• naked 'daki performansı ile mukemmel kelimesinin hakkını vermiş aktör. o kadar uzun dialoglar arasında gezintiye çıkması, değil cümlenin her bir kelimenin hakkını tam olarak vermesi, minamalist oyunculuğu...

harry potter serisinde,filmde hakkı verilmeyen bir karakteri oynaması oldukça acı.
  • çok zeki bir tipi var.* neden böyle hissediyorum tam emin değilim ama galiba mimiklerden ötürü.
  • fargo'daki varga rolüyle son yıllarda gördüğüm en iyi ackting performanslarından birini sergilemiş ve gönlümün takdirini kazanmıştır.
    bu adam bu rolüyle bu seneki dizi ödüllerinden birini alabilmeli diye düşünüyorum.

üst level oyunculuk, had safha his geçişi...
  • fargo dizisinin 3.sezonunda tüm yabancı diziler içerisinde gelmiş geçmiş en iyi yan rol performanslarından birisini sergileyen aktör.

adam rolünü o kadar iyi oynuyor ki dizide ortaya çıktığı sahnelerde ben bile oturduğum yerde strese giriyorum.

bu kadar iyi bir performansı görünce bölüm bittikten sonra kendisinin sahnelerini tekrar izliyorum.

muhteşem bir oyuncluk.
  • (bkz: naked)
  • big mouth adlı netflix animasyonunun ikinci sezonunda shame wizard karakterini seslendirmiştir. muhteşem seslendirdiği yetmemiş gibi bir de şarkı bile söylemiştir:

https://www.youtube.com/watch?v=jy7ny4pups8

ayrıca kişisel olarak da kendisine ayrı bir hayranlığım vardır çünkü naked filminde eşimle aynı yaştalarken aynı boy ve kiloya, neredeyse aynı vücut proporsiyonlarına, postür ve jestlere sahip olduklarını keşfetmiş ve bu detay nedeniyle filme odaklanmakta zorlanmıştım, ilk izlediğimde yarısını kaçırdım filmin. çok farklı memleketlerden iki insanın her hareketinin birbirinin bu kadar aynısı olmasına inanamamıştım, david thewlis her sigara yaktığında, kendini herhangi bir koltuğa, divana bırakıverdiğinde, bacak bacak üstüne attığında, omzunda askılı çantası ve uzun paltosuyla ayakta dikildiğinde veya bir yere yaslandığında aklım çıkmıştı. lupin'ken, varga'yken falan böyle bir şey hiç yoktu, johnny iken bir doppelganger oldu çıktı bana, olay aynı yaş, aynı kiloda olmalarındaymış, bir izmirli ile bir blackpoollu birbirinin jest ve postür ikizi olsunlar, olur şey değil. bu arada bence kendisi de bir süredir harry potter film serisi ile çok çocuk dostu bir şekilde akıllara kazınmışken big mouth'ta aşırı terbiyesiz işler yaparak çok eğlenmiştir eheh, pis. ayrıca shame wizard'ı da kendisine benzeterek çizmişler adeta, o da iyi bir iş.
  • basarisiz (ama cok da kotu olmayan) michael crichton uyarlamasi timeline filminde de oynamisligi vardir, zaman makinesi olayini kesfeden amcalardan biridir..
  • cennet krallığı adlı filmde bir rahibi canlandıran oyuncu. oynadığı karakterin karizmasının yanında karaktere uyumu dolayısıyla filmde dikkatimi en çok çeken şahıs olmuştur. takip edilmesi gereken bir aktör.
  • fargo' daki varga rolü inanılmaz iyidir. adam cidden yaşayarak oynuyor.
  • az önce tekrar izlediğim azkaban tutsağı filmindeki remus lupin canlandırmasıyla beni kendinden tekrar tiksindiren aktör olmuştur. çok az oyunculuktan bu kadar iğrendiğimi açık yüreklilikle söylemeliyim. (başka bir filmde izlemedim, yorumum harry potter ile kısıtlıdır).
    canlandırdığı karakterin kitaptaki karakter ile ilgisi olmadığı gibi thewlis'in kendisi de neyi neden oynadığının farkında değil gibi davranıyor. nitekim filmden önce kitapları okumamış. film sırasında da okumadığını ciddi olarak düşünüyorum. çektiği acılarla bir zenbudist olgunluğuna erişen lupin'i histerik bir manyak gibi canlandırdığı sahneler vardı. örneğin çapulcu haritası için harry potter'ı uyarırken sesinde acı yüklü bir ızdırap olmasını beklerken, öğrenci azarlayan rastgele bir hoca gibi sertçe bağırıyordu. en sondaki bağıran baraka sahnesi senaryodaki gereksiz değişikliklerin de etkisiyle tamamen bir şaklabanlığa dönmüştü, thewlis de ne yaptığının farkında olmayan bir fikirsiz gibi bu şaklabanlığın başrolündeydi. filmde göründüğü her sahneden ızdırap duydum. ki azkaban tutsağı serinin en beğendiğim kitabıdır.

ek: internette bulduğuma göre yönetmen alfonso cuaron onu oldukça/fazlasıyla yanlış yönlendirmiş. tabii kitabı okumuş olsaydı yönlendirmeye papuç bırakmayarak biraz direnebilirdi diye hala düşünüyorum. biri şu filmi bir daha çeksin.
hesabın var mı? giriş yap