak üzere birçok çin şirketi ile çeşitli ortaklıklara sahiptir. burada ilginç olan aynı zamanda amerikalı bloomberg ile de ciner grubu'nun partner olmasıdır.

görüldüğü üzere çin, toplumun her kesiminin takip ettiği medya kuruluşları ile yakın ilişki içerisinde olup etki alanını geliştirmek adına islamcısından ulusalcısına kadar hemen hemen her görüşteki medyada önemli etki alanına sahiptir. sahip olduğu bu etki çin'in tüm medyayı kontrol etmesini sağlamakta ve halkın ciddi şekilde çin propagandasına maruz kalmasını sağlamaktadır.
  • bu ulkede yasamanin en zor yanlarindan birisi de didi(yani cin in uber versiyonu) ve taksileri yagmur yagarken cagirmak.

cinde yasarken (covid oncesi) az beklemedim bunlari. bi keresinde gece 2 gibi hangzhouda bir gece mekanindan cikmistim. hava hafif yagmurluydu. didinin bekleme suresi 75 dakikaydi, 30 dk beklemistim ve sure 30 dk sonra 60 dakikaya dusmustu.

o yagmurda 50 dakika yuruyup kaldigim yere donmustum.

bu olay birtek hangzhou da olmadi. shenzhen, guangzhou gibi daha buyuk sehirlerde de aynisi cok basima geldi.
  • bu ülkenin yükselip abd’nin karşısona çıkabilmesinin dünya için olumlu olduğunu düşünüyorum. çin hiçbir zaman abd’nin yerine geçemeyecektir ama en azından güçlü bir rakip olduğunda abd’nin aptallıkları azalacaktır. ırak savaşı, gözünün üstünde kaş var ambargoları, aptal politikalarının anti-amerikancılığı yükseltmesi gibi. abd’nin 1945’teki haline dönmesi gerek.
  • yıllarca ucuz işçilik adı altında bütün dünyanın kahrını, pisliğini çekip kendi halklarına zulm mü ettiler iyilik mi emin değilim. yıllarca dünyanın ameleliğini çektiler, kaliteleriyle dalga geçildi, hor göründü ama öyle bir seviyeye geldiler ki her sektörde kendilerine yer buldular. artık kaliteli üretim de yapar hale geldiler. yazılım sektöründe bile varlar. kendi işletim sistemlerini, yazılımlarını yapıyorlar. bence artık bu büyüme dünya savaşı sebebidir. adamların önünü başka türlü alamazlar. covid bile diz çöktüremedi adamlara.
hesabın var mı? giriş yap