• süper bir imtihandır. bunu çeken bilir. şahsen ben ne zaman düğüne gitsem hakikaten rahatsız edici boyutlara geliyor. o yüzden düğünlerde çok sıkılıyorum tadım kaçıyor. bir kere girer girmez o yandan lüleli saçlı, simli kadınlar size bakıyor. aralarında gülüşüyor. hadi bunu atlatırsınız fakat asıl animasyondan da sorumlu piyanist şantörün birinci hedefisinizdir. gece boyunca en az iki espriyi sizin üzerinizden yapar. "uzun saçlı çok içme bayılırsın!" diye başlayıp "uzun saçlı sünnet oldun mu?"ya kadar gidebilir. benimki gitti. hayır bizim aile komple espri şaka yapan adamlar olduğundan, hiçbirinde zerre ciddiyet olmadığından onlar da gülüyor. yetmiyor sizi zorla oynamaya kaldırıyorlar. çünkü oynayışı komik görünebilecek, pistte eğreti durabilecek tek adam sizsiniz. geçmişte beni oynatmak için kuzenlerden, teyzemden, annemden kurulu bi kurulun mikrofonu alıp bana tezahürat yaptığını biliyorum. ve akıbet kaçınılmaz oluyor. kendimi serçe parmaklarından tutulmuş, esir alınmış olarak buluyorum. kürt halayına, üç ayağa zorlanıyorum. halayı çekerken ısssss diye şarkıya eşlik eden, zılgıt atan adamlarla kameraya alınıyorum. küçükken anneyle, teyze kızlarıyla utandırılarak dansa kaldırılan ben o günlerimi geri ister hale geliyorum. adeta aralarında köylü diye dalga geçilen zeynep değirmencioğlu gibiyim... yıllardır bitmiyor bu işkence... ama yalnız olmadığımı aranızda benim gibi mağdur olanlar vardır diye umut ediyorum... gelin birleşelim.
  • dügün ordu evinde ise, uzun saçlı erkeğin düğüne girememesi ile sonuçlanacak durum.
  • kendi abimin düğününde başıma gelmiş ve daha ağır dozla yaşamış olduğum olay. oynamak için piste her çıktığımda yalaka piyanist şantör'ün anonslarına maruz kalmak olsun, düğüne gelen eş dost akrabanın "ehehe sana ne zaman damat buluyoruz?" gibi saçma salak şakalarına maruz kalmak olsun, düğünü zehreder adama.
  • uzun saçlı kardeşlerimize toplumun layık gördüğü muamele cidden içler acısı.

klasik bir düğün sürecinde daha girer girmez gaddar akrabalar sürüsü, yetmedi eş dost bilmemne amca bilmemkim teyze bir olup, dünyanın en komik ve tabii ki ilk kez duyduğumuz en orijinal esprisini patlatır "ahahah oğlum anakha sen miydin ben de sephrenia sandımdı ehhöhöh" bu aşamada sevgili mağdur kardeşlerim, aynı akrabaların on sene önce saçım kısayken bana da "ay kızım seph bir an anakha sandım saçın öyle olunca ekikiki" dediğini hatırlayın, modelleri böyle demek bu insanların. boşverip, ana yemek olarak tavuk mu var acaba diye tabakları da keserekten, masanızı bulmak üzere ilerleyiniz efem.

bu anlarda işte sevgili eşlikçiler size de önemli bir rol düşüyor. düğüne gelmeden itinayla tarayıp ördüğünüz uzun saçlı bireyi her daim yanınızda bulundurun. saçını parmakla işaret ederek yaklaşan şahsı "elceğizimle ördüm hulusi amca, bir maruzatın mı vardı" şeklinde bir blokla karşılamak, hem sokakta bile garip bakışlara maruz kalan uzun saçlının bir ancık nefes almasına yardımcı olur, hem de saldıran tarafa da tek kişiye değil birkaç kişiye karşı gevgev ettiği mesajını vererekten, en azından birkaç tanesinin çekinip yakanızdan düşmesini sağlar. misal sağolsun annemin yaptığı gibi, her düğünde muhakkak en az 2 tane bulunan "kestirsene oğlum saçını" diyen akrabaya karşı aile büyükleri de araya girip "oğlumun saçını örüyorum ben. kestirtmem o bukle bukle saçları" demek suretiyle hiç beklenmedik bir atakla defansa dahil olabilir. önünü açık tutun, mani olmayın kendisine.

ikinci bir ödev de uzun saçlıya düşüyor burada (sözlük sana söylüyorum pepe sen anla) "ben zaten böyle enteresan çılgın bir tipim şemsiye teyze. napsam beklenir benden" imajını verin efem. gerekirse kendinizi ziyan edin bir düğünde, onlar bir bekliyorsa siz üç sunun. bir süre sonra düşerler yakanızdan, uzun vadede rahat edersiniz.
  • düğünün nerde olduğuna göre değişkenlik gösterebilecek olay. misal polat renaissance'taki bir düğünde problem olmayacakken fatih şenyuva düğün salonunda yukarıda belirtilen durumlar yaşanabilir.
  • son aşaması "düğünde halaybaşı olup da mendil sallayan uzun saçlı, piercing'li, deri montlu, keçi sakallı erkek olmak" olan hal ve gidişat. bu aşamadan sonrası da flu zaten.
  • dugunde uzun sacli damat olmak cesidi de mevcuttur bunun. ve eger gelinin bir sikayeti yoksa kime nedir ki bundan?
  • (bkz: november rain)
hesabın var mı? giriş yap